Jump to content
Hundesonen.no

miljø? imitasjon? Spøkelses alder?


Pippi

Recommended Posts

Har en fem måneder gammel flat valp som er veldig rolig, utrolig snill og god. I sommer har vi vært på hytta sammen med ei venninde som har en vokse tispe som er også rolig godt språk og kjempe flink med valper, det eneste som man kunne ta på henne var at hun bjeffet på fremmede hunder og noen ganger mennesker. Min hund var vitner til at denne hunden gjorde dette flere ganger, vi har også vært en del hos familie til samboer, de har en bokser hann på 6 år. Han er også snill og rolig men han har en en egen hage han boltrer seg i og som han blir bråkete når det kommer hunder og av og til mennesker forbi hagen, her har osgå vår hund sett og vært med på dette bjeffe styret. Nå er vil tilbake til det normale igjen, men nå har valpen vår begynnt å bjeffe av fra verandaen av og til når han ser folk og huder gå forbi. Jeg har ignorert det og fjernet meg vekk slik at han ikke kan se meg lenger og det virker som det virker.

Men så er det natten :huh: Plutselig kan han begynne å knurre og bjeffe, sinna bjeff hvis han hører folk som går og bråker utenfor. Det som skjer er at han ligger i sengen sin som ligger ved siden av sengen vår og ligger og bjeffer og knurrer. Det er ganske skummelt å høre på. Når dette skjer har vi også bare ignorert, begynnt å gjespe masse også blir han rolig igjen.

Det som jeg er redd for er at dette kan bli værre eller at en begynner å bli engstelig. eller er det bare spøkelsesperiode?

Hva synes dere? erfaringer? råd/tips?

Takk på forhånd:)

Link to comment
Share on other sites

Omtrent det samme skjer her for tiden. Atsu (5mnd) bjeffer når det kommer høye lyder ovenpå og i kjellern til leiligheten (2 kompiser som romsterer litt), også til noen lyder ute. Om det er noe skummelt eller ukjent ute, så reiser busten seg.

Bare fortsett å ignore det og lat som ingen verdens ting skjer. Så det er bare å ha tolmodighet :). (Alle andre har sagt det til meg)

Link to comment
Share on other sites

Min valp har også begynt litt med å gi lyd på div ting. Og han er 5 mnd. Ser så tydelig at han er kommet inn i "spøkelsesalderen" nå. Ting som har vært her i huset helt siden han kom hit begynner å bli skumle og da må han bjeffe litt. Vi overser det og gir han ingen respons på sånt.

Link to comment
Share on other sites

ja da er det nok spøkelses alderen som har kommet for fullt. Men i går synes jeg det var litt ubehagelig, da vi gikk tur på dagen møtte vi en far med to barn, mannen og barna hadde mange bæreposer som de bærte. Hunden min begynnt å bjeffe mot mannen og barna :) Det synes jeg ikke no om. Det er sånn, jeg er tøff og stor bjeffing, så det virker som han tøffer seg litt. Jeg driver med klikkertrening er det noen måter jeg kan trene det vekk eller er det bare en fase han må igjennom?

Link to comment
Share on other sites

Det folk tror er "ignorering" av uønsket adferd er ingen særlig god ide når det kommer til slike ting... som det å bjeffe på folk som passerer huset. For hva skjer i hundens hode: Det kommer noe skummelt, hunden varsler dere såvel som "inntrengeren" om at den har sett at noe skjer, og så - etter at den har bjeffet - så GÅR faktisk inntrengeren sin vei!

(for det skjer vel parallelt med at DU fjerner deg...)

Attpåtil kan det jo virke som om valpen deres har fått forsterket dette av samvær med andre hunder som varslet, og eldre hunder kan virke som veldig sterke rollemodeller for småtasser som dette.

