Gå til innhold
Hundesonen.no

Agressiv mot andre tisper.


Ulvinne

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg har ei blandingstispe på 5 år. ¨Jeg fikk henne da hunvar 4 og hun har ikke gått særlig bra med tisper siden da. FOr ca 6 mnd siden skulle jeg passe på en annen blandingstispe på 7 år, første møtet deres gikk greit, tispa mi ville ikke ha noe med den andre og gjøre men det ble heller ikke noe bråk, før den andre tispa begynte og ri på min, da smalt det. Men det tar jeg som ganske normal oppførsel. MEN, for ca 1 uke siden hadde naboen vår besøk av ei tispe på 2 år, mamma gikk ut med hundene våre for hun så ikke at den andre tispa var ute. Tispa mi knurret og bjeffet men holdt seg på avstand fra den andre tispa(som var i bånd), helt til den andre la seg ned, da fløy min på den andre. Dette kan da ikke være helt normalt? Jeg tar det som at hun er usikker men det er kanskje feil? Er det noe jeg kan gjøre for å få henne til og kunne være i nærheten av andre tisper uten at hun skal fly på slik eller må jeg bare holde henne unna?

Skrevet

Jeg synes det høres litt drastisk ut å konkludere med at hun er aggressiv på tisper etter to episoder? Ikke alle hunder fungerer sammen, og som du sier, at det smalt den gangen den andre tispa rei på henne, er ikke så veldig rart. Så egentlig har du jo bare en episode, og det kan da finnes mange forklaringer på den. Mye av hundespråket vi ikke får med oss..

Men bruker dere ikke bånd på hundene, eller klarte ikke moren din å holde henne, siden tispa di fløy på nabohundnen? Og disse har da vel møttes før? Uansett, ting kan forandre seg når de er i bånd (en eller begge), og situasjonen kan skje igjen, eller det kan være et engangstilfelle.. Men personlig ville jeg ikke konkludert med at hunden var aggressiv.

Skrevet
Jeg synes det høres litt drastisk ut å konkludere med at hun er aggressiv på tisper etter to episoder?

Beklager, jeg forklarte meg dårlig. Hun har møtt andre tisper og oppført seg likedan før jeg fikk henne. S¨det er mer enn to tisper.

Men bruker dere ikke bånd på hundene, eller klarte ikke moren din å holde henne, siden tispa di fløy på nabohundnen? Og disse har da vel møttes før?

Vi har ikke for vane og bruke bånd da hun bare skal ut for å tisse nei, vi bor landlig til en stubb unna nærmeste veg og tispa er lydig på innaklling så det er ikke noe problem og ha henne løs. Og ja, disse to hundene har møttes før, det ble en liten "fright" men den andre tispa la seg fort og da gikk min unna. Det jeg syntes var rart denne gangen var at tispa mi først angrep da den aandre hadde lagt seg. Tispa mi var på vei bort fra den andre hunden da den la seg.

Skrevet

Okei, da er saken en litt annen. Hvis hun har en historie hvor hun går til angrep på andre tisper, så er hun kanskje litt aggressiv på andre tisper, da.. :P Men hva du skal gjøre, aner jeg ikke. Det er jo ikke en fordel at hun får "lov" (tilgang på) til å fly på andre tisper, så du bør nok holde henne unna. Jeg vet veldig lite om sterilisering/kastrering av tisper, men kanskje det kan ha noe for seg? Tenker at det kanskje er (i alle fall delvis) hormonelt siden det kun er snakk om andre tisper. Men som sagt, jeg vet veldig lite om tispe-tispe aggresjon, men hvis det kan sammenlignes med hannhund-hannhund agg, så kan jo kanskje kastrering være en løsning? Det kan sikkert andre svare bedre på. :ermm: Ellers skal du ikke se bort i fra at hun har noe læringshistorie på dette også. De legger seg jo til vaner, disse dyrene, som kan stamme fra andre årsaker enn kun læring (fx hormonelt).

Skrevet

Det er en grunn for at tispe er et skjellsord.. Og tispa di oppfører seg som den tispa hu er..

At hun ikke finner seg i å bli ridd på, er fair enough - og det burde du som eier klare å forhindre, vel? At hun flyr på ei tispe som har lagt seg ned høres rart ut. Hvordan la hun seg ned, liksom? I en helt vanlig dekk, eller mer i gjeterstilling, eller underkastende? Det er uansett dårlig gjort - selv om den andre tispa la seg i gjeterstilling, er det purkete gjort å fly rett på..

Om hun er "usikker" - vel, ja, hun er vel det.. På en sånn "wannabe"-måte, om du skjønner? Hun later som om hun er tøff og "dominant" og trykker gjerne litt svakere hunder når hun kan, bare for å bygge seg opp litt sjøl. Det er ikke noe særlig at de driver på med sånt, så jeg ville vel satsa på ha henne under kontroll så lenge det er fare for å møte andre hunder..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...