Gå til innhold
Hundesonen.no

Hushjelp.


Tiv

Recommended Posts

Driver med klikkertrening, og skulle gjerne hatt ideer til hvilke hus-ting en hund kan gjøre uten å ødelegge noe. Han tømmer vaskemaskinen, kan hente tøfler og sko, plukker opp alt som ligger på gulvet og som ikke hører hjemme der, henter ting som faller ut vinduet, lukker skuffer og skapdører. Slå på lys går ikke an her.

Hva annet kan passe? Han er matgal, så å åpne kjøleskapet blir ikke aktuelt. Funderte på å legge matskåla hans i ei skuff, så kan han hente den der når det er mattid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det går jo godt an å gjøre det motsatt. Vi får trene på det også, er vel kanskje lettere for ham å putte inn tørre klær enn å ta ut våte! Fargesortering får han vel neppe til, men det gjør ikke gubben heller :lol:

Vi har ikke avis i postkassen, og den står nok for høyt uansett. Gubben er postbud og kommer med avisa direkte på kjøkkenbordet, men jeg kunne kanskje lære hunden å legge lest avis i dunken. Det skal vi jammen øve på! Takk for tips!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan lære han å hente posten. Ellers kunne min forrige hund bære søppelposen fra kjøkkenet til ytterdøren. Han hjalp også til med å bære bordskånere til og fra bordet, levere tomme melkekartonger, kanel, smørbokser osv fra bordet til kjøkkenet og andre veien, bære ost eller andre ting hjem fra butikken osv. Alt som kunne bæres (og litt til), hjalp han til med å bære. Den siste tiden holdt jeg også på å lære han å legge sokker i sokkeskuffen (som stod åpen, men det går vel også an å lære de å åpne denne, hvis det er mulig). Jeg la sammen sokker, kastet de på gulvet eller gav de til han, så la han de oppi skuffen. Han hentet også tøflene mine når jeg kom hjem, og røyken når jeg skulle ut og røyke, eller på tur. Mat skålen hentet han også når han fikk beskjed om det. Han la også ting i søpla på kommando (og med litt hjelp, ble ikke helt utlært der).

Dette med å åpne kjøleskapet; fest et tau med knute på dørhåndtaket, og lær hunden å åpne med denne. Når dere fjerner snoren, kan ikke hunden åpne kjøleskapet, og dere har kontroll på når hunden kan stjele mat og ikke. :) Dette kunne også forrige hunden min en periode, men så fikk vi nytt kjøleskap hvos vi ikke kunne feste snor i dørhåndtaket. Holder på å lære Tulla å skru av og på lyset, bruker laser for å peke på lysbryter, som target. Føler jeg har lettere kontroll over stimuliet da. Prøvde også å lære henne å skru på tv (trykke snuten mot knappen), men det tok jeg en pause fra av en eller annen grunn.

Du kan også lære hunden å hente diverse ting på kommando (forutsatt at han ikke sikler alt for mye), fx mobil, fjernkontroll til tv, avisen.

Ellers høres det ut som om du har en veldig flink hund! :lol: Applaus!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette kunne også forrige hunden min en periode, men så fikk vi nytt kjøleskap hvos vi ikke kunne feste snor i dørhåndtaket.

Sett en 1.5 liters brusflaske helt ytterst i døra i kjøleskapet. Fest tauet rundt den, og la den henge ut av kjøleskapet. Så er det fult mulig for de å åpne døra med snor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sett en 1.5 liters brusflaske helt ytterst i døra i kjøleskapet. Fest tauet rundt den, og la den henge ut av kjøleskapet. Så er det fult mulig for de å åpne døra med snor.

aha, det var lurt. Jeg tenkte jeg skulle lære bikkja det for noen dager siden, helt til jeg oppdaget at vi ikke hadde håndtak. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...