Om de bjeffer på TING, så flytter jo ikke disse seg! De "rømmer" ikke, ergo er de noe helt annet å overse - fordi hunden MÅ forholde seg til dem. Også hverdagslyder som er statiske - de er på samme sted, kan det bli lettere for hunder å overse, fordi de er på samme sted. Ser du logikken? :)

Hvis du ser disse tegnene på flere måter, så kan du starte i den andre enden - jobbe med at "folk er bra", nær sagt uansett, om de bærer på noe, bruker bæremeis, skriker og roper - og det på den måten som passer deg. Enten det er miljøtrening, shaping med klikkerbruk, whatever. Men å "overse" ting som du synes du ser et mønster i, i håp om at alt går over, det er kanskje ikke noe særlig lurt... etter min mening.

Slike varselbjeff er like mye for å varsle DEG som å jage en inntrenger, så jo tryggere du får hunden på at DU ordner opp i dumme ting, jo bedre. Samtidig er det klart at en rolig og sikker og trygg adferd fra eiers side alltid er bra. Men hunder er uhyggelig observante; er du stresset og iakttar hunden veldig intenst, samtidig som du driver med Rugaas-gjesping til den store gullmedalje, så spørs det om du klarer å "lure" dem - det har med måten du gjør ALT på :)

Noe annet du kan jobbe med, i tillegg til å gjøre hunden din tryggere på at alt som rører seg egentlig er greit (siden svært få av oss trenger vakt/beskyttelseshunder mot folk, og få hunder er mentalt sterke nok til å tåle å være vakthunder på denne måten), er å trene inn at når han er usikker på noe eller noen - så tar han kontakt med deg. Fungerer kjempefint på "hverdagshunder" (som ikke skal løpe milelangt unna deg og jobbe selvstendig i en eller annen tjeneste eller hundesport). Innkalling som virker UANSETT situasjon - og motivasjon vekk fra deg - er også gull verdt. Reagerer hunden, er det jo greit om du kan rope - og så kommer den.

Det er DU som må trene hunden, ikke andre mennesker - derfor synes jeg dette med å "rapportere" en usikkerhet også er grei trening, sammen med dette å la den hilse på andre mennesker. For når det er uønsket adferd, så må DU styre det - og ikke kreve at andre skal være behjelpelige:

Var ute med en vennefamilie i helgen og møtte en usikker, stor hund som begynte å hoppe opp på et seks år gammelt, lite hundevant barn hvor eierne bare står og ser på og sier "snu deg og ignorerer ham" - til en redd, seks år gammel gutt. Man må GJØRE noe som eier da, men det gjorde ikke de - så da tok faren til barnet bare og lempet vekk hunden hyggelig, men kontant, uten å bli sint på hunden.

Dette med spøkelsesalder er noe som det er blitt moderne å snakke om nå. Jeg synes ofte det dreier seg om hunder som har en iboende usikkerhet i seg for "noe" - og det er ganske avslørende hva de reagerer på, det har jeg sett på mine - det de viste da de var valp, er det som de fortsatt har en viss svakhet overfor, de har hver sin greie, selv om det meste ble klart trent bort. Du ser det bare ekstra klart i den såkalte "spøkelsesalderen", selv om det kanskje egentlig er der i andre aldre/situasjoner før/senere også - det bare vises klarest da.

Har du en flat som synes folk er skumle, så hadde jeg virkelig jobbet med det - det er ikke det jeg oppfatter som typisk for rasen. Men det er jo bare å jobbe positivt ivei da!!

Link to comment
Share on other sites

Jeg lurer på hva man skal gjøre når valpen (også 5 måneder) bjeffer på ting du ikke hører selv, og de andre hundene i huset reagerer heller ikke på det, og skjønner liksom ikke hva valpen bjeffer på. Dette skjer inne i huset, så han ser ingenting...Har et håp om at det skal gå over av seg selv, så har hittil bare ignorert det. Noe annet jeg kan gjøre?

Link to comment
Share on other sites

Hei Akela!

