Gå til innhold
Hundesonen.no

Blodspor


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Vi har tenkt og melde oss på kurs, og holde på med blodspor.

Derfor har jeg en del spørsmål:

1.Hvordan blod-type er det som skal brukes?( :) )

2. Hvor kan man få tak i en rådyrskank?

3. Hvordan fåregår en blodspor- konkurranse?

4. Hva må til for å bli Champion?

Skrevet

1. Man bruker storfeblod, eller viltblod. Ikke gris.

2. Ta kontakt med lokale jegere, eller de godkjente ettersøksekvipasjene i nærområdet. Dachshundklubben kan kanskje hjelpe deg.

De to siste overlater jeg til Trine eller Helga-Mari;)

Guest Christine
Skrevet

1. Man bruker storfeblod, eller viltblod. Ikke gris.

2. Ta kontakt med lokale jegere, eller de godkjente ettersøksekvipasjene i nærområdet. Dachshundklubben kan kanskje hjelpe deg.

De to siste overlater jeg til Trine eller Helga-Mari;)

Takk :) Men hvorfor ikke gris?

Vurderer og ringe slakteriet snart, og da er det lit kjekt og vite hvorfor ikke :P

Takk for linken, tone :P

Skrevet

Oi, så bra at det sto masse om dette. :) Må få takke jeg også. :D

Vi har begynt å gå blodspor og kunne tenkt meg å gå opp til noen prøver så dette var fin info. :)

Om noen har flere linker tilknyttet temaet så bare sleng inn forresten. :)

Kunne tenkt meg å hatt litt om dette på hjemmesiden min og. ;)

Skrevet

Hei!

Ser at dere hiver dere på blodsportrening - så gøy! Så også at det var lagt en link til et svar jeg tidligere skrev om trening osv. I forhold til hvordan en blodsporkonkurranse og championatregler så kan jeg si litt om det her.

Et prøvespor er ca. 600 m langt med 4 vinkler, 2 blodtomme strekninger (avhopp som det heter), og det ene avhoppet er i en av vinklene. Avhoppene er ment å få hunden til å vise hvordan den jobber på "tap". Ellers er det lagt inn sporstart, sårleie og sporslutt. Det er brukt 3 dl blod og alderen på sporet er 12-24 t.

Hunden blir bedømt utfra arbeidsvilje og evne, fart, hvordan den løse problemene osv osv. Du som fører blir også sett på - hvordan samarbeider du med hunden, leser du den godt, maser du osv osv. Premieringen er 1, 2, 3 og 0. Av og til kan det utdeles HP (hederspremie), men da skal hunden ha gjort et eksepsjonelt godt arbeid.

Det arrangeres bevegelige og terminfestede sporprøver. Bevegelige vi si at innen et gitt tidsrom (f.eks mai - juli) så kan man avtale med en dommer og gå en prøve. Det er gjerne bare du eller et par andre som er med på slike prøver. Hunden blir premiert uansett om du er alene eller ei. Terminfestet vil si at det er en gitt dato og da er det maks antall hunder på påmelding og loddtrekning om når du skal gå sporet.

Bedømming og premiering er akkurat lik enten det er sånn eller sånn.

Skal hunden bli VCH må den ha to førstepremier på bevegelig blodsporprøve og èn førstepremie på terminfestet og minst 2 andrepremier i utstilling etter fylte 2 år. Dette gjelder min rase (stabijhoun) - det er ikke sikkert at reglene er helt like for andre raser. Men den informasjonen finner du på NKK sine nettsider (Championatregler)!

Skal hunden i tillegg bli godkjent som ettersøkshund, så må den ha en 2 premie på blodspor og minst 7 poeng på ferskspor.

Fersksporet vil si at hunden skal spore i minst 1/2 t sammenhengende etter levende vilt og dommeren ser etter de samme tingene som på blodspor: tempo, arbeidsevne, iver, problemløsningsevner, ditt samarbeid med hunden osv.

Lykke til og er det noe du/dere lurer på så er det bare å spørre ;)

  • 3 weeks later...
Skrevet

Dette med utstillingskravet.. :unsure: Vil det si at hunder med utstillings"feil", f.eks feil øyefarge, øreplassering, kastrert, haleknekk/kupering e.l. ikke kan bli NVCH?

Skrevet

Dette med utstillingskravet.. :unsure: Vil det si at hunder med utstillings"feil", f.eks feil øyefarge, øreplassering, kastrert, haleknekk/kupering e.l. ikke kan bli NVCH?

Dersom feilen er så grov at den gjør at hunden ikke klarer minimumskravet på utstilling, så får den ikke N VCH tittel nei (gjelder forøvrig innen LP, bruks, AG etc og).

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Må bare unnskylde litt småkupping av tråden her, men jeg har noen spm. om blodspor/ettersøk jeg håper noen vil svare på.

Må hunden være renraset for å blir godkjent ettersøkshund? Eller for å stille på blodspor konkurranser?

Jeg kan ikke noe om dette annet enn det jeg har lest på nettet (bl.a. jaktlykke sin hjemmeside og treningslogg - veldig bra!). Men har veldig lyst til å begynne med det (når jeg en gang får mulighet til å ha hund igjen). Trenger man å ha erfaring fra storviltjakt for å godkjenne ettersøkshund, eller kanskje viktigere, vil man kunne gjøre en god jobb som ettersøksekvipage uten erfaring fra storviltjakt? Jeg har jegerprøven og vil begynne med småviltjakt, men hadde egentlig ingen planer om storvilt... men er veldig ivrig etter å lære.

Skrevet

Må bare unnskylde litt småkupping av tråden her, men jeg har noen spm. om blodspor/ettersøk jeg håper noen vil svare på.

Må hunden være renraset for å blir godkjent ettersøkshund? Eller for å stille på blodspor konkurranser?

Jeg kan ikke noe om dette annet enn det jeg har lest på nettet (bl.a. jaktlykke sin hjemmeside og treningslogg - veldig bra!). Men har veldig lyst til å begynne med det (når jeg en gang får mulighet til å ha hund igjen). Trenger man å ha erfaring fra storviltjakt for å godkjenne ettersøkshund, eller kanskje viktigere, vil man kunne gjøre en god jobb som ettersøksekvipage uten erfaring fra storviltjakt? Jeg har jegerprøven og vil begynne med småviltjakt, men hadde egentlig ingen planer om storvilt... men er veldig ivrig etter å lære.

Alle hunder - enten de er renraset eller blanding - kan bli godkjent som ettersøkshund. Blandinger kan også delta på blodsporkonkurranse og de får opplest kritikken av dommeren etterpå, men de får ingen premiering.

Du ikke drive med jakt for å få holde på med ettersøk, men du må ha visse kunnskaper om viltets anatomi og hva som skjer etter skadeskyting og hvordan foreta en skuddplassundersøkelse. Disse tingene hjelper deg til å gjøre et godt ettersøk.

Du har jegerprøven og har dermed tilegnet deg endel kunnskaper. Våpen bør enhver ettersøksjeger ha, for det kan være snakk om avlivningsskudd.

Jeg synes det er flott at du har lyst til å begynne med ettersøk - det er virkelig en givende aktivitet for deg og hunden og ikke minst får man gjort en nyttig jobb samtidig!

Det arrangeres kurs i spor, og det arrangeres kurs for ettersøksjegere. Det anbefales på det sterkeste!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...