Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstillingsnerver hos hunden


starlight

Recommended Posts

Skrevet

Vet det finnes en annen tråd for ustillingsnerver, men da hos menneske..

Problemet mitt er vel mere det at hunden min bare "blokkerte" alt. Kontakttreningen som til vanlig er veldig bra, var plutselig fraværende, og hun trodde hun var trekkhund i ringen. Har noen tips for hvordan jeg skal få henne mer oppmerksom/gå fint?

Og tips til hvordan hun ikke skal være redd dommeren? Ja, rasen er jo naturlig skeptisk, min kanskje ekstra. Vi miljøtrener i høy grad, jeg kaster meg omtrent over folk for at de skal se på tenner osv, men jeg vet ikke helt om det hjelper.

Nå har vi bare vært på en utstilling, så jeg skal ikke lage for stort drama av dette, det er vel kanskje naturlig å være litt redd første gangen, samtidig som at "mor" hadde nervøst sammenbrudd..

Skrevet

Et tips kan jo være å melde seg på et utstillingskurs. Selv om det i utgangspunktet ikke er noe "hokus-pokus" å stille ut, kan det være bra trening for både deg selv og hunden å sette seg i slike situasjoner.

Du kan jo også bli med noen andre som har utstillingstrening, den lokale hundeklubben din, eller noen her på sonen eller evt noen andre du kjenner. Der vil jo man både trene løping, håndtering etc.

Og om du har en naturlig "engstelig" hund, pass på å støtt den i pressede situasjoner, dette er like nytt for den som det er for deg, og da er det viktig at du er der for den...

Jeg er sikker på at med litt mengdetrening på dette, så går det nok strålende!!

Lykke til!

Skrevet

Slenger meg på den om å trene utstilling med andre.

Har selv vært der med en fjern hund (iJuniorhandling! :) )

Men det er vel bare å vende hunden til det, er vel ikke noe simsalabim dit, desverre..

Skrevet

Jeg synes nå ikke at det er så mange reserverte shelties lenger jeg da.. Men mitt beste tips er å la så mange som mulig håndtere hunden hjemme hos dere, også på bordet. Også bør du ta den med på så mange utstillinger som mulig uten å stille ut, men la hunden bi vant med omgivelsene. Trening i byer osv. er nok heller ikke så dumt. Og tipset om ringtrening eller utstillingskurs er selvfølgelig ikke dumt :) Lykke til!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan ser deres morgenrutiner ut med valp/hund før dere skal på jobb? Ønsker å høre litt hva andre gjør. valpen vår våkner som regel mellom 06-06.30. Vi tar han da ut i ca 15 min slik at han får gått på do, når vi kommer inn igjen så leker vi litt og trener på kommandoer før han får frokosten sin, så er det litt ut på do igjen før vi går inn, får litt hjernetrim og så er det inn i valpebingen når vi reiser på jobb. Hvordan legger dere opp starten av dagen deres?
    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...