Gå til innhold
Hundesonen.no

Blodspor


Ida:)

Recommended Posts

Skrevet

Jeg her begynt å trene blodspor med min 11 mnd gammel Dachs. Er vedlig gøy forresten.. Men så lurer jeg på hvor lenge det burde gå mellom hver gang?

Takk på forhånd :ahappy:

Skrevet

Hei!

Så gøy at du har begynt med blodsportrening! Det er en kjempekjekk aktivitet og du og hunden lærer å samarbeide på en flott måte.

Det er litt individuelt hvor ofte du bør trene; noen går lettere lei enn andre. Jeg la spor en gang i uka i starten og deretter hver 14 dag og nå etter at han ble godkjent ettersøkshund en gang i måneden.

Det viktigste er at hunden trives med oppgaven og lykkes hver gang. Dersom det blir for vanskelig kan han gi opp og da mister han motivasjonen til å spore. Kvalitet foran kvantitet; legg opp sportreningen slik at hunden har utbytte av det og at han lærer noe i stedet for å gå mange spor som kanskje hunden ikke helt skjønner bæret av fordi han ikke er moden for oppgaven.

Ikke tren oftere enn en gang i uka i alle fall! Lykke til med treningen. Du kan titte innom hjemmesida mi om du vil; den tar for seg sportrening fra A til Å.

Skrevet

Takk for svar.. Ja, det er virkelig gøy.

Hun er veldig vilter og litt "gal" tilvanlig. Så jeg trodde hun ikke skulle skjønne noe av det, og bare vimse rundt. Men når hun lukta blodet, ble hun veldig rolig. Og følgte sporet i rolig temop, men var selfølgelig mye på bærtur. Det hadde jeg ikke trodd. Var så merklig å se.

Skrevet

Hvorfor skal man ikke trene oftere enn en gang i uka? Forutsatt at det er "kvalitetstrening"?

Skrevet

Går man for fort fram så er faren der at man skummer gjennom de ulike øvelsene og så lærer hunden ikke skikkelig. Jeg mener at man skal lære inn ett og ett moment for at det skal festes godt hos hunden. "Skynde seg langsomt" har jeg stor tro på. Den skal jo lære å løse de ulike oppgavene selvstendig uten inngripen fra fører. Har man for stor progresjon så tror ikke jeg det blir så godt som om man tar det litt mer piano.

Men - dette er min personlige mening! I tillegg kan man jo risikere at hunden går lei og da sliter man for å få fart i motivasjonen igjen. Dette er jo svært individuelt og man må selv finne ut hva som fungerer for seg og sin hund såklart!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilke hunderaser kan jeg sammenligne med Chodsky Pes? Er de sånn som langhåret og korthåret Collie?
    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...