Gå til innhold
Hundesonen.no

noen som har fugl?


janne&kenny

Recommended Posts

  • 3 months later...

Hvordan er det å ha dvergpapegøyer??

Syns de er så utrolig søte. Vet at dem lager mye lyd (hørt det på dyrebutikken).

Men dere som sier at de var med dere ute. Mener dere da ute i hagen? Uten for huste?

Og hvordan har dere fått til dette? Er de løs da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 months later...

Papegøyer kan være med ut uten å stikke av hvis de er tamme og trives sammen med eieren sin. :P

Det vil si de største papegøyene. De har intelligens på nivå med et tre år gammelt barn og blir hos den de føler seg trygg på.

Om de stikker av skjer det helst hvis de blir skremt av noe, flyr opp, og ikke klarer å finne tilbake til eieren igjen.

Både små og store papegøyer, som er trygge og får utforske huset og etterhvert hagen rundt i eget tempo, kan være ute om sommeren. :P

Da flyr de gjerne ut på morgene og kommer tilbake på kvelden for å sove der de bor og føler seg hjemme.

Det variere hvor langt de flyr. Noen drar bare ut i hagen, mens andre kan ta seg en sving over hele byen før de flyr hjem igjen.

Jeg kjente en famile som lot sine undulater fly ute på samme måte som papegøyene, og undulatene forsvant aldri.

Små tamfugler som forsvinner ut gjennom åpne vinduer blir somregel borte fordi de blir lamslått av skrekk over hvor høy himlen er, hvor stor verden er og alle lydene, lyset og vinden. De har jo somregel alltid vært omgitt av vegger og tak.

De flyr i panikk og kan ikke finne igjen vinduet de kom ut av, eller veien hjem til buret sitt. ;)

Det ender somregel raskt med døden for disse.Katter,skjærer,sjokk,kulde eller mangel på mat og vann tar livet av dem.

Jeg har selv mistet fugler på den måten... ;)

Det er annerledes med en større, intelligent fugl som er sammen med en eier den føler seg knyttet til, eller en fugl som selv har fått lære veien ut av vinduet og tilbake igjen.

Fugler er smartere og mer stedbundne enn vi tror ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Undulat er en fin rase å starte med :) Er den temmet av oppdretteren er det lettere for deg å temme den videre. En fugl trenger mosjons flye turer i rommet og burdet må vaskes ofte pga. De spiser frø og plukker av skall som blir liggende i bunnen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Jeg har to grå jakopapegøyer.

De er ganske så lette å temme, om du får de når de er små.. Slik det med nesten alle dyr:) Mine ligger i fanget, under dyna.. Og snakker i ett sett.. Flyr på buret når de må bæsje, og sier gjerne "bæsje" når de gjør det.. Jeg ville aldri ha byttet ut mine papegøyer mot noen som helst hund:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg kjøpt en nakenøye kakadue:) jeg fikk med det buret han hadde fra før. Jeg hadde henne løs i bilen hele turen(20 min) og hadde hun ute litt når vi kom hjem. Var det feil av meg? Jeg fikk henne på mandag. Når jeg lukker opp døra trekker hun seg vekk og hun biter litt i fingen når jeg skal ha tak i henne. men når jeg går vekk fra buret med døra open så kommer hun ut. da kan jeg gå bort til buret og hun hopper gledelig på fingen eller skuldera. jeg har ikke hatt henne så mye ute enda. jeg tenkte jeg ikke skulle ta henne ut i det hele tatt før neste uke, så det ikke blir for mye for henne. hunden er jo helv vill etter henne. jeg skrøyder av han når han sitter noen meter fra buret helt stille. jeg går ikke fra hunden og kakken alene. det virker ikke som kakken bryr seg noe særlig om hunden utenom når han står på to oppetter buet, men det skal jeg holde han unna. noen tips til tilvenning? jeg håper hunden roer seg om en stund. han peser når de er i samme rom. han griner litt når vi skal legge oss, men roer seg. om morningen er han ikke så vill.. da er han den gode gamle. jeg tror aldri hunden hadde gjort kakken noe vondt, for han har truffet andre dyr uten å gjort noe. kanskje han bærer litt på noen dyr, men han gjør de ikke vondt( vet ikke akkurtatt hvor godt det er for et dyr bli bært rundt av en hund men...) han får selvfølgelig ikke gjøre som han vil. Det virker som kakken trives bra til nå:P jeg er veldig positivt overaska over henne! hun er utrolig kosesyk og tam:) har dere noen ide til leker eller andre aktiviteter?

jeg skal ta bilder av henne når jeg kommer hjem så kanskje jeg klarer å legge de ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...