Gå til innhold
Hundesonen.no

Stå!


Line_

Recommended Posts

Skrevet

Har veldig problemer med å lære Felix stå :oops: Han blir veldig redd når jeg tar hånden forsiktig under buken og holder han oppe. Han tar halen mellom beina og ser ned i bakken.. Men han har ikke noe problemer med at jeg klapper han o.l... Har også prøvd å si stå, klikke og gi godbit når han står (hvis dere skjønner?), men det går liksom ikke inn... Han må jo kunne stå under marsj også etter hvert så..+ at det er veldig viktig for en puddel å trene på å stå på bordet. Hver gang jeg prøver å trene på å stå på bordet legger han seg bare ned, men da synes han det er greit å bli børstet.. :? Blir glad for all hjelp jeg kan få!!! ;)

Takk på forhånd :wink:

Skrevet

Jeg trener jo lydighets-stå og utstilling-stå på helt forskjellige måter. På utstillingsstå så begynte jeg å klikke (eller jeg brukte ordet flott) når jeg holdt hånden min under haken til Zira. Og når hun godtok det så tøk jeg bare hånden under manegn hennes å klikket for at jeg fikk holde henne bak. Etter hvert så sto hun så rolig at jeg fikk flytte beinene hennes. For så å slippe og kun holde opp halen. Holder bare på halen og under haken. Har ikke noen spessiel kommando på dette, men det at jeg holder henne under haker blir på en måte kommandoen hennes. Eller jeg pleier å si ordet "still" for at hun liksom skal vite hva jeg skal rett før jeg tar henne under haken. Jeg holder henne ikke hart. Jeg bare støtter henne under haken liksom. Så måtte jeg bare strekke ut tiden på hvor lang tid hun måte stå. Dette trente jeg som dere ser ikke på klikkermetoden, men jeg bruker en betinget forsterker kun for at hun skal skjønne litt tydligere hva jeg mener.

Skrevet

ok ;) Takk for tips, har ikke tenkt på å trene to forskjellige "ståer" ;) Noen som har noen forslag til komando for utstillings stå? Kanskje jeg også bruker flott ;)

Noen som veit åssen man skal trene LP stå?

Dettte blir morgendagens trenings program dere 8) ;)

Skrevet

Hei! Nå har jeg litt dårlig tid, så fikk ikke lest hva Silje svarte den:) Men i hvert fall... Klikk når hunden din tilfeldigvis står. Ha den f.eks sittende foran deg og ta frem en godbit. Når den står - så klikker du og belønner. Gjentar du det mange ganger vil hunden din fort forstå at det er at den står som fører til klikk og belønning. Etter at du hart gjort dette i mange forskjellige situasjoner sier du "stå" når du ser at hunden din skal til å reise seg. Klikk og belønn når den står. gjør dette mange ganger og til slutt kan du kjøre en liten test ved å si "stå" mens hunden din sitter. Hvis den ikke reiser seg har du gått for fort fram. Dersom den reiser seg er det jackpot, men du fortsetter en liten stund til med å si "stå" når den holder på å resie seg.

Skrevet
Line da!!!

Du lærte jo stå av Kristin Gudem,ellers er det bare å komme å trene m meg.

klem fra Jenny og Kite ;)

Men det funker ikke...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...