Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere under 18 som har jobb


Line_

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Nå skal jeg prøve å finne meg en jobb, slik at jeg kunne tjent litt mer penger enn det jeg gjør nå, hehe!

Men problemet er at jeg vet ikke helt hvor jeg skal starte! Hva slags steder kan en under 18 (eller en på 16 år da) få jobb? Hvor skal jeg begynne å spørre? Hadde vært fint om noen kunne komme med noen tips!

Takk på forhånd :huh:

Skrevet

Jeg har jobbet på obs i tre år nå, siden jeg var 15. Iallefall i Tromsø så tar de inn mange skoleelever til å jobbe på ettermiddagene. Ellers så kan du jo høre på forskjellige klesbutikker, skobutikker, daglivarebutikker, kafeer, hoteller og forskjellig.

Skrevet

avløyser kan u jo prøve deg på:huh: men jeg ville anbefalt å bli støttekontakt. det er gøy, og du får bestemme mye hva du vil gjøre sammen med brukeren. da jeg begynte som støttekontakt, var det litt skummelt men etterhvert kjempe gøy! etter ei stund som støttekontakt, fikkk jeg spørsmål om jeg ville være ekstra vakt i en bolig. en grunn til at de spurte meg, var fordi jeg allerede var innenfor "veggene" og de kjente meg fra når jeg var støttekontakt. jeg fikk da noen uker å jobbe i sommerferien og fikk også jobbe annen hver helg(vikariat som nå er utgått). i mellomtiden ble jeg også støttekontakt for en person til! men har sluttet ga. personlige årsaker. det jeg vil frem til er at, kommer du innenfor helse i kommunen, ha du lettere for å få bedre jobb senere.

det som er så gøy med støtte kontakt er at det er veldig fleksibelt. du trenger ikke erfaring for å være støttekontakt. du er en betalt "venn" for psykisk utviklingshemmede. det er kjempe gøy! bare send MP hvis du lurer på noe.

Guest Just me!!
Skrevet

Norpost :P Har nettopp sluttet da, skal begynne å gå med avisen i stedet for.

Skrevet

avløyser kan u jo prøve deg på:P men jeg ville anbefalt å bli støttekontakt. det er gøy, og du får bestemme mye hva du vil gjøre sammen med brukeren. da jeg begynte som støttekontakt, var det litt skummelt men etterhvert kjempe gøy! etter ei stund som støttekontakt, fikkk jeg spørsmål om jeg ville være ekstra vakt i en bolig. en grunn til at de spurte meg, var fordi jeg allerede var innenfor "veggene" og de kjente meg fra når jeg var støttekontakt. jeg fikk da noen uker å jobbe i sommerferien og fikk også jobbe annen hver helg(vikariat som nå er utgått). i mellomtiden ble jeg også støttekontakt for en person til! men har sluttet ga. personlige årsaker. det jeg vil frem til er at, kommer du innenfor helse i kommunen, ha du lettere for å få bedre jobb senere.

det som er så gøy med støtte kontakt er at det er veldig fleksibelt. du trenger ikke erfaring for å være støttekontakt. du er en betalt "venn" for psykisk utviklingshemmede. det er kjempe gøy! bare send MP hvis du lurer på noe.

Men det må man jo være 18 år for å være? Søskenbarnet mitt er støttekontakt, og en av kriteriene var at man er over 18.

Selv har jeg ikke jobb, men er på utkikk.

Skrevet

jo, man må være 18 for å jobbe som støttekontakt.

Jeg har selv jobbet som det, grei jobb det- men du blir ikke rik av det. må ha en annen jobb ved siden av.

når jeg var under 18(var 15 til 17), jobbet jeg i kiosk. Det var en fin jobb, og tjente masse penger. Fin erfaring å ha med seg videre også. fikk jobb på gatekjøkken etter det(17 år)

kan jo søke på kiosk/butikk, og vaskejobber(litt kjipt kanskje, men du jobber i ditt eget tempo, og har masse tid for deg selv)

lykke til!!

ps,gå til manpower, og hør om de ha noen jobber for folk under 18

Skrevet

beklager! i denne kommunen følger vis ikke alle reglene... hehe.. det er desverre egenntlig 18 års grense. håper du finner deg en! det er ikke lett å finne jobb når man er under 18.

Skrevet

jo, man må være 18 for å jobbe som støttekontakt.

Jeg har selv jobbet som det, grei jobb det- men du blir ikke rik av det. må ha en annen jobb ved siden av.

når jeg var under 18(var 15 til 17), jobbet jeg i kiosk. Det var en fin jobb, og tjente masse penger. Fin erfaring å ha med seg videre også. fikk jobb på gatekjøkken etter det(17 år)

kan jo søke på kiosk/butikk, og vaskejobber(litt kjipt kanskje, men du jobber i ditt eget tempo, og har masse tid for deg selv)

lykke til!

ps,gå til manpower, og hør om de ha noen jobber for folk under 18

Jeg kjenner en som er støttekontakt for ei lita jente med Downs syndrom, hun er ikke 18 ennå :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...