Takk for flott innlegg. Jeg er enig med det du lskriver men usikker på hvordan jeg kan trene med dette. MEn en ting først. Hunden min elsker andre mennesker. heheh han skal bort til alle, jeg trener på at han ikke skal bort til alle fortiden for han vil absolutt bort til ALLE. Men han bjeffer fra verandaen av og til jeg er ofte i et annet rom, så ignoreringen min blir ofte at jeg ikke er tilstede eller at jeg fjærner meg, hvis jeg er i samme rom som han. Om natten bjeffer og knurrer han ved det han hører utenfor, men får ikke forebygget det fordi hunden reagerer før jeg hører noe.( Jeg har lest at kjefting ofte kan føre til at hunden trur at kjefter på intrenger ,spesiellt når det ringer på, og at denne kjeftingen gjør bare hunden enda mer gira fordi den trur eier også kjefter på personen som ringer på)

Håper du har noen konkrete treningstips til dette, ønsker ikke en hund som vokter på alt eller skal vise hvor tøff han er hele tiden. Er ganske overbevisst at han ahr lært denne atferden av hundene han har vært sammen med denne sommern, så holder ham unna disse en stund. Igjen, Akela Takk for innspill, setter veldig pris på det og setter veldig pris på noen tips på hvordan jeg kan gjøre dette. Og i tilfelle der han bjeffet på mennesker med bærposene så var det nok bæreposene han reagerte på.

Link to comment
Share on other sites

Slik jeg oppfatter det, og også har lest om andres observasjoner/meninger, så behøver ikke en hund som løper BORT til alle nødvendigvis være GLAD I alle!

Det kan like gjerne være at han er litt usikker på et eller annet, enten med mennesker, eller med seg sjøl - hvordan omgås mennesker, og som gjør at han "må" bort og vise at "hei jeg er snill, er du snill, lik meg, lik meg" eller whatever.

Jo mer folk klapper og hilser, jo mer bekreftelse på "nødvendigheten" av denne hilsingen - den blir forsterket. Slik har det fungert det med individer av andre raser jeg har vært borti, som div. gjeterhunder, vet ikke om dette med flatcoated - men han varsler jo i noen situasjoner, reagerer i andre, og du anser det som et problem. Og da er det grunn til å ta det alvorlig, om ikke annet så fordi DU blir usikker og kan ha "smitteeffekt" på hunden din... :)

Jeg sier ikke AT han er en "usikker hund", men at han kan ha en USIKKERHET i seg med "et eller annet" - som han kan trenge hjelp til å få vist hva han bør gjøre. Skjønner du nyansen der? Det er lett å bomme der, har gjort det sjøl.

Du bommer jo også litt bare i det at du skriver at han er "tøff" - en vanlig myte, men det er bare det at ingen ekte tøffe hunder boffer og buffer på tulleting, det er det hunder som er usikre på NOE som gjør. Ikke TENK på ham som tøff; din innstilling kan bevisst eller ubevisst virke inn på måten du behandler ham på... vi er rare sånn, vi mennesker også.

Klart de reagerer hvis eier stresser når det ringer på døra, og kjefter på hunden? Fordi situasjonen da gjerne blir oppjaget... og det merker en hund. Men hvis eier har tenkt/fått hjelp til å tenke ut "slik gjør jeg for å trene hunden min på slike situasjoner", er trygg og sikker, vet at det han/hun kommer til å be hunden om å gjøre "virker", så vil det bli noe helt annet - samtidig som det fremdeles er styring og kontroll...

Mitt råd: Finn deg et godt kurs du kan gå på, med en trivelig instruktør som kan nok om adferd til å hjelpe deg med å se an hunden din. Brevkurs er alltid dårligere enn "the real thing", så hvis du spør her inne eller andre hundesteder om hjelp til å finne et bra treningssted - enten det er i en hundeklubb, en raseklubb eller på en kommersiell hundeskole - så vil folk svare og fortelle om sine erfaringer.

