Gå til innhold
Hundesonen.no

Hopper på biler


viking

Recommended Posts

Skrevet

Lurer på en ting, sjefen min har en hund som alltid går løs på jobben, både ute og inne. Kommer det en bil med hund i er den straks borte og hopper på bilen for å se hva som er inni. Dette er fryktelig irriterende, bilen blir jo ikke seende ut etterhvert. Dette har skjedd med min bil flere ganger, jeg har gitt klar beskjed om at visst han hopper på bilen min får han betale lakkering, dette blåser han bort og driter fullstendig i. Har tatt det opp på et seriøst nivå sammen med de andre som jobber der og er plaget med det samme. Han hopper kp fordi om det ikke er hund i bilen også, for det lukter jo hund.. Han sier at det er på hans eiendom og visst vi er redde for bilene får vi parkere et annet sted.

Jeg lurer på, visst hans hund hopper på min bil og lager dype riper, når min hund står på hans eiendom og hunden løper løs, hvem har da skyld/ansvar for skadene. Uansett båndtvang eller ikke, han går allid løs.

Håper noen kan svare på dette.

Skrevet

En hund som forårsaker skader, gjør eieren (eller hundeholder) pliktig i erstatning. Hunden kan jo være i bånd eller gå løs, det har ingenting å si, så lenge hunden gjør skade på en annens eiendom, uansett hvor denne befinner seg (altså om du er på hans eiendom eller ikke), gjør han erstatningspliktig. Det han sier, er jo like dumt som å si at hvis min hund er hjemme, og du kommer på besøk og den biter deg, så kan du ikke kreve avlivning fordi den var på min eiendom. Det henger ikke på greip. Du kan lete litt i hundeloven, og lov om skadeerstatning, der står det klart at en hund som volder skade på andres eiendeler, plikter å erstatte.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei Jeg kom tilfeldigvis over en app for å gjøre avtaler om lufting av hund. Det virket som en god løsning, og det var helt tilfeldig at jeg kom over denne. Gratis var det også. Jeg skal ikke drive noe reklame for den ene eller andre appen, men tenkte likevel å dele.  Nettsiden (og appen) jeg kom over var: hundedate.no Og det hadde vært ålreit å ha litt flere enn bare mine egne løyper og hundeparker å velge mellom skal jeg innrømme
    • Jeg vurderte sterk å skaffe med chodsky pes. Jeg har hatt kontakt med oppdretterer og eiere siden 2013, men valgte rase bort på grunn av mentaliteten og mye usikkerhet. 
    • Har en JRT f. 2012 som har luksasjon av klobeinet på ytterste tå på en bakfot. Amputasjon av hele tåa er anbefalt. Har noen erfaring med amputasjon av denne tåa, eller andre for den saks skyld? Hvordan var tiden etterpå, var hunden plaget etterpå etc. Vanskelig å lande på om den skal amputeres eller om han skal få slippe.    På forhånd, takk for alle svar 😊
    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...