Gå til innhold
Hundesonen.no

kunst og håndverkoppgave til ungdomsskolen


fidelio

Recommended Posts

Vi skal ut i praksis nå snart, og holder på å tenke ut oppgaver til elevene. Dette er 8, 9, og 10 klasse og vi skal ha alle omtrent seks timer hver.

Noen som har forslag til morsomme oppgaver, noe dere har hatt selv, eller kunne tenke dere og ha?

Vi står ganske fritt, omtrent alt kan presses inn i læreplanen på enellerannen måte, men det må være gjennomførbart over seks klokketimer.

takker for alle tips og forslag :huh:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

- Lage hus, figurer, krus o.l i leire (som man steker i ovn)

- Lage/sy puter

- Man kan også lage/sy genser/t-skjorte

- Lage masker

La elevene velge egne temaer:

- f.eks studie av en maler + et praktisk arbeide (male/tegne et bilde som maleren har malt f.eks)

- lage et visst antall tegninger innenfor en kategori (dyr i regnskogen, fantasy-dyr, husdyr, yndlingsdyr)

- Om sløyd er innenfor kan man jo ha lage lampefoter, eller brødfjøl, smykkeskrin

- Lage sin egen navnelogo (finne noe som er synonymt med navnet sitt/noe en interreserer seg for og få det inn i navnet eller finne assosiasjoner til navnet, Friis kan man f.eks gjøre et "istema" ut av)

Dette er diverse ting jeg husker vi gjorde i kunst og håndtverkstimene, håper det var noen ideer der som kunne hjelpe!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei,

Noe som er kjempe morsomt er å designe og lage smykker/klær! Vi har gjort det og det er s k i k k e l i g gøy! :huh: Det er iallefall noe elevene setter pris på!

Vi hadde noen studenter som ga oss oppgave om å lage forskjellige trykk som, potettrykk, sjablongtrykk og maskeringsteip dødskjedelig!

Det er mye morsommere å tegne eller male banana

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Lærerene våre gir oss oppgaver om å tegne folk under vann,tegne store områder, hverandre osv..Det er så døds kjedelig! :)

Om jeg(Går i 9.) kunne ha fått bestemme hva vi skulle ha gjort i k&h så hadde det blitt noe sånt som:

* Tegnet noe man er glad i(fotball, hunden sin, mobilen, veninna osv :D)

Også vet jeg ikke mer :P

Vi har 2 timer hver Fredag på Kunst og håndtverk, og da har vi bare disse to timene på og begynne og slutte en tegning på.

Kunne vært morsomt å latt de få antall timer på og tegne noe de synes er morsomt å tegne, slik at de får goood tid på det, og et flott resultat som de er fornøyd med?

I de to timene rekker jeg aldri og slutte av en tegning, slik at jeg blir ikke fornøyd. Bare det gjør K&H til et dødsenskjedelig fag.

Ellers så kan du jo spørre de hva de liker og gjøre best?

Har et intrykk av at nåv elevene forteller om hva de liker og gjøre best, og man får gjennomføre det så blir det morsomt :D

Lykke til :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*Tresnitt

*Linoleumssnitt

*En serie malerier(f.eks. et motiv - fire årstider)

*Sportstema hvor alle skal velge hver sin idrett og lage ting ut i fra det. Bruke kull, fimo, gips

*En ansiktoppgave hvor de skal lage flere tegninger av et menneske. Et i profil, et forfra, et impresjonistisk, mye mer...

Hauger av ting du kan finne på.

By the way så har vi en utrolig flink kunst- og håndverkslærer. Både hun, mannen hennes og datteren hennes er kunstnere så da kan dere vel tenke dere. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Anbefaler deg å prøve huken multisele, det er den eneste jeg har prøvd som min hund klarer å trekke i uten å bli hes. Har prøvd ulike trekkseler men huken multisele er det eneste som fungerer her. Bor du i Oslo eller nærheten kan du få prøvd størrelser hos Brukshunden, men du får kjøpt på nett også. 
    • Enig med siste her, lildog har jeg prøvd og den var helt ubrukelig. Jeg er veldig fornøyd med tracktive, har den på begge hundene og katten. Kan være litt treig til å finne posisjon noen ganger, men uansett raskere enn både lildog og mitt spor som jeg også har prøvd. 
    • Tja, min forrige hund måtte ha små måltider gjennom hele dagen, ellers ble hun kvalm og spydde hun magesyre. Det feilte henne ikke noe utover det at magesekken ikke tålte å bli helt tom. Det hunden jeg har nå sultestreiket i sitt tidligere hjem og kunne gå dagevis uten mat. Hun klarer seg like fint på ett stort måltid daglig som flere små. Jeg har prøvd OMAD selv, og jeg klarer faktisk ikke å spise ~2000 kalorier (som er mitt dagsbehov for vedlikehold) på ett måltid. Fasting kan sikkert være positivt for noen individer i noen tilfeller, men jeg tror absolutt ikke det er noe som passer for alle.
    • Det var lenge siden! Hvis du faktisk skal ha noe særlig sol og varme så er det sør-Spania som gjelder. Kanariøyene hvis du vil være værsikker. Det kan være ganske hustrig ellers i sør-Europa, og husene der er jo ofte ikke laget for vinter og ikke spesielt godt isolert. Heller ikke i Spania, forsåvidt. Kanskje se på feriehusutleiere som Novasol og den type ting?  Tenker du å fly eller kjøre? Det blir jo fort dyrt å fly tre store hunder fram og tilbake i cargo.
    • Jeg har begynt å se etter sydendestinasjoner pga helsa, og tenker at hvis jeg blir ufør så blir det å tilbringe vintrene der nede. Jeg vil ha noe veldig rolig, ei hytte ved et stille fjellvann med bare en dagligvarebutikk i nærheten hadde funka, liksom, men jeg sliter litt med å orientere meg. Er det noen som har forslag til feriedestinasjoner for ei litt pysete dame med to mellomstore (alaskan husky og storpuddel) hunder? 🙈 Pris har en del å si, jeg vil helst ikke blakke meg 🙈
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...