Selv en glad men ulydig stor hund som en flat kan være til plage og skrekk for andre, enten de er hundeeiere eller ikke - og din hund kan risikere å få seg en smell, hvis en pappa synes den skremmer barnet hans.... så uansett bør man få lydigheten inn, og ikke bare akseptere at "de er så glade i folk", hvilket jeg synes mange flatcoatedeiere (snakker ikke om deg, siden jeg aldri har sett deg - men andre jeg har møtt i løpet av årene :) ) med hunder som hopper på fremmede, gjerne litt passe møkkete etter forrige gjørmebad og sikter etter ansiktet, med voldsom intensitet og giring. Jeg LIKER hunder og er ikke redd... men kan spare meg for denslags "glede"!

Å finne balansen - med en hyggelig form for kontroll som gir en sosialt trygg hund som du kan ha med deg hvor det skal være - kan det være kjekt å få litt hjelp til. Kurs og trening er utrolig lærerikt hvis du havner rette stedet, og du får mye utbytte av det - og et sted der du kan komme tilbake til når du trenger evt hjelp i andre situasjoner. Det neste blir nok unghundtiden... når hormonene kommer, he he! Men ikke sant - jo lydigere du får jobbet inn hunden din NÅ, jo lettere blir neste runde!

Link to comment
Share on other sites

hei igjen!

Enig med det du sier om "tøff" og det med innstilling har mye å si. For meg er det å ha en trygg hund alfa omega siden jeg bor i byen og han møter en hektisk hverdag. I forhold til flatens væremåte så trur jeg at det kanskje ligger noe i det du sier, vet ikke helt om jeg er enig i alt, men i noe. Flaten har en tendens til å hoppe og stresse rundt folk, det med hoppingen er jeg evig glad for at han ikke gjør, men han skal bort til alle likevell, så derfor trener vi endel med å ikke gå bort til andre mennsker men heller se på meg.

Jeg går på valpe kurs så jeg skal spørre kurs leder, veldig fornøyd med canis sitt valpekurs:)

Noen som har noen trygghets øvelser?

Bortsett fra og snakke og utforske det som han synes er skummelt og som han bjeffer mot når han går tur? Og jobbe med selvtilliten.

Føler vel selv at jeg har en trygg og glad hund og at denne atferden er kanskje mest spinner ut i hva han har lært av de eldre hundene. Men vil jo ikke at dette skal bli værre eller gjøre at han føler behovet for vokte og passe på. For det har han meg til å gjøre. B)

Igjen takk for tilbake melding:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dette med spøkelsesalder er noe som det er blitt moderne å snakke om nå. Jeg synes ofte det dreier seg om hunder som har en iboende usikkerhet i seg for "noe" - og det er ganske avslørende hva de reagerer på, det har jeg sett på mine - det de viste da de var valp, er det som de fortsatt har en viss svakhet overfor, de har hver sin greie, selv om det meste ble klart trent bort. Du ser det bare ekstra klart i den såkalte "spøkelsesalderen", selv om det kanskje egentlig er der i andre aldre/situasjoner før/senere også - det bare vises klarest da.

Jeg kan komme med et godt eksempel på hva jeg mener er spøkelsesalder:

Tulla, min hund, er nå ca 15 mnd. Hun lå under bordet her en dag, og plutselig merket jeg at hun stivnet til, mens hun kikket på veggen. Der hang det en smijernslysestake. Hun kom frem fra under bordet, knurret og bustet til denne lysestaken. Som forøvrig har hengt der noen uker nå..

En annen dag, da vi gik på tur, og gikk forbi en liten plen. På plenen lå det er litt stort grønt løv, og det gikk hun i bue unna, viste "redsel" for, osv. Det samme skjedde en kveld, da var det et løvetannblad som stakk ut fra et gjerde. Samme reaksjon.

