Gå til innhold
Hundesonen.no

Sette opp akvarie - forslag?


vipsen

Recommended Posts

Sitter og tenker på å sette opp 160 literen min på nytt igjen, nå går det bare restefisk og planter fra tre forskjellige kar oppi der og det er ingen sammenheng i noenting. Lyst å lage et noenlunde biotop med fisk og planter fra samme sted i verden, men så var spørsmålet: hva.

Noen som har litt peiling og forslag?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmmm...tja hva med et malawi-kar? Her er det 2 forskjellige typer å velge mellom.

Eller hva med et sør-amerikansk? Her er det mange fine tetraer og ciklider å velge mellom.

Men planter i et biotop-kar har jeg overodet ikke peiling på...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om du går for ciklider som er røffe med planter, kan du fylle karet med f.eks. tynne røtter som du setter loddrett ned i vannet og kanskje surre på litt mose. Lekkert!

Men det finnes ciklider som ikke er så fæl på plantene, hardføre planter vel og merke. Har selv Scalarer, Sommerfuglciklider, Palettciklider og vet det er andre dvergciklider som også ikke river planter.

Største utfordinger med ciklider og planter er at ved lek kan de grave såpass at plantene flyter opp. Men det er jo gullfisken kjent for ogaå om den går i kar med sand... :-)

Ja går du for sør-amerikansk har du et bredt spekter å velge av! Mange fine tetraer du kan ha som toppsjiktefisker, evetntuelt Scalare (ikke anbefalt å kombinere uten GOD plass), og noen artige og fine ciklider som midt- og bunnsjiktefisk.

Diskus er en såpass skjør og spesiell fisk så den har jeg holdt meg laaaangt unna. Dessuten er det en svær gruppefisk som bør gå i et kar på noen hundre liter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men det finnes ciklider som ikke er så fæl på plantene, hardføre planter vel og merke. Har selv Scalarer, Sommerfuglciklider, Palettciklider og vet det er andre dvergciklider som også ikke river planter.

Kanskje jeg skal gå for noe sånt. Er fisk jeg har vært borti før, bare litt hver for seg.

Største utfordinger med ciklider og planter er at ved lek kan de grave såpass at plantene flyter opp.

Jatakk, jeg vet :) Hadde noen papegøyecicklider en stund, ble et kjedelig kar til slutt.

Diskus er en såpass skjør og spesiell fisk så den har jeg holdt meg laaaangt unna. Dessuten er det en svær gruppefisk som bør gå i et kar på noen hundre liter.

Det blir nok med drømmen om dem i noen år til, selvom de er råkul *sukk*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sommerfuglciklider og Paletter er kanskje ikke så smart å ha i samme kar. De er begge bunnfisker som kan være territoriale ved lek. Mine Sommerfugler går sammen med Kardinaltetraer og reker, mens palettene går i 240 liter'n sammen med Scalarer og en stim Corrydoraser.

Papegøyeciklider er så kule! :) Men det var det med planter da...

Her er en link til et sør-amerikansk biotopkar jeg synes bare er rålekkert! Tråden er lang men med mange fine bilder: http://nettakvariet.no/forum/showthread.php?t=1059006

Hun satte inn noen nydelige tetraer og artige dvergciklider. Har lyst til å prøve det samme selv etterhvert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Papegøyeciklider er så kule! :huh: Men det var det med planter da...

Hun satte inn noen nydelige tetraer og artige dvergciklider. Har lyst til å prøve det samme selv etterhvert.

De var kule til de ble på størrelse med en passe middag :)

Sittet og sukket og tittet gjennom hele tråden, inspirerende greier!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Syns ikke du skal avskrive Malawien helelr jeg da! Driver og setter opp et i stuen nå, samtidig som jeg har et i gangen. Penere fisker finnes ikke, og de er ganske så enkle å holde også! De trenger ikke planter, men KAN ha det dersom du ser det som nødvendig. Men de trenger mye grotter og huler å gjemme seg i.

Er ikke dette pent da?? malawikar

Men husk i så fall å holde deg til de minste sortene...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...