Gå til innhold
Hundesonen.no

RIK grunnkurs


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

I dag har jeg meldt meg på RIK grunnkurs. Jeg skal gå uten hund, men lurer på hva men lærer/gjør på et slik kurs? Jeg er helt blank når det gjelder RIK/IPO :twitch:

Skrevet

Grunnkurs RIK er et innføringskurs i det internasjonale brukshundprøveprogramet. ( SchH, IPO, SPH, SL )

Kurset er obligatorisk for alle som ønsker å trene RIK.

Grunnkursene pleier å gå over over en helg og omhandler både teori og praktisk trening med hund.

Kurst innhold:

Hva er RIK ? Utdanningssveier innenfor RIK. Oppbygning av RIK i Norge.

Regler for trening. Hundens utviklingsfaser i forbindelse med RIK. Hundens adferd. Hundens kroppsspråk og mimikk. Hundens drifter / anlegg. Innlæringsprinsipper. Prøveprogrammet. Praktisk trening.

Kurset vil gi en forståelse av hva RIK er og hvordan man starter utdannelse innenfor dette prøveprogrammet.

Skrevet
Grunnkurs RIK er et innføringskurs i det internasjonale brukshundprøveprogramet. ( SchH, IPO, SPH, SL )

Kurset er obligatorisk for alle som ønsker å trene RIK.

Grunnkursene pleier å gå over over en helg og omhandler både teori og praktisk trening med hund.

Kurst innhold:

Hva er RIK ? Utdanningssveier innenfor RIK. Oppbygning av RIK i Norge.

Regler for trening. Hundens utviklingsfaser i forbindelse med RIK. Hundens adferd. Hundens kroppsspråk og mimikk. Hundens drifter / anlegg. Innlæringsprinsipper. Prøveprogrammet. Praktisk trening.

Kurset vil gi en forståelse av hva RIK er og hvordan man starter utdannelse innenfor dette prøveprogrammet.

Takk :P Hvis noen har noe å tilføye, er jeg bare glad for å høre hva det er ;)

Skrevet
Hvor har du funnet info om dette kurset?

Det finnes ikke noe info noen plass som jeg vet om. Det var noen fra politiet i haugesund som tipset meg :ahappy: Har du lyst å være med? Tror de har ledige plasser :kiss:

Skrevet
Det finnes ikke noe info noen plass som jeg vet om. Det var noen fra politiet i haugesund som tipset meg :kiss: Har du lyst å være med? Tror de har ledige plasser :hug:

Lurte litt på det ja, for jeg skal på et RIK grunnkurs en eller annen gang uansett. :ahappy: Men så lurer jeg også på om man ikke får mer ut av det hvis man har hund med seg og at jeg dermed burde vente til jeg har fått Gronnisen og den er gammel nok? Hva koster kurset? Må hunden ha vært igjennom noe slags mentaltester og sånt før den kan være med på et slikt kurs?

Skrevet
Lurte litt på det ja, for jeg skal på et RIK grunnkurs en eller annen gang uansett. :kiss: Men så lurer jeg også på om man ikke får mer ut av det hvis man har hund med seg og at jeg dermed burde vente til jeg har fått Gronnisen og den er gammel nok? Hva koster kurset? Må hunden ha vært igjennom noe slags mentaltester og sånt før den kan være med på et slikt kurs?

Kurset koster 2000,- for 3 helger. Hvis du går uten hund så skal du bare være med på den første helgen, det koster 500,-. Hunden trengte ikke noe spesielt. Jeg skal gå på kurset nå fordi jeg venter mallevalp, og vil lære meg mer om denne sporten :hug: Venninnen min skal ha med seg sin terv, tror det blir lærerikt å bare se på de andre hundene også :ahappy:

Guest Gråtass
Skrevet

Fant ikke noe info om det på NKK sine sider. Hvem er arrangør, og hvem er instruktør på kurset? Når skal det være?

Skrevet

Nå har de lagt ut litt mer info:

RIK

Vi arrangerer RIK grunnkurs helgen 2-4 mars-07 med oppfølging helgen 9-11 mars.

Instruktør: Geir Flønes.

Kurset inneholder: Innføring i mot og kamp, lydighet og spor.

Pris kr. 2000,-.

Påmelding/info: RIK ansvarlig Stian tlf : 47 26 22 16

http://www.schaeferhund-haugaland.com/

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...