Gå til innhold
Hundesonen.no

Ringtrening i Oslo?


goklumpen

Recommended Posts

Jeg skal stille ut hunden min for første gang på Bjerke nå om 2 uker. Litt "dristig" på en slik stor konkurranse, men vil gjerne få han vurdert. Noen som har bra tips for hva jeg bør trene på etc? :lol:

*endret av moderator på grunn av dårlig overskrift og slåt sammen to tråder*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det noen som holder på med ringtrening jeg kan kaste meg inn i nå de siste ukene før Bjerke? Har ikke bil så må komme meg dit med kollektiv. Trenger tips/råd til trening. vi er litt sent ute dessverre :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det noen som holder på med ringtrening jeg kan kaste meg inn i nå de siste ukene før Bjerke? Har ikke bil så må komme meg dit med kollektiv. Trenger tips/råd til trening. vi er litt sent ute dessverre :lol:

Hvor i Oslo bor du da? Skal være noen dager i Lillestrøm framover.. Kan alltids bli med på noe. Hva slags hund forresten, og hvor gammel?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er egentlig ikke så vanskelig å stille ut hunden. Mitt største problem er at jeg er nervøs og det merker hunden, så da går vi ikke så bra som vi burde, men her er i alle fall noen tips:

- Om hunden kan "på plass" kan du bruke denne kommandoen når dere skal gå rundt i ringen.

- Prøv og sørge for at hunden har hodet høyt hevet.

-Hold båndet i venstre hånd, og ikke for slakt..

- Ikke gå for sakte og ikke for fort.. Det er normalt at tempoet er litt høyere enn når dere går tur.Om du ikke er først i rekka er det bare å følge etter de andre og da skjønner du tempoet.

- Tren på at hunden skal vise tennene og gå over kroppen flere ganger om daglig, for da blir hunden vant til dette. Prøv om det er mulig, at det ikke bare er du som tar på den og lar seg vise tenna til. Den er nødt til å tåle at en fremmed tar på den.

- Skryt masse av hunden når den gjør det bra, både når dere trener og er i ringen. Jeg pleier å oppmuntre Chica, sier "bra, flink jente, å, så flink" hele tiden og jeg synes det hjelper. Snakk med hunden, og prøv å gjøre det gøy for den.

- Ikke la nervene overta, det er egentlig ingenting å være nervøs for.

- Før du går i ringen kan det være lurt å følge med på hvordan det fungerer og hvordan stillerne gjør det, så kanskje du får noen tips der. Om det er første gang hjelper dommeren deg :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei

Jeg bor på grunerløkka (kanskje valpen min allerede har overfallt hunden din en gang i parken for alt jeg vet :lol: ) Jeg skal stille tolleren min på openshowoslo litt senere i august. Om du vil kan vi ta en treningsøkt eller to sammen. Er ikke lange veien mellom bostedene våre :P Om ikke ringtreningen er så effektiv med en spretten valp, så er det en mulighet til å trene med "forstyrrelser" og at ukjente mennesker klemmer på hunden og sjekker tennene. Send meg en pm om det er intr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Tar opp denne tråden igjen, jeg...

Er det noen som kan/vil trene litt sammen med meg? Vi trenger virkelig å øve før en evnt utstilling. Cleo er bare 3 mnd, men må krøkes tidlig.

Beste for meg er frognerparken 15/16 tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...