Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp og trafikk


Toller

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal få valp nå i september. Jeg bor i Oslo rett ved siden av en nokså traffikert veg og et kryss. Er det noen andre der ute som har noen erfaringer med dette? Vi har akkurat flyttet hit, og jeg er redd for at hunden skal gå ut i veien (skal jo så klart gå i bånd da, men alt kan skje). Hvordan forholder hunden din seg til trafikken?? :unsure:

Skrevet

Min tar trafikken veldig greit hverfall, jeg går langs veien hver dag og Gizmo reagerer ikke :) Det blir nok en vane sak etter hvert vil jeg tro...

Skrevet

Hvis du tenker på om den skal bli redd eller ikke så er det sikkert ikke noe å uroe seg for. Den vil bli fort vant til sin nye tilværelse i byen (hvis den er oppvokst utenfor), så det gjelder bare å ikke "trøste" den hvis den synes biler er litt skummelt i begynnelsen. Vis valpen at det er helt naturlig at det dundrer biler forbi litt nå og da.

Hvis du tenker på valpen i forhold til faren for å bli påkjørt, så er det dessverre helt og holdent DU som må styre dette.

Valper (hunder) skjønner ikke at biler kommer og kjører over dem - og de har null nix trafikkvett. Så et skikkelig bånd, både rundt halsen og leiebånd er et MUST spesielt i byen.

Inngjerdet hage el. område hvor valpen kan gå løs er også utrolig deilig å ha. Da slipper man bånd-trening fra første dag i hus, og kan konsentrere seg på andre ting helt i førsten. Men stol aldri 100% på et gjerde heller - det er utrolig hvor liten sprekk som trengs før en valp er på andre siden. Men hvis man er ute sammen med valpen og har den løs fra første dag, så lærer den seg ganske kjapt sånne megaviktige ting som innkalling, etc.

Lykke til med ny valp!

Susanne

Skrevet

Bare hold deg unna lange ukontrollerbare bånd som flexi osv nær slike traffikkerte veier ;) Og som susanne skrev, så lenge du er en fornuftig hundeeier ved trafikken, kan faktisk ikke "alt mulig skje" :)

Min hund har alltid taklet trafikk bra, selv som valp, men nå bor ikke vi i oslo da ;) med tilvenning og riktig trening på dette med trafikk og forholdsregler med den, går det heelt fint!

lykke til! ;)

Skrevet

OK... Phu.. Ble litt lettere til sins nå. Har aldri hatt noe problem med hund og trafikk før, men nå har vi liksom flyttet til nytt sted osv. Det går sikkert fint som dere sier ;)

Dessuten ser jeg ofte hunder gå løse og rolige sammen eier på fortauet her (selv om jeg aldri skal gjøre det! ;) )

Det skal nok gå fint, er bare så redd for at hunden skal stikke av, når vi f.eks er i frognerparken, og bare løpe og løpe til det kommer en traffikert vei. Menmen.. Det ordner seg sikkert :)

Takk for svar!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
    • Hvorfor er det så mange uoffisielle utstillinger nå enn for ca to år siden? Gjelder ingenting når det er uoffisielt? Blir det det samme som valpeshow da for voksne hunder?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...