Jeg vil ikke si at hunden min er redd verken lysestaken eller blad, men jeg synes det er lett å tolke det dithen at hun ser spøkelser. Hun går "skvettent" frem for å undersøke om det er noe farlig, og overdriver bevegelsene og reaksjonene. Det betyr ikke at jeg har tenkt å trene henne til å syns at blader ikke er skummelt, akkurat det klarer hun fint selv. Jeg er ganske overbevist om at Tulla er i spøkelsesalder, men jeg tviler på at hun bryr seg om det er moderne eller ikke. <_<

Bare en tanke ut i løse luften; kan det være at grunnen til at hundene i en viss alder reagerer sånn (man ser ikke 8årige hunder som gjør sånt, og dermed er det tidsfestet til en annen periode i hundens liv), at de skal øve seg på slike reaksjoner? At det faktisk er nyttig for dem å kunne å være skeptisk, undersøke, og evt flykte? Bare en tanke som slo meg nå, men som kanskje er helt på jordet? :unsure: Men å påstå at spøkelsesalder ikke fins, tror jeg blir for dumt. Det er tross alt endel hunder (sier ikke alle; min forrige hund hadde ingen slike perioder), som reagerer på lignende måte som Tulla gjør, på forskjellige ting. Jeg mener også å kunne påstå at dette skjer i en viss alder men nøyaktig når denne alderen er, kan jeg ikke si bestemt, og mest sannsynlig varierer den fra rase til rase og fra individ til individ. Men som jeg skrev over, dette er ikke akkurat typisk atferd av en 8 år gammel hund, og forsåvidt ikke av en 4 år gammel hund heller..

