Gå til innhold
Hundesonen.no

Lurt eller dødfødt å bytte innsitt?


mowgli

Recommended Posts

Nå gir jeg opp å rette de forferdelig stygge innsittene til gutta mine!

De tar begge to en stoooor bue bak meg før de kommer i utgangsstilling, den ene passe rett og den andre veldig skjevt.

Har gjort det jeg kan for å rette det opp og det funker når farten er meget lav, men så fort de suser inn på innkalling tar de den buen igjen.

Det jeg har lyst til er å rett og slett lære inn innsitt i front og rett og slett slutte å belønne de dersom de kommer inn "gamle vegen" når den nye er innlært.

Men det jeg lurer på er om dette er helt høl i hue tenkt av meg, eller om det er liv laga.

Den ene hunden er 5 år og har konkurert i ca. 2, mens den andre er 2 år og konkurrert i 1.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bytta innsitt på Nirm for et par år siden. Fra å komme direkte inn på venstre siden, til å sette seg foran meg. Det tok meg ca en mnd mener jeg å huske, og jeg angrer ikke et sekund. Siden Nirm er ganske stor og lang, så var det litt problematisk for ham å komme i full fart direkte inn, men nå som han kan sitte foran, så har han bedre fart inn.

Om du skal ha direkte innsitt fra front, så bør hunden uten problemer klare å gjøre dette i en bevegelse, og ikke to - tre "hopp" for å komme i utgangsstilling. Om ikke så kan det lønne seg å la den gå rundt.

I tillegg må du huske at du må si i fra til dommer om at du har innsitt foran i LP (bruks veit jeg ikke...), og at det skal være i alle øvelser (innkalling, apportering og hopp over hinder).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bytta innsitt på Nirm for et par år siden. Fra å komme direkte inn på venstre siden, til å sette seg foran meg. Det tok meg ca en mnd mener jeg å huske, og jeg angrer ikke et sekund. Siden Nirm er ganske stor og lang, så var det litt problematisk for ham å komme i full fart direkte inn, men nå som han kan sitte foran, så har han bedre fart inn.

Om du skal ha direkte innsitt fra front, så bør hunden uten problemer klare å gjøre dette i en bevegelse, og ikke to - tre "hopp" for å komme i utgangsstilling. Om ikke så kan det lønne seg å la den gå rundt.

I tillegg må du huske at du må si i fra til dommer om at du har innsitt foran i LP (bruks veit jeg ikke...), og at det skal være i alle øvelser (innkalling, apportering og hopp over hinder).

Innsitt foran? Når kom det som alternativ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan man ha innsitt foran med stå?

Hugolille kan to måter, tilfeldig innlært, men kom betyr kom bort til meg og stå foran, på plass betyr gå rundt, og stå ved venstre side, og kom på plass kombinerer disse, men da går ting gjerne litt saktere for å unngå at han får vondt i hodet etter å ha kræsja i beina mine.

så kan jeg i konkurranser bruke kom, og så på plass, men med stående hund?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da skal jeg jaggu meg gjøre det! :) Og ja det skal selvfølgelig gjennomføres i ALLE øvelsene, rett og slett fordi de slurver helt j... i alle når det gjelder innsitten.

Sitter de rett foran meg går de pent rundt og i utgangsstilling, men så fort det er litt avstand, gjerne kombinert med fart, slenger de ut i denne forferdelige stygge buen.

Har du noen gode råd å komme med til innlæring?

Tenkte jeg skulle belønne godt for at de bare sitter rett og tett foran meg, gradvis øke avstanden de må komme inn fra, variere denne avstanden, sette momentet sammen med innkallingsfarta for til slutt å sette på "plass"-momentet. Er jeg på riktig spor??

Men vi skal gå på Letohallen i slutten av oktober, så kanskje jeg skal vente til etter det stevnet så jeg ikke klabber det til enda mer?

Det blir mest sannsynlig siste stevnet vi går før etter jul.

Caroline: innsitt i front er også kjent som den amerikanske innsitten (les: standard i LP i USA), slik som direkte inn på venstre side er kjent som svenske-innsitten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...