Gå til innhold
Hundesonen.no

Mike - scæferen min


JailyTina

Recommended Posts

Tenkte jeg skulle introdusere min vesle koseklump for dere her inne. Dette er Mike, populært kalt Mikey:

http://i7.photobucket.com/albums/y263/Tixe...ke/954a0ddb.jpg

(Bildet er litt stort)

Mikey er en 2 år og 2måneder gammel schæfer hanhund. Jeg fikk han 24. mars i år. Han har hatt en litt tøff start i livet. Første året av sitt liv satt han i bur før han fikk nye eiere. De kunne ikke beholde han fordi han ikke gikk så bra sammen med den andre hunden deres. Dermed havnet han hos meg. ;)

Vi har hatt endel interessante utfordringer med han; han hadde ikke lært å gå i bånd, fremmede hunder er kjempe skummelt/spennende/overveldende osv og diverse andre små ting.. Men nå har det meste løst seg etter MANGE timers intens jobbing.. ;) Nå gjenstår det bare å "lære han" å hilse på hunder uten å skremme vettet av både dem og eierne så er vi i mål.. ;)

Så Hei! fra meg og Mikey B)

Et par bilder til:

Mikey1

Mikey2

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så pen han var! Har slitt med det samme som deg (altså: å pent i bånd har vi ikke orket å begynne på engang) med en hund som har hatt en noe ustrukturert start på livet så jeg vet akkurat hvor utrolig krevende det kan være! Godt jobba! (vi har faktisk enda ikke blitt ferdig med hysteriet i møte med andre hunder, men det kommer seg langsomt ;) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk! ;)

Vi jobba vel intenst i 3 måneder før han fatta hva å gå pent i bånd betydde! ;)

Hysteri i møte med hunder er vårt neste punkt.. Skjønner godt at folk blir skeptiske når han oppfører seg som en tulling; spretter rundt, bjeffer, logrer, knurrer, gir "lekesignaler" og generelt bruker alt han har av signaler. Men bare han får noen gode erfaringer med en trygg og rolig hund håper jeg på at han hvertfall roer seg litt.. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk! ;)

Vi jobba vel intenst i 3 måneder før han fatta hva å gå pent i bånd betydde! ;)

Hysteri i møte med hunder er vårt neste punkt.. Skjønner godt at folk blir skeptiske når han oppfører seg som en tulling; spretter rundt, bjeffer, logrer, knurrer, gir "lekesignaler" og generelt bruker alt han har av signaler. Men bare han får noen gode erfaringer med en trygg og rolig hund håper jeg på at han hvertfall roer seg litt.. ;)

Å den hørtes kjent ut! Har en stygg nyhet: har jobbet med det der på min hund i et år.. men fortsatt så blir han mental i det han ser andre hunder. han gjør akkurat det samme som din..Hopper rundt og opp og ned i lekestilling og murrer, brøler og logrer om hverandre. Det er umulig å nå igjenom til han. Men han har blitt mye bedre og nå roer han seg faktisk etterhvert. Jeg kan også nå inn hvis jeg er tidlig ute i enkelte tilfeller..

Men til din hunds fordel så er han en schäfer..de er stort sett litt mer fornuftige en belgere hehe... de er vel ikke fullt så hysteriske av natur..Deilig å høre at det er flere her inne i samme båt. Lykke til! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe... Takk! Kan tenke meg at dette blir et langtidsprosjekt, ja.. ;) Vi lurte på om vi skulle ta kontakt med en hundetrener som holder til i nærheten og kanskje få noe privattimer og litt tips. Veit hun er flink med "problemhunder" så kanskje det kunne gjort ting litt enklere.. (selvom jeg tviler på at annet enn tålmodighet hjelper noe særlig ;) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ååååå, han har samme navn som min Mike, vi kaller han til dagli Mikey!

Har ikke hørt om en hund som heter det samme som min, artig ;)

Så morsomt! ;) De er nok ganske spesielle de små boffene våre, skal du se! (Navnemessig sett hvertfall ;) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 months later...

Jeg kan vel ikke påstå at jeg har vært flink til å legge ut nye bilder akkurat.... :rolleyes: Men nå kommer det noen nye, da... :D

Kooose2b-1.jpg

Mikey er en kjempe valp, og noe av det han syns er best er å ligge oppå "mamma" og sutte på tommelen min.

Kooose_b-1.jpg

Stoooor klem! :D

Kontakt_b.jpg

Han kan faktisk kontakt, da..! Utrolig nok klarer han å høre på kommandoen for det også i de aller fleste situasjoner...

Hoppe1b-1.jpg

"Å, hoppla!" Å hoppe over ting og å krype under ting syns Mikey at er uhyre festlig... Enda bedre om det kan hoppes over en vei og krypes under på vei tilbake.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og et par bilder til:

Sittepent.jpg

"Se jeg klarer å se kul ut mens jeg sitter pent oppå steinen!"

Titteutovervannet.jpg

Filosofisk hund i solnedgang... Nesten hvertfall.. :D

Titte2.jpg

"Hva eeeer det der nede tro?" (det viste seg å være et rådyr som tusla forbi. Mikey brød seg ikke mer enn han gjør på bildet.. :D )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Utrolig pen hund! :) Virkelig! Han er sånn som hannhunder skal se ut! Synes jeg! ;)

Tusen takk! Nesten så vi rødmer litt her nå... :D Han har blitt virkelig flott. Først nå det siste halvåret at han har utviklet skikkelig "voksne" trekk i ansiktet og virkelig lagt seg ut i kroppen! :D

Ah! Skikkelig god schæfer med et snilt utrykk :) Pen var han :D

Hadde bare forbipasserende (spesielt de som går forbi oss med hund) fått se det samme snille uttrykket..... hehe... :rolleyes: Takk og takk.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

I helga var jeg og Mikey på hyttetur med Mikey'n min. Må bare legge ut noen av bildene av vesle gutten! ;)

Når fjellvannet er kaldt er det om å gjøre å sprute mest mulig når vi hopper opp på land

vannsprut.jpg

På fjell tur.

fjellet.jpg

"En bekk!" Mikey er skikkelig facsinert av bekker og prøver alltid å stoppe vannet i å renne nedover... :rolleyes:

bekk.jpg

Kjempe lykkelig, ble Mikey når han så en liten snøflekk!

backtowinter2-1.jpg

Mer lykkelig-snøhund

backtowinter.jpg

Tilbake på hytta var han flink "vaktboff" som satt og tittet på fjellet. :P

vaktboff.jpg

Flere bilder fra turen på hjemmesiden vår.. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...