Ellers tror jeg at i denne spøkelsesalderen kommer andre "skepsiser" frem. Som det å bli ekstra vàr på fx barnevogner. Man kan vri hodet av i fortvilelse over at man ikke har miljøtrent hunden godt nok på det, men på den positive siden vet man allerede da at dette er noe man må trene på, og forhåpentligvis gjør nettopp det. Det er jo ikke over og ut for en hund som er litt skeptisk, for det er mye man kan trene på, hvis man bare gidder og kan.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Har konsultert Twitter/X sin AI Grok3(*) om håndtering av Edes stressproblemer. Deler fordi jeg selv aldri har blitt informert om at kronisk forhøyet kortisol kan bli et problem med vintervalp i nordlige områder. Om dette har gått meg hus forbi, så er det sikkert flere som ikke vet dette fra før.  https://x.com/i/grok/share/kn2sCPvPbS7vXho8lO9zSJbtH     *)Som Simira ved en tidligere anledning påpekte, så skal en ikke sluke alt fra en AI rått, men jeg synes Grok3 er god på kildekritikk, ekstraksjon og presentasjon av informasjonen den har vurdert som essensen fra gode kilder. Internettet er stort og inneholder mye tull. Grok3 navigerer det godt og svarer vettugt og on case. 
    • Vi har kranglet i dag. Kjøkkenbenken. "No go zone!" mener Muttern. "Su casa, mi casa!" mener Ede. Det er steile fronter og lite håp om en fredlig løsning. Hver gang Ede "gir opp" blir det hard rock emo konsert i forsøk på å påkalle PETAs oppmerksomhet. Han har ingen frykt for kniver og varme plater. Lukter det mat trenger muttern forstå at han holder på å sulte ihjel, stakkars, og det er grove brudd på dyrevelferdslover og krigsforbrytelser og hele pakka å ikke tillate ham å forsyne seg selvstendig.  At han not even once har fått annet enn løk og sitron fra den benken har ikke drept håpet hans om å en dag få melk, yoghurt, fisk, kjøtt og kylling derfra. Lot som jeg ikke så det da han knabba en hel vårløk og struttet ekstatisk til plassen sin for å fortære byttet. Ble litt lang i maska først, for han gnagde og tygde og viste ingen tegn til discomfort først. Det tok mange lange sekunder før han oppdaget at det der ikke var doggie treatos. Tenkte jeg skulle være snill og bytte den til meg med vann og tørrfor, men ikke **** om han ville gi den fra seg. Samme hvor hoggorm den der smakte, så var den en massiv triumf, et krigsutbytte, og han voktet den som den hadde større verdi enn noe annet han har vært i besittelse av tidligere. Selv oppvasksvamper — også fra kjøkkenbenken, en location hvis dramatisk hever verdien av whatever, crap consistens og såpesmak betyr ingenting, beliggenhet, beliggenhet, beliggenhet — selv faktisk god mat lå lavere i kurs enn den vårløken der.  Jeg lot ham beholde den. Han tygde trassig på den mens han så på meg med DET blikket og forsøkte overbevise oss begge om at han hadde vunnet, mens han gren på nesen av den vemmelige smaken. Blikket var en blanding av påtatt triumf og disgust han ikke klarte skjule. Et dårlig skuespill.  Han kom til sansene sine, realiteten overvant stoltheten og ønsket om triumfere. Smaken av vårløken ble for mye. Ede sluttet projisere Hitler på meg og ble igjen en liten gutt som oppsøkte mamsen sin for hjelp. Han fikk nytt tilbud om vann og tørrfor og tok takknemlig i mot noe å døyve "Fysjom, pføy!" fra vårløken med.  Lærte han? Neeei.  Nye runder. Duften av stekt kylling overgikk ethvert ønske om fred. Har ikke tall på hvor mange ganger jeg vekslet mellom Dr. Jekyll som roste ham med blid stemme og ga ham tørrforkuler med ujevne mellomrom og Mr. Hyde som med sinnastemme og sinnaansikt bryskt dyttet ham ned for så å umiddelbart bli Dr. Jekyll igjen. Ingen effekt. Han tror somehow at han skal få fri tilgang til den benken der om han bare prøver mange nok ganger.  Konsertene han holder mellom approachene er på et volum ment å presse meg til overgivelse vha naboklager fra nabokommunen. ..men han ga (midlertidig) opp til slutt(en av denne runden). Litt over midtveis i måltidet mitt, etter å ha holdt på i mer enn 30 min fra jeg begynte lage mat, så seg han sammen på gulvet med et tungt sukk og tidde stille. Han forventet ikke den kyllingbiten han fikk et par minutter senere, derfor fikk han en.  Senere på kvelden har han hentet vårløken igjen flere ganger og gitt den juling på sengen sin. Det handler bare om å vinne NOE fra den benken der, og han er sint på den ***** vårløken fordi det er alt han har fått tak i og den har nerver til å smake vondt: "GRRRR!"  Han er bare en liten gutt. Begge ballene er på plass, men de har ikke begynt å virke ennå. Det skal bli en bra festlig tid når jingle bellsa begynner blande seg i personligheten hans. Jeg fikk spørsmål, relatert til valget av kjønn og rase: "Du kommer ikke til å angre da?" Jeg svarte som sant er: "Selvsagt kommer jeg til å angre innimellom." Innimellom hadde det vært mer behagelig med en chihuahua tispe, no doubt.  ..men så hadde vi en nyyydelig treningsøkt hvor Ede var SÅ motivert og glad og jobbet IVRIG og med innlevelse for eneste tørrforkule. Som om lønna bare var en bonus, og ikke main reason for å gjøre det.  "Do what you love, you never have to work a day in your life!" Søteste, snilleste, nuskesnuske kosemose dansepartneren synes heelwork i alle andre posisjoner enn i LP  er KJEMPEGØY. Han viser også kreativitet ved å kombinere ting vi nylig har gjort. La uoppfordret på en "haka på target" på alle "targets" han syntes bød seg for anledningen i nesten alt jeg ba ham om hvor det lot seg gjøre, og oste en aura av: "Se på meg nå! Se så flink jeg er!"  Ble nødt til å belønne ham ekstra pga måten han la sjelen sin i det. Den haka på alt var så naivt forventningsfull og så helhjertet, jeg hadde knust hjertet hans om jeg ikke hadde gitt den positive feedbacken han håpet på for det der.  Han er så søt 🥰 .. selv når han er pøbel og rakker. 
    • Det er... råfôr uten kylling?
    • Er det noen som har prøvd den nye varianten av vom og hundemat; vom zero chicken? Ute etter erfaringer  
    • Vi har større problemer enn FVF. Skjønneste, rolige, snille og greie Ede i alle andre situasjoner går så høyt i stress når vi ankommer treningssenteret, han setter i en slags smerteskrik av rent stress.  Ikke hørt verre siden første hunden fikk panikkanfall pga aggressivt "angrep" fra annen hund. Han hadde mer legit reason til å få den typen angststress. Ede har lagd samme lyd to ganger nå, men utløsende faktor er noe så simpelt som utålmodighet ifbm en forventning om lek.  Muttern har shoppa. Magnesium og DHA/EPA legges til daglig kost, og godbiter med cannabidiol - jepp, dop - inntas i god tid før vi nærmer oss treningssenteret igjen.  Vi ble anbefalt Trikem MaxRelax, men jeg avventer pga melatonin i produktet. En kan bli irritabel av melatonin om en ikke sovner av det, derfor tror jeg det er dumt å gi det unntatt på kvelden, før lang transport eller lengre opphold i bur av andre årsaker. Resten av produktet ser bra ut til vår bruk, så får ta frem labfrakken og labbrillene og lage en egen mixtur uten melatonin til dagtid, dersom ikke det hasjplante-dopet CBD gjør susen.  Ede kan ihvertfall drite i å få lek som belønning der inne på en stund. Trenger ikke høyeste verdi godbiter heller. På cannabidiol er han antakelig fornøyd med tørre tørrforkuler til munchies, ble jeg fortalt av en venn.  Han roer seg alltid etter en stund der inne, men å gå så i taket av forventninger som han gjør på bølgetoppene er virkelig ikke bra. Trodde jeg hadde ham godt nede mot slutten av dagens "koselige" (skulle være) såkalte miljøtrening. Hadde gått så rolig og fint gjennom løypa flere ganger. Utfordret alle sine usikkerheter og på eget initiativ bare valset rett over et hinder jeg selv trodde det ville være dumt å prøve lokke utpå, pga stresset. Dette nektet han plent forrige gang. Nonchalant utpå på eget initiativ i dag.  Den lealøse plattformen var også helt kul med bare forbeina. Klar forbedring. No stress. Etter å ha blitt oppgira igjen av tunnelen, som er en klar favoritt  så tok vi det litt rolig med en nær flat balansepute som kasse å pivote rundt. Bort fra puta, og plasserte ham i en sitt. Ren rutine. Gikk noen meter. Han begynte dirre - synlig fra to meters avstand - av overivrig forventning da jeg nærmet meg tilbake, og klarte ikke holde begeistringen, men spratt opp i glede da han så hånden med godbit på tur ned, og begynte jukke av stress da han ikke fikk den fordi han hoppet opp på meg.  Det er ille. Det er virkelig ille. Derav turen innom det lyse nettets SilkRoad for å kjøpe (lovlig) dop til ham. Så voldsomt stress som det der trenger han ikke ha i kroppen mens vi trener på å senke forventningene til stedet.  Å gå ham endorfin-rolig før desensitivering på senteret kunne fungert om jeg hadde hatt kontroll på hvor hans after exercise sweet spot er. Slik vi har det nå går han i raptus om turen blir for kort før han oppfatter at den snart er over, eller han blir plutselig kaputt og trenger bæres om den blir for lang. Ingen av delene er bra før rotrening, så dop er altså løsningen muttern velger her. (Kan hende en eske cannabis-cookies til seg selv også var en stein på vektskålen i den decision making prosessen)  Ellers er Ede bare fin og rolig og snill og god, altså, selv på fulle busser og i travle gater, med og uten musikk og rare mennesker, og alskens matlukt. Han er nonchalant og tar godis overalt ellers, men stresset inne på det senteret er så ekstremt at han ved flere anledninger avviste godbiter der i dag.  Dette er målet. Stillbilde sier ikke mye, men han var avslappet, ikke sliten. Nøt livet mens vi ventet på bussen hjem etter 40 min koslig søndagskos i varmende vårsol på torg og i park. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...