Gå til innhold
Hundesonen.no

hva får hannhundeieren


Wanderlust

Recommended Posts

Skrevet

ja jeg lurer litt på hvordan dere oppdrettere her inne gjør det. Hva får hannhundeieren igjen for parringen?

F.eks noen lar hannhundeieren få en valp eller prisen av en valp. Men altså, hvordan gjør dere det?

Skrevet

På våre raser, akita og shiba, er det mest vanlig å få en sum for selve spranget, og så en viss sum per valp. Dette fordi det ikke alltid blir så store kull.

På akita tar vi 1500,- for sprang og 1500,- per valp for vår hanne som er N S Uch og oppfyller klubbens avlskrav.

På shiba er det litt ulikt. Har betalt fra 1000,- til 2500,- for spranget og fra 700,- til 1500,- per valp.

Skrevet

På de tibbe oppdretterene jeg har snakket med er det slik at eieren av hannhunden får 10 000, som er prisen av en tibbe valp (eller en valp.) Ganske grei måte å gjøre det på :twitch:

Skrevet

På flat er det vanlig med ca 1100,- for parringen, samt det samme pr levende valp etter 3 uker.

Eller en valp selvfølgelig. Prisen der ligger på ca 10 000.

EDIT: Avlskrav på flat: 2x 1.AK 2x HP eller en av hver. Øyne fri og HD Fri.

Skrevet
På de tibbe oppdretterene jeg har snakket med er det slik at eieren av hannhunden får 10 000, som er prisen av en tibbe valp (eller en valp.) Ganske grei måte å gjøre det på :twitch:

Men hva hvis det f eks bare blir 3 valper?

Vet ikke hva som er vanlig kullstørrelse på tibbe...

Skrevet

Vanlig er vel 1000-2000kr. for parring og pr. levende valp etter 3/5uker (litt forskjellig der og), eller man kan velge mellom valpepris og parringsvalp.

Et kull er over 3valper, det vil si at blir det f.eks. bare to valper får man gratis omparring som regel.

Skrevet
Men hva hvis det f eks bare blir 3 valper?

Vet ikke hva som er vanlig kullstørrelse på tibbe...

Da vet jeg faktisk ikke.. Litt trist for oppdretter det da!

Skrevet
Vanlig er vel 1000-2000kr. for parring og pr. levende valp etter 3/5uker (litt forskjellig der og), eller man kan velge mellom valpepris og parringsvalp.

Et kull er over 3valper, det vil si at blir det f.eks. bare to valper får man gratis omparring som regel.

"En valp er som ingen. 2 er som 1. 3 er et kull"

Skrevet

Så vidt jeg har fått med meg er vanlig pris på dvergpuddel 1500 for spranget, og 1500 pr. valp. Det blir født fra 1-3 valper i et kull :D

Skrevet

Nå hadde jeg egentlig bestemt meg for ikke skrive noen bokstaver her igjen, er fortsatt småsur........

Når det gjelder vår rase betaler vi ingenting for parringen, men kr 1200,- pr. levende valp passert 6 uker. Dette blir betalt til hanhundeier når første valp er solgt.

  • 2 weeks later...
Skrevet
"En valp er som ingen. 2 er som 1. 3 er et kull"

Det må vel komme an på vanlig kullstørrelse vel? Små hunder får jo ikke så mange valper, tenker fx på chihuahua, det er jo ikke uvanlig at de får to, men de får vel ikke omparring av den grunn?

Skrevet
Det må vel komme an på vanlig kullstørrelse vel? Små hunder får jo ikke så mange valper, tenker fx på chihuahua, det er jo ikke uvanlig at de får to, men de får vel ikke omparring av den grunn?

Sagt ut i fra min rase selvfølgelig :icon_redface:

Eller generelt for større raser kanskje?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...