Gå til innhold
Hundesonen.no

Redd...


HanneJ

Recommended Posts

Zorro skal da prøves på Valpeshow, og egentlig skulle det ikke være noe problem.

Men sist uke klarte han å proppe en eske med sjokolade - så dyrlegen måtte vi selvfølgelig til. Der fikk han et traumatisk "opplevelse" på bordet og uten at jeg visste at dette ville bli en traumatisk opplevelse - så har det det!

Han står fint på bordet, men med en gang fremmede kommer bort, kvier han seg unna, hopper vekk eller presser seg mot meg. Dette skjedde etter dyrlegebesøket.

Noen som har vært borti lignende?

Nå trener vi mye hver dag - men problemet er ikke å få han til å stå, for han står, men ikke når fremmede (folk han ikke kjenner godt) skal komme bort til ham. Han er ikke redd bordet liksom, men personen..

tror ikke vi gjør det så godt når dommeren kommer og skal sjekke ham ut på valpeshowet.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, sånne ting kan fort skje. Det du må gjøre er å avtale med noen venninner e.l. som kan komme og trene sammen med dere. La dem være den som stiller opp, koser, gir godbiter, snakker til hunden mens den står på bordet - og hold deg litt i bakgrunnen. Vær en støtte, men ikke trøst og la den "fremmede" være den som skal overbevise hunden om at det er trygt.

Det går nok over etterhvert så lenge man gjør det hyppig i en periode - da vil det overskygge den uheldige episoden hos veterinæren.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Problemet er at det ikke fungerer med mine venninner, da de ikke er "fremmede"

Prøvde idag, og de kan ta på han overalt uten problemer. Han står der og nesten nyter oppmerksomheten da, men med en gang noen "litt mindre kjent person" kommer bort, er det nesten som om han "knekker sammen" og vil ikke stå, bare hoppe av bordet og springe..

skal på middag hos noen andre i morgen - noen litt mer ukjente for hunden - så de skal få prøve seg litt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...