Gå til innhold
Hundesonen.no

hund med voksende hjerte


ElinT

Recommended Posts

Hund på 7år, med voksende hjerte (blitt veldig stort), fare for hjertesvikt ved anstrengelser.

Denne hunden har fortsatt mye energi, og elsker å løpe løs og kose seg. Hvis den ikke får løpe og gå lange turer så trives den ikke. Viser ikke tegn på smerte, men hoster endel (væske i lungene) og peser fort, noe den ikke har gjort tidligere.

Hva ville du ha gjort, latt hunden styre tempoet selv, gå turer som før, løpe løs i skogen og styre det selv, med fare for at hjertet sviktet,

eller ville du ha holdt ned mer i ro, så kanskje den hadde fått et lenger liv?

kort og lykkelig, eller lenger og kanskje halvgodt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kort og lykkelig, definitivt! Lille Felix kunne nok ha levd ganske mye lengere enn det han skal få lov til hvis han hadde blitt holdt mer i ro.. Men det er kvalitet og ikke kvantitet som teller når man skal avgjøre hvordan en hunds liv er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Definitivt kort og lykkelig... Dessuten TRENGER det ikke bli kort... Mine foreldres hund ble hele 14 år selv med denne diagnosen. (Bichon Frisee) Han var selvfølgelig roligere de siste årene enn han var som 6-7 åring når sykdommen ble oppdaget, men han levde et godt liv, og var med på alt han ville.

Jeg anbefaler deg å følge han tett opp med veterinær, sånn at denne kan slå fast når tiden er inne, så hunden slipper å "dø på egenhånd". I flg veterinæren til mine foreldres hund, kunne det ende med "drukning" pga vannet i lungene, noe som ikke er særlig hyggelig hvis det skjer mens hunden kanskje er alene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Definitivt kort og lykkelig... Dessuten TRENGER det ikke bli kort... Mine foreldres hund ble hele 14 år selv med denne diagnosen. (Bichon Frisee) Han var selvfølgelig roligere de siste årene enn han var som 6-7 åring når sykdommen ble oppdaget, men han levde et godt liv, og var med på alt han ville.

Jeg anbefaler deg å følge han tett opp med veterinær, sånn at denne kan slå fast når tiden er inne, så hunden slipper å "dø på egenhånd". I flg veterinæren til mine foreldres hund, kunne det ende med "drukning" pga vannet i lungene, noe som ikke er særlig hyggelig hvis det skjer mens hunden kanskje er alene.

Han har hatt diagnosen siden han var 1år, og siste månedene har symptomene blitt veldig mye sterkere.

veterinæren sa at han har en begynnende hjertesvikt, så jeg kan risikere at hjertet stanser mens han løper rundt og koser seg i skogen...

Neida, det trenger ikke bli kort, men har merket at han har blitt verre bare siste 2 ukene...

Og bare så det er sagt, så lenge han ikke viser tegn på smerte så får han styre på som han vil, vil heller ha han lykkelig en kort stund enn at han skal begynne å sture. Men interessant å høre andres meninger...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...