Gå til innhold
Hundesonen.no

Jenter med ADHD & ADD


Muffins

Recommended Posts

Jeg har ikke ADHD eller ADD selv, men jeg lurer bare litt på det her.

Hører jo alltid om gutter som har ADHD, men nesten aldri jenter! Noen her som har det? Har jenter samme "utbruddene" som gutter, at de klikker og blir helt ville?! Sikkert i forskjellige grader da, men dere skjønner hva jeg mener?! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har for meg det at jenter med ADHD reagerer motsatt enn hva gutter med ADHD gjør. Der gutter ofte blir med utagerende og 'ville', blir jentene mer innelukket og stille og får veldig dårlig selvtillit. Konsentrasjonsproblemer er vel felles for begge kjønn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Er ADHD arvelig?

Det sies at de som kan løpe igjennom et gasskammer i militæret uten å reagere har ADHD. Det er bare 1 av 1000 som klarer det, og alle har hatt ADHD. Faren min klarte detm og om det forskerene har sagt stemmer, så har jo han det!

Dessuten så har jeg et VOLDSOMT temperament, hisser meg fort opp, har en del problemer med og konsentrere meg og er enormt hyper.

Jeg vet ikke om jeg har ADHD eller om jeg bare lider av ekstrem hyperhet jeg? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ADD og er jente :P

Før jeg begynte på medesiner så fikk jeg noen utbrudd innimellom. Men gikk mest på at jeg svarte frekt og ble utrolig sur hvis jeg ikke fikk viljen min.

Men mange ganger så sperret jeg sinnet inni meg og det endte heller med at jeg brøtt sammen og begynnte og gråte.

Hvordan folk med add og adhd reagerer er ekstremt forskjellig, men som noen sa over her så har jenter mye enklere for og sperre sinnet inne og gjemme seg litt, mens gutter forsvarer seg og utreagerer.

Men som sagt er dette veldig forskjellig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke mye erfaring fra ADHD/ADD, men jeg vet om to tvillingjenter som har ADHD i forskjellig grad. De er 14 år, og de har mange sprøe historier og opplevelser. To kjempe flotte jenter, men det har nok ikke alltid vært like lett for foreldrene. ;P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

AD/HD står for Attention Deficit Hyperactivity Disorder, ADD står for Attention Deficit Disorder (altså er hyperaktiv utelukket).

Når det gjelder forekomsten er ADHD mest fremtredende hos gutter. ADD forekommer i større grad hos jenter. Men selvfølgelig finnes det begge kjønn i begge grupper.

ADHD kommer i forskjellige varianter. Ofte deler man inn i tre hovedkategorier:

1. Oppmerksomhetsforstyrrelse/hyperaktivitet kombinert type. Det vil si at man har vansker både med konsentrasjon og hyperaktivitet.

2. Oppmerksomhetsforstyrrelse/ hyperaktivitet, hovedsakelig uoppmerksom type.

3. Oppmerksomhetsforstyrrelse/ hyperaktivitet, hovedsakelig impulsiv type.

Det er veldig individuelt dette med sinne. Men det er ikke vanskelig å forestille seg at det lett kan bli frustrasjon og konfrontasjoner når hverdagen din er preget av dårlig tilrettelagt undervisningssituasjon. Skolehverdagen er ikke akkurat lagt opp til å fungere for elever med konsentrasjon/hyperaktivtet. Sinne er ikke en del av symptomene i seg selv, men kan være en naturlig konsekvens.

ADHD kan være arvelig, men det forskes fortsatt mye på området - og det er ikke fullstendig enighet om hverken årsak eller arvelighet enda. Derfor stilles diagnosen på bakgrunn av atferd, og kan ikke gjenkjennes gjennom laboratoriet (blodprøver, røntgen etc).

For å få påvist ADHD må enkelte av symptomene ha gitt seg til kjenne før 7 års alderen og vært fremtredende i minst 6 mnd.

Veldig mange ungdommer i alderen 12-17 opplever å få konsentrasjonsvansker, sinneutbrudd, vansker med selvkontroll etc. Det er viktig å ikke blande normal tenåringsatferd sammen med diagnosen ADHD, selv om det generelt kan virke som en og samme ting. :P

ADHD fører ikke automatisk til "problematferd", og mange fungerer helt normalt - enten ved hjelp av medisiner, ved hjelp av et godt pedagogisk opplegg - eller en blanding.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fint innlegg, Terrier!

Jenter som gutter kan ha ADHD, og reagere på samme måte. Men det viser seg ofte at ADD er mer vanlig blant jenter enn blant gutter, slik jeg har forstått det på min mor ( og slik som Terrier beskriver). Hun jobber med barn og unge med ADHD. På skolen hun jobber legges opplegget opp etter hver enkelt elev. De er nødt til å gjøre det sånn for at barn med denne diagnosen skal klare seg gjennom en skoledag på best mulig måte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Anbefaler deg å prøve huken multisele, det er den eneste jeg har prøvd som min hund klarer å trekke i uten å bli hes. Har prøvd ulike trekkseler men huken multisele er det eneste som fungerer her. Bor du i Oslo eller nærheten kan du få prøvd størrelser hos Brukshunden, men du får kjøpt på nett også. 
    • Enig med siste her, lildog har jeg prøvd og den var helt ubrukelig. Jeg er veldig fornøyd med tracktive, har den på begge hundene og katten. Kan være litt treig til å finne posisjon noen ganger, men uansett raskere enn både lildog og mitt spor som jeg også har prøvd. 
    • Tja, min forrige hund måtte ha små måltider gjennom hele dagen, ellers ble hun kvalm og spydde hun magesyre. Det feilte henne ikke noe utover det at magesekken ikke tålte å bli helt tom. Det hunden jeg har nå sultestreiket i sitt tidligere hjem og kunne gå dagevis uten mat. Hun klarer seg like fint på ett stort måltid daglig som flere små. Jeg har prøvd OMAD selv, og jeg klarer faktisk ikke å spise ~2000 kalorier (som er mitt dagsbehov for vedlikehold) på ett måltid. Fasting kan sikkert være positivt for noen individer i noen tilfeller, men jeg tror absolutt ikke det er noe som passer for alle.
    • Det var lenge siden! Hvis du faktisk skal ha noe særlig sol og varme så er det sør-Spania som gjelder. Kanariøyene hvis du vil være værsikker. Det kan være ganske hustrig ellers i sør-Europa, og husene der er jo ofte ikke laget for vinter og ikke spesielt godt isolert. Heller ikke i Spania, forsåvidt. Kanskje se på feriehusutleiere som Novasol og den type ting?  Tenker du å fly eller kjøre? Det blir jo fort dyrt å fly tre store hunder fram og tilbake i cargo.
    • Jeg har begynt å se etter sydendestinasjoner pga helsa, og tenker at hvis jeg blir ufør så blir det å tilbringe vintrene der nede. Jeg vil ha noe veldig rolig, ei hytte ved et stille fjellvann med bare en dagligvarebutikk i nærheten hadde funka, liksom, men jeg sliter litt med å orientere meg. Er det noen som har forslag til feriedestinasjoner for ei litt pysete dame med to mellomstore (alaskan husky og storpuddel) hunder? 🙈 Pris har en del å si, jeg vil helst ikke blakke meg 🙈
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...