Gå til innhold
Hundesonen.no

Rottweiler med overbitt.


:)Kine

Recommended Posts

Skrevet

Litt usikker på hvorfor overbittet gjør at hunden ikke liker å ha ting i munnen. Et mykt skinn eller andre myke, men robuste leker skulle ikke være ubehagelig å ha i munnen av den grunn? Er det en hund i tannfelling, så kan det være at løse tenner gjør at det er vondt, ikke overbittet.

Baller som den jakter burde jo kunne være morsomt for den om den liker slikt. Lett å bære i munnen også om den skulle finne på det ;)

Dersom du trenger leking som forsterker, og dermed har planer om å trene litt lydighet, så ville jeg virkelig tenkt på å venne hunden til å ha noe i munnen. Den må jo lære apport en dag, og da er det greit om den ikke har negative opplvelser med å ha ting i munnen.

EDIT:

Trenger den leker da?

Syns forøvrig at det er trist at en som har brukshund ikke ser nødvendigheten av at hundene lærer å leke. Forteller meg at hundene ikke brukes til stort...

Skrevet

Det skal ikke brukes som forsterker. Bor sammen med en omplasseringshund på 2-3 år i jula. Hun har et stort overbitt, og har aldri lekt noe særlig før. Det virker som hu synes det er ubehagelig med draleker ihvertfall. Kan leke litt "dytte" lek med en bamse mot nesa, og det er morro, men hu vil ikke ha den i munnen.

Vi har lekt litt "sisten" nå, og det var kjempegøy! Apport fungerte helt greit. Hu henta ballen to ganger, også var det ikke noe morsomt lenger. Tenkte vi skulle prøve sporsøking etterhvert.

Den trenger jo ikke å leke, men det er jo kos å leke sammen både for eier og hund. Hu er ganske smart, så hu hadde nok likt leker hvor hu fikk tenke litt.

Guest Belgerpia
Skrevet
Det skal ikke brukes som forsterker. Bor sammen med en omplasseringshund på 2-3 år i jula. Hun har et stort overbitt, og har aldri lekt noe særlig før. Det virker som hu synes det er ubehagelig med draleker ihvertfall. Kan leke litt "dytte" lek med en bamse mot nesa, og det er morro, men hu vil ikke ha den i munnen.

Vi har lekt litt "sisten" nå, og det var kjempegøy! Apport fungerte helt greit. Hu henta ballen to ganger, også var det ikke noe morsomt lenger. Tenkte vi skulle prøve sporsøking etterhvert.

Den trenger jo ikke å leke, men det er jo kos å leke sammen både for eier og hund. Hu er ganske smart, så hu hadde nok likt leker hvor hu fikk tenke litt.

Seriøst - om hunden virker som om den synes det er ubehagelig å ha ting i munnen så bør man vel kanskje ta en tur til veterinæren å få en full sjekk på om overbittet plager henne - med eksempelvis tenner som treffer feil osv. - og så eventuelt korrigere det?

Bare en tanke liksom............

Overbitt skal normalt sett ikke han noe å si i forhold til drakamper osv. - men om hunden viser motvilje mot å dra så kan det indikere at noe gjør vondt - og det skal normalt sett ikke ett overbitt gjøre liksom...

Skrevet

yngvil: Du kunne ikke tatt mere feil. Mine hunder brukes aktivt, to av dem brukes aktivt i jobb. Og jeg leker med hundene, men de har ikke leker liggende. Mine hunder lærer å leke, men ikke med leker, derfor spørsmålet om hunden trenger leker.

Skrevet

Hu skal ikke ha noe vondt, har blitt sjekka hos dyrlegen flere ganger. Jeg trodde også rotteweilere skulle være veldig glad i dra-leker, så derfor tenkte vi at det kanskje var ubehagelig for henne. Hvordan pleier du å leke med hundene dine, alucinor?

Skrevet
yngvil: Du kunne ikke tatt mere feil. Mine hunder brukes aktivt, to av dem brukes aktivt i jobb. Og jeg leker med hundene, men de har ikke leker liggende. Mine hunder lærer å leke, men ikke med leker, derfor spørsmålet om hunden trenger leker.

Bra :D

Synes lek er nyttig for alle som har hund. Man lærer utrolig mye om hunder gjennom lek (jo flere hunder man leker med, jo mer lærer man), for ikke å snakke om at lek som regel er en mye bedre forsterker enn mat.

Skrevet
Hu skal ikke ha noe vondt, har blitt sjekka hos dyrlegen flere ganger. Jeg trodde også rotteweilere skulle være veldig glad i dra-leker, så derfor tenkte vi at det kanskje var ubehagelig for henne. Hvordan pleier du å leke med hundene dine, alucinor?

Bitepølse, bitearm og dekk. Leken er en del av treningen og jobben.

Skrevet

"Bra

Synes lek er nyttig for alle som har hund. Man lærer utrolig mye om hunder gjennom lek (jo flere hunder man leker med, jo mer lærer man), for ikke å snakke om at lek som regel er en mye bedre forsterker enn mat."

Jeg har hatt gleden av å studere hunder i flokk og lærte mye av deres aktivisering og lek. Å jobbe med hund er moro, og belønningen vi bruker gies i form av bitepøse eller arm, eller dekk. Ball brukes i visse sammenhenger, som f.eks ved lek/trening i sandtak eller for å trene opp nesa.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...