Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke bøker har gjort spesielt inntrykk på dere?


Guest Snusmumrikk

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk

Ble litt inspirert av tråden verdens tristeste bok her. Og det er sikkert flere enn meg her som liker å lese bøker :D . Både triste, glade, morsjomme, spennende osv. Hvilke bøker anbefaller dere og hvorfor? Hvilke bøker har gjort spesielt inntrykk på dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ble litt inspirert av tråden verdens tristeste bok her. Og det er sikkert flere enn meg her som liker å lese bøker :D . Både triste, glade, morsjomme, spennende osv. Hvilke bøker anbefaller dere og hvorfor? Hvilke bøker har gjort spesielt inntrykk på dere?

"Der gud gråter." Skikkelig bra bok om en kvinne i Afganistan. Bokhandleren i Kabul er dårlig i sammenligning.

"Den merkelige hendelsen med hunden den natten." Utrolig morsom -og litt trist- bok Sett ut fra en gutt med autisme sitt perspektiv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Lille Tre" av Forrest Carter. Om en liten indianergutt som vokser opp hos besteforeldrene sine (1920-30-åra), fantastisk bok! Også en av de jeg har grått mest til, når Lille Tre blir sent fra besteforeldrene til en skole. Og flotte beskrivelser av jakt med coonhunder.. Anbefales! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bok og bok. Det var mer et hefte. Walktrough (?) of Silent hill 1 :D Faktisk den som gjorde at jeg klarte å komme meg gjennom første spillet.. Uten den hadde jeg vært lost! ;)

Hihi nei for å være mer seriøs.. Har lest mange gode bøker. Men ingen spesielle som skiller seg ut.. Må nesten tenke litt på det..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. "Kjære Timo" var en bok som gjorde skikkelig inntrykk på meg da jeg var et par år yngre. "Maria Magdalena den elskede" var og en bok som jeg husker godt. Skal vi se.. Harry Potter bøkene har vel vært noe av det viktigste i min litterære verden de siste årene;)

Bøker som "Amtmandens Døtre" av Camilla Collett er også fantastiske.. Æsj, jeg har lest så mye at jeg ikke husker enkeltbøker lengre:S JO, SELVSAGT, Sofies Verden av Jostein Gaarder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Ja, det er vanskelig å komme på sånn i farta selv om jeg har lest mange bra bøker.

Må starte med Helge Ingstad jeg da. Pelsjegerliv og Nunamiut

Kaptein Corellis mandolin

Gulldronning, Perledronning

Momo, kampen om tiden (er vel egentlig en barnebok, men veldig fin)

Alle tides torsdag av john steinbeck

Leste akkurat ut å stjæle hester, og den var jo fin. Er så mange, så dette er vanskelig. Ellers er jeg stor fan av både ringenes herre og harry potter (men ikke filmene).

Kommer nok fler etter hvert :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Den merkelige hendelsen med hunden den natten." Utrolig morsom -og litt trist- bok Sett ut fra en gutt med autisme sitt perspektiv.

Den har jeg på engelsk. The curious incident of the dog in the night-time. Har ikke fått lest den enda, men har hørt mye bra om den. En halvt engelsk venninne av meg overbeviste meg om å kjøpe den. Hun s det var den beste boka hun hadde lest.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Glemmer mange bøker nå, men noen har jo nevnt "the curious incident of the dog in the night-time" og den er kjempesøt, "timbuktu" er en nyydelig bok, Harry Potter bøkene er bra, "about a boy" "a long way down" og andre bøker av samme forfatter som jeg ikke husker navnet på er morsomme.

Men den boken som har gjort størst inntrykk på meg i det siste heter "kafka på stranden" og er skrevet av Haruki Murakami, og er så søt. Nydelig nydelig bok :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Den merkelige hendelsen med hunden den natten" er en søt bok ja :P

Men min mest nylig favotitt er "Kafka på stranden". Den er helt fantastisk... "Hoggere" like så...

Ellers har "ut å stjæle hester" gjort såpass inntrykk at min neste hund blir oppkalt etter tispa i boka :P

Men den absolutt beste boken jeg har lest de siste par årene er "Historien om Pi". Den boken tenker jeg på nesten daglig enda..og det begynner å bli et par år siden jeg leste den. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Lasso rundt fru Luna" av Agnar Mykle gjorde et uutslettelig inntrykk på en ung mann en gang i tiden...

Ellers "Vildanden" av Ibsen, "En bønn for Owen Meany" av John Irving, "Catch 22" av Joseph Heller og "High fidelity" av Nick Hornby.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har lest et par gamle TL bøker skrevet av Lurlene McDaniel, som omhandler leukemi, og de gjorde inntrykk på meg da.

En annen bok er "De gales hus" av Karin Fossum som også setter inntrykk. Og "Sarahs hemmelighet" av Diane Chamberlain, som på en måte har to historier, og begge, men spesielt den ene, setter inntrykk.

Og sist, men ikke minst så er det "Ida's dans" skrevet av Gunnhild Corwin. Det er en mor som forteller om hennes 18 år gamle datters kamp mot kreften helt fra den ble oppdaget og til siste slutt. En veldig sterk og gripende bok.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Glemte jo et par bøker jeg leste i sommer. Dopler og Volvo lastvagnar av Erlend Loe! Tror de bøkene er sånn at enten har du sansen, eller så er de bare rare! Jeg fikk sansen. Særlig for den første! Traff forresten Bongo i skogen i går! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Ikke uten min datter" var en bok som gjorde veldig inntrykk på meg, samtidig som den er veldig godt skrevet.

"Gulldragens rike" av Isabel Allende

"Ensom blant ulver" av (husker ikke)

"Ikke uten min datter" ligger nede på hylla og venter på å bli lest av meg. Lånte den av tanta mi etter at jeg så filmen, men har ikke fått tid til å lese den enda. Fint å høre at den er en bra bok da. Får enda mer lyst til å begynne å lese da. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En annen bok er "De gales hus" av Karin Fossum som også setter inntrykk.

Den har jeg akkurat lest! Gikk nedover Karl Johan da jeg leste slutten. Både fordi jeg ikke klarte helt å legge den fra meg og fordi søstra mi skulle få låne den og jeg var på vei til å møte henne! Hun jobbet på Dikemark akkurat i de årene boka handker om, så det var litt spesiellt! Fin bok!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Harry Potter bøkene da jeg endelig skjønte at det var bøker som måtte leses :P

Parvana serien av Deborah Ellis

Jeg er Dina av(husker ikke)

Ni måners *******(fryktelig babysjuk om dagen :o )

Ellers har kongsdøtrene(serien av Frid Ingulstad faktisk gjort såpass inntrykk på meg at jeg kjøpte alle 14 av dem :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...