Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundebøker


miss-e

Recommended Posts

Jeg lurer på om noen kan gi meg noen råd om gode hundebøker (spesielt bøker for helt nybegynnere). Synes det er greit og lese litt bøker i tillegg til å finne info på nettet.

Hva anbefaler dere og hva anbefaler dere ikke?

Har nettopp fått min første valp, så jeg har ikke så veldig peiling på hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

gratuelerer med hund :P

Jeg har lest to bøker om hunder og anbefaler begge. Den ene er mer hvordan hunden er og hva tegnene hans betyr. "på talefot med hunden" av Turid Rugaas, også er det en bok med litt tips og triks for å ha hund. "Valpeskolen" av Gwen Bailey. Jeg liker hvertfall begge disse bøkene. Men det er utrolig mange gode tips man kan få her inne også. Lykke til og god jul!! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svarene dere to! :P

Da skal jeg se hva jeg finner i bokhandelen her. Kjøpte ei bok som heter "ikke skyt hunden!" av Karen Pryor, som jeg driver å leser for tiden, vet ikke om den er bra eller ikke men den var den eneste de hadde på dyrebutikken her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange gode bøker. Holder på med noen nå. Men jeg anbefaler Du er sjefen av Nordenstam og Din hund av Jærverud.

Dårlige bøker vil jeg vel kanskje ikke kalle det, men turid rugaas har skrevet noen som ikke falt i smak hos meg. (Bortsett fra dempende signaler) Men jeg anbefaler å lese alle fordet så får du et videre spekter på ting og kan finne ut det du syns høres greit ut, og hva som passer deg.

Førstehjelpsbok og bok om raser er også veldig kjekt å få med seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gode eller dårlige hundebøker, vel...dette er en smakssak, og har mye med hvilken innlæringsmetode man vil bruke på hunden sin. Jeg anbefaler deg å lese litt om de forskjellige metodene å trene hund på: Klikkertrening, Nordenstam, Järverud osv ...

Jeg synes at "Hundens beste venn" av Rune Fjellanger, Per Jostein Matre og Rita Kylling er en veldig god bok for nybegynnere. Ellers har jeg hatt veldig mye glede av "Klikkertrening for din hund" av Morten Egtvedt og Cecilie Køste. Og jeg har hørt masse positivt om bøkene til Turid Rugaas og Karen Pryor("Ikke skyt hunden" er på en måte klikkertrenernes bibel.)

Lykke til med valp! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...