Jump to content
Hundesonen.no

valpepels


Turnip

Recommended Posts

Mike er litt over 7 måneder nå, og har den gode tykke valpepelsen i god behold, søstra hans mistet den for over 1 månede siden, men hun er enn mer "innehund" eller hva jeg skal kalle det, Mike er jo ute nesten hele tiden, kan det ha noe med det å gjøre?

regner nesten ikke med at han kommer til å felle pelsen før neste vår. Men det hindrer jo ustillinger.. kan jo ikke stille ut en cocker på 1 år med valpepels :D

Når er det vanlig at dem skal miste pelsen??

Silje & Mike

Link to comment
Share on other sites

Etter erfaring med to hunder, som begge er mye ute. Så mistet begge valpepelsen når de var rundt året, men de skal begynne i 7 måneders alderen :D så den skal vel begynne å miste den nå. håpe det var til hjelp :(

Link to comment
Share on other sites

Det er rundt 7 mnd. alderen at Cockeren "slipper" valpepelsen. Har du prøvd å nappe i den for å se om den sitter skikkelig fast? Om den sitter helt fast ville jeg ventet litt, men om den slipper taket når du napper i den, ville jeg prøvd å dra en Sprattskam eller en annen tett kam gjennom pelsen for å prøve å dra av mest mulig ull. Cockere mister sjelden ulla av seg selv, du må nok hjelpe til med napping og kamming. :D

Link to comment
Share on other sites

Jeg får av et hårstrå i ny og ne, jeg børster gjennom han hver dag pga han har så mye pels som floker seg lett. Men når jeg børster han med en fin kam, så kommer det litt av, men er lite... Passet en annen cocker av opdretteren min for et par uker siden, og hun hadde den underulla som lett gikk av når jeg gikk gjennom pelsen hennes. men hun var 17 måneder også da.

Silje

Link to comment
Share on other sites

Tror ikke det er så lenge til pelsen hans slipper taket, siden det kommer av litt hår nå. Når du kjenner at pelsen slipper lettere så kan en tett kam (spratts nr. 73 er genial) med et gummistrikk surret rundt taggene dra av masse hår (jo mer du får nappet av uten å bruke trimmekniv eller coat-king, jo penere vil ryggpelsen hans bli). Men vent til pelsen slipper litt lettere så skal du se at det gjemmer seg en nydelig voksenpels under all ulla. :D

Link to comment
Share on other sites

Det er også helt normalt at gutta' er litt tregere enn jentene.. (Som ellers i livet, ikke sant?? :P )

Ofte opplever man at den store røytingen kommer i sammenheng med første kjønnsmodning - og tisper får jo ofte sin løpetid tidligere enn guttene begynner med sine guttete ting.

Dette kan man ofte også se på det mentale planet - hannene er valper lengre tid enn tispene.

Rasemessig varierer det sikkert masse når det er normalt å skifte pels - min rase har ofte full valpepels til de er rundt året, og DA begynner voksne hår å bli mer eller mindre synlige.

Susanne

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • At de aldri har hatt syke hunder synes jeg høres rart ut. Men det er ikke alt man kan se på forhånd, og at en hund utvikler en plage som er vanlig hos rasen er nok en risiko dere må ta. At hunden ikke er registrert på dere er en annen sak. Det burde dere jo få ordnet, og jeg synes det er noe NKK burde rådgi dere om hva dere skal gjøre når oppdretter ikke responderer. 
    • Hei. Det ligger tilbakemeldinger fra tidligere kjøpere både på facebooksiden til kennelen og på googlesiden. Kennel har drevet i flere år og har mange hunder registrert i NKK. Ja, valpen hadde vetattest og chip. Vi kontaktet Dyreid også og der hadde de ingenting registrert på Idnummeret som fulgte helseattesten, men de begrunnet det med at ikke alt var i orden med NKK-registreringen. Nå som det er ordnet så har Idnummeret dukket opp hos dyreid, men valpen står da på oppdretter. Vi ble ikke informert om risiko for utvikling av noen helseproblemer i det hele tatt. Oppdretter sa mens vi stadig fikk svar at hen aldri har hatt syke hunder noen gang. 
    • Hva mener du med registrert oppdretter og anmeldelser? Hvor er disse anmeldelsene fra, har dere snakket med tidligere kjøpere?  Det er ikke oppdretter som er registrert i NKK, men foreldrehundene. Dette bør man såklart sjekke på forhånd, men ser også ut til å stemme i dette tilfellet siden valpene omsider er registrerte. Det kan også være lurt å sjekke om oppdretter er registrert hos raseklubben og kullet er godkjent etter deres retningslinjer, eventuelt hvorfor ikke. De fleste raseklubber har rimelige krav som de fleste seriøse oppdrettere følger, men det finnes unntak både når det gjelder krav og seriøsitet der også. Hadde valpen veterinærattest og chip ved levering? Hvis valpen hadde anlegg for å utvikle sykdom da så skal det være dokumenter, og kan være grunnlag for avslag i pris eller heving av kjøp. Har dere kontaktet Dyreidentitet om dette? 
    • Hei. Lang historie kortet ned. Kjøpte valp i starten av desember av nkk-registrert oppdretter med gode reviews. Hen virket seriøs og svarte ”riktig“ på det vi hadde av spørsmål. Eneste var at stamtavle skulle ettersendes pr post pga en feil i registreringen til far. Tiden gikk og ingen stamtavle kom. DyreId vi fikk med helseboken dukket heller ikke opp ved søk og vi tok kontakt med NKK som sa vi måtte ta det med oppdretter. Valpen vår (en corgi) fikk påvist short ulna syndrom tidlig og vi hadde store problemer med å få svar/responser fra oppdretter ang dette, så vi hadde ikke rare håpet om svar ang manglende registrering og der står saken vår nå 6 mnd etter kjøp. Kullet er omsider registrert i nkk, men med oppdretter som eneste eier. Hen står da også som eier hos DyreId fant jeg ut i dag. Meldte hen på nytt i dag morges og fikk ikke svar, så har nå informert om at vi kommer til å anmelde for svindel om ikke forholdet blir rettet innen utgangen av morgendagen. Vi har kjøpt en valp på falske premisser når oppdretteren ikke sørger for å ordne ting i henhold til kontrakten. Det er en rimelig fortvilet situasjon. Vi ønsker å være registrerte eiere hos NkK og DyreID slik at alt er i orden. Hva mer/annet kan vi gjøre? Føler vi ikke har en sak når ikke oppdretter gjør det hen skal og NkK ikke vil hjelpe. Er det bare tull da at det lønner seg å kjøpe valp fra registrert oppdretter? 
    • Dra på utstilling og få en dommer til å bedømme henne. Trolig har hun steil front, og det er det ingenting å gjøre med. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...