Gå til innhold
Hundesonen.no

Agressiv mot andre tisper.


Ulvinne

Recommended Posts

Hei.

Jeg har ei blandingstispe på 5 år. ¨Jeg fikk henne da hunvar 4 og hun har ikke gått særlig bra med tisper siden da. FOr ca 6 mnd siden skulle jeg passe på en annen blandingstispe på 7 år, første møtet deres gikk greit, tispa mi ville ikke ha noe med den andre og gjøre men det ble heller ikke noe bråk, før den andre tispa begynte og ri på min, da smalt det. Men det tar jeg som ganske normal oppførsel. MEN, for ca 1 uke siden hadde naboen vår besøk av ei tispe på 2 år, mamma gikk ut med hundene våre for hun så ikke at den andre tispa var ute. Tispa mi knurret og bjeffet men holdt seg på avstand fra den andre tispa(som var i bånd), helt til den andre la seg ned, da fløy min på den andre. Dette kan da ikke være helt normalt? Jeg tar det som at hun er usikker men det er kanskje feil? Er det noe jeg kan gjøre for å få henne til og kunne være i nærheten av andre tisper uten at hun skal fly på slik eller må jeg bare holde henne unna?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det høres litt drastisk ut å konkludere med at hun er aggressiv på tisper etter to episoder? Ikke alle hunder fungerer sammen, og som du sier, at det smalt den gangen den andre tispa rei på henne, er ikke så veldig rart. Så egentlig har du jo bare en episode, og det kan da finnes mange forklaringer på den. Mye av hundespråket vi ikke får med oss..

Men bruker dere ikke bånd på hundene, eller klarte ikke moren din å holde henne, siden tispa di fløy på nabohundnen? Og disse har da vel møttes før? Uansett, ting kan forandre seg når de er i bånd (en eller begge), og situasjonen kan skje igjen, eller det kan være et engangstilfelle.. Men personlig ville jeg ikke konkludert med at hunden var aggressiv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det høres litt drastisk ut å konkludere med at hun er aggressiv på tisper etter to episoder?

Beklager, jeg forklarte meg dårlig. Hun har møtt andre tisper og oppført seg likedan før jeg fikk henne. S¨det er mer enn to tisper.

Men bruker dere ikke bånd på hundene, eller klarte ikke moren din å holde henne, siden tispa di fløy på nabohundnen? Og disse har da vel møttes før?

Vi har ikke for vane og bruke bånd da hun bare skal ut for å tisse nei, vi bor landlig til en stubb unna nærmeste veg og tispa er lydig på innaklling så det er ikke noe problem og ha henne løs. Og ja, disse to hundene har møttes før, det ble en liten "fright" men den andre tispa la seg fort og da gikk min unna. Det jeg syntes var rart denne gangen var at tispa mi først angrep da den aandre hadde lagt seg. Tispa mi var på vei bort fra den andre hunden da den la seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okei, da er saken en litt annen. Hvis hun har en historie hvor hun går til angrep på andre tisper, så er hun kanskje litt aggressiv på andre tisper, da.. :P Men hva du skal gjøre, aner jeg ikke. Det er jo ikke en fordel at hun får "lov" (tilgang på) til å fly på andre tisper, så du bør nok holde henne unna. Jeg vet veldig lite om sterilisering/kastrering av tisper, men kanskje det kan ha noe for seg? Tenker at det kanskje er (i alle fall delvis) hormonelt siden det kun er snakk om andre tisper. Men som sagt, jeg vet veldig lite om tispe-tispe aggresjon, men hvis det kan sammenlignes med hannhund-hannhund agg, så kan jo kanskje kastrering være en løsning? Det kan sikkert andre svare bedre på. :ermm: Ellers skal du ikke se bort i fra at hun har noe læringshistorie på dette også. De legger seg jo til vaner, disse dyrene, som kan stamme fra andre årsaker enn kun læring (fx hormonelt).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en grunn for at tispe er et skjellsord.. Og tispa di oppfører seg som den tispa hu er..

At hun ikke finner seg i å bli ridd på, er fair enough - og det burde du som eier klare å forhindre, vel? At hun flyr på ei tispe som har lagt seg ned høres rart ut. Hvordan la hun seg ned, liksom? I en helt vanlig dekk, eller mer i gjeterstilling, eller underkastende? Det er uansett dårlig gjort - selv om den andre tispa la seg i gjeterstilling, er det purkete gjort å fly rett på..

Om hun er "usikker" - vel, ja, hun er vel det.. På en sånn "wannabe"-måte, om du skjønner? Hun later som om hun er tøff og "dominant" og trykker gjerne litt svakere hunder når hun kan, bare for å bygge seg opp litt sjøl. Det er ikke noe særlig at de driver på med sånt, så jeg ville vel satsa på ha henne under kontroll så lenge det er fare for å møte andre hunder..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...