Gå til innhold
Hundesonen.no

Med snuten i bakken


Mocca-mor

Recommended Posts

Skrevet

I dag har den vesle strihårete dachsen til foreldrene mine prøvd seg på blodspor. Hun nærmer seg seks måneder og har kraftig jaktinnstinkt. Hun stikker av for å være los stadig vekk, så her må man stort sett ha båndet på. Når vi ikke har det, må vi være forberedt på en løpetur. Og det blir det stort sett. Men ferskspor er én ting, ville den svarte snuten også følge et blodspor? I dag fikk hun sjansen til å prøve for første gang, med eget sporutstyr på (skinn-sporsele og langline) og pappa som fører. Hun snuste både her og der. Hun måtte holdes igjen og styres litt, men hun fant sporet til tider og nådde målet - ett råddyrbein. Men, i motsetning til min ett og ett halvt år gamle dachs som tygger dem så det knaser, syntes hun ikke noe om det. "Benet er stort og hårete! Æsj, nei det vil jeg ikke ha!" tenkte hun kanskje etter sitt første forsøk som ettersøker.

Skrevet

He he, for en belønning tenkte dere sikkert. Men faktisk er det veldig forskjellig fra hund til hund, det kan være siden hun er ung ennå at det ikke faller helt i smak, eller så kan hun bare rett og slett ikke like smaken av rått bein eller ha kjent ukjent lukt som virket skremmende siden skinnet var på ennå!! Men må huske å belønne med noe annet når hunden kommer til oppsparket, viss hun ikke ville ha bein, hvor sporet slutter, enten det er med masse godbiter eller en kjekk leke. Dette for å gjøre det like kjekt og kjekkere til neste spor begynner. En veeldig viktig ting å gjøre for å gjøre det lønnsomt for den å følge sporet.

Jeg har begynt blodsporkurs med min 5mnd gamle portugisisk vannhund, jeg har ikke gitt henne rått bein av hjort så jeg vet ikke hvordan hun vil like det, men slikket som en gal hver gang hun fikk snuse på kjøttet og det råe beinet jeg holdt frem. Ellers vil jeg anbefale deg å gå på kurs for å lære hvordan man skal gjøre det enkelt for både hunden din og deg når dere trener, enten det er for gøy, til nytte i jakt eller konkurranse :)

Skrevet

Ellers vil jeg anbefale deg å gå på kurs for å lære hvordan man skal gjøre det enkelt for både hunden din og deg når dere trener, enten det er for gøy, til nytte i jakt eller konkurranse :)

Har gått kurs med unghunden vår, så vet litt selv i alle fall. Men minsten skal også få gå på litt opplæring:) Gøy for dem det. Hvis hun liker blodspor etter hvert da :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
    • Hvorfor er det så mange uoffisielle utstillinger nå enn for ca to år siden? Gjelder ingenting når det er uoffisielt? Blir det det samme som valpeshow da for voksne hunder?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...