Gå til innhold
Hundesonen.no

Registrere Malinois x Tervueren


Tyson

Recommended Posts

Jeg trodde begge foreldrene måtte være samme rase for å få godkjent valpene?

Den gang akita og GJD ble delt, kunne det teoretisk bli født begge raser i kull, men foreldrene måtte være SAMME rase for at valpene skulle kunne registreres.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så vidt jeg har skjønt så vil ikke de valpene bli registrert i Norge nei. I sverige har de litt andre regler så der kan blanding i mellom variantene bli registrert som den rasen de kommer ut som. Samtidig er det fullt mulig å registrere groen født i terv kull og malle født i laeken kull etc her i Norge, men parringer på tvers av variantene som ikke er blitt godkjent av rasens hjemland kan man bare glemme å få registrert her. Er de født og registrert i et annet land derimot så kan de fint registreres (og om ønskelig omregistreres til en annen variant) i Norge etter ankomst. Dette er slik jeg har forstått det uten at jeg er noen ekspert på området ;)

Men det har vært mye snakk om kryssninger etc i laekenverden i det siste så jeg trooor jeg har fortsått det riktig nå..*ler*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Svaret er enkelt og greit NEI - det går ikke.

...og faktum er at det ikke går i Sverige heller, men det er gitt disp. ved to eller tre tilfeller opp gjennom - sånn at det er ikke noen automatikk i at de blir registrert i Sverige. Man kan registrere de i ett x-register som automatisk gir avlsforbud - altså ikke en fullverdig registrering om jeg ikke har missforstått helt.

En terv/malle er en blanding uansett om den i prinsippet er en belgisk fårehund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...