Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke bøker har gjort spesielt inntrykk på dere?


Guest Snusmumrikk

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk

Ble litt inspirert av tråden verdens tristeste bok her. Og det er sikkert flere enn meg her som liker å lese bøker :D . Både triste, glade, morsjomme, spennende osv. Hvilke bøker anbefaller dere og hvorfor? Hvilke bøker har gjort spesielt inntrykk på dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ble litt inspirert av tråden verdens tristeste bok her. Og det er sikkert flere enn meg her som liker å lese bøker :D . Både triste, glade, morsjomme, spennende osv. Hvilke bøker anbefaller dere og hvorfor? Hvilke bøker har gjort spesielt inntrykk på dere?

"Der gud gråter." Skikkelig bra bok om en kvinne i Afganistan. Bokhandleren i Kabul er dårlig i sammenligning.

"Den merkelige hendelsen med hunden den natten." Utrolig morsom -og litt trist- bok Sett ut fra en gutt med autisme sitt perspektiv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Lille Tre" av Forrest Carter. Om en liten indianergutt som vokser opp hos besteforeldrene sine (1920-30-åra), fantastisk bok! Også en av de jeg har grått mest til, når Lille Tre blir sent fra besteforeldrene til en skole. Og flotte beskrivelser av jakt med coonhunder.. Anbefales! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bok og bok. Det var mer et hefte. Walktrough (?) of Silent hill 1 :D Faktisk den som gjorde at jeg klarte å komme meg gjennom første spillet.. Uten den hadde jeg vært lost! ;)

Hihi nei for å være mer seriøs.. Har lest mange gode bøker. Men ingen spesielle som skiller seg ut.. Må nesten tenke litt på det..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. "Kjære Timo" var en bok som gjorde skikkelig inntrykk på meg da jeg var et par år yngre. "Maria Magdalena den elskede" var og en bok som jeg husker godt. Skal vi se.. Harry Potter bøkene har vel vært noe av det viktigste i min litterære verden de siste årene;)

Bøker som "Amtmandens Døtre" av Camilla Collett er også fantastiske.. Æsj, jeg har lest så mye at jeg ikke husker enkeltbøker lengre:S JO, SELVSAGT, Sofies Verden av Jostein Gaarder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Ja, det er vanskelig å komme på sånn i farta selv om jeg har lest mange bra bøker.

Må starte med Helge Ingstad jeg da. Pelsjegerliv og Nunamiut

Kaptein Corellis mandolin

Gulldronning, Perledronning

Momo, kampen om tiden (er vel egentlig en barnebok, men veldig fin)

Alle tides torsdag av john steinbeck

Leste akkurat ut å stjæle hester, og den var jo fin. Er så mange, så dette er vanskelig. Ellers er jeg stor fan av både ringenes herre og harry potter (men ikke filmene).

Kommer nok fler etter hvert :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Den merkelige hendelsen med hunden den natten." Utrolig morsom -og litt trist- bok Sett ut fra en gutt med autisme sitt perspektiv.

Den har jeg på engelsk. The curious incident of the dog in the night-time. Har ikke fått lest den enda, men har hørt mye bra om den. En halvt engelsk venninne av meg overbeviste meg om å kjøpe den. Hun s det var den beste boka hun hadde lest.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Glemmer mange bøker nå, men noen har jo nevnt "the curious incident of the dog in the night-time" og den er kjempesøt, "timbuktu" er en nyydelig bok, Harry Potter bøkene er bra, "about a boy" "a long way down" og andre bøker av samme forfatter som jeg ikke husker navnet på er morsomme.

Men den boken som har gjort størst inntrykk på meg i det siste heter "kafka på stranden" og er skrevet av Haruki Murakami, og er så søt. Nydelig nydelig bok :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Den merkelige hendelsen med hunden den natten" er en søt bok ja :P

Men min mest nylig favotitt er "Kafka på stranden". Den er helt fantastisk... "Hoggere" like så...

Ellers har "ut å stjæle hester" gjort såpass inntrykk at min neste hund blir oppkalt etter tispa i boka :P

Men den absolutt beste boken jeg har lest de siste par årene er "Historien om Pi". Den boken tenker jeg på nesten daglig enda..og det begynner å bli et par år siden jeg leste den. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Lasso rundt fru Luna" av Agnar Mykle gjorde et uutslettelig inntrykk på en ung mann en gang i tiden...

Ellers "Vildanden" av Ibsen, "En bønn for Owen Meany" av John Irving, "Catch 22" av Joseph Heller og "High fidelity" av Nick Hornby.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har lest et par gamle TL bøker skrevet av Lurlene McDaniel, som omhandler leukemi, og de gjorde inntrykk på meg da.

En annen bok er "De gales hus" av Karin Fossum som også setter inntrykk. Og "Sarahs hemmelighet" av Diane Chamberlain, som på en måte har to historier, og begge, men spesielt den ene, setter inntrykk.

Og sist, men ikke minst så er det "Ida's dans" skrevet av Gunnhild Corwin. Det er en mor som forteller om hennes 18 år gamle datters kamp mot kreften helt fra den ble oppdaget og til siste slutt. En veldig sterk og gripende bok.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Glemte jo et par bøker jeg leste i sommer. Dopler og Volvo lastvagnar av Erlend Loe! Tror de bøkene er sånn at enten har du sansen, eller så er de bare rare! Jeg fikk sansen. Særlig for den første! Traff forresten Bongo i skogen i går! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Ikke uten min datter" var en bok som gjorde veldig inntrykk på meg, samtidig som den er veldig godt skrevet.

"Gulldragens rike" av Isabel Allende

"Ensom blant ulver" av (husker ikke)

"Ikke uten min datter" ligger nede på hylla og venter på å bli lest av meg. Lånte den av tanta mi etter at jeg så filmen, men har ikke fått tid til å lese den enda. Fint å høre at den er en bra bok da. Får enda mer lyst til å begynne å lese da. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En annen bok er "De gales hus" av Karin Fossum som også setter inntrykk.

Den har jeg akkurat lest! Gikk nedover Karl Johan da jeg leste slutten. Både fordi jeg ikke klarte helt å legge den fra meg og fordi søstra mi skulle få låne den og jeg var på vei til å møte henne! Hun jobbet på Dikemark akkurat i de årene boka handker om, så det var litt spesiellt! Fin bok!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Harry Potter bøkene da jeg endelig skjønte at det var bøker som måtte leses :P

Parvana serien av Deborah Ellis

Jeg er Dina av(husker ikke)

Ni måners *******(fryktelig babysjuk om dagen :o )

Ellers har kongsdøtrene(serien av Frid Ingulstad faktisk gjort såpass inntrykk på meg at jeg kjøpte alle 14 av dem :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...