Gå til innhold
Hundesonen.no

Æsj.. bedervet kjøtt!


Shortybebeh

Recommended Posts

Jeg og gubben handlet middag for ikke så lenge siden, marinert flintstek til grilling..

Har spist det før og hatt veldig god erfaring (NAM!)

Men denne gangen var det annerledes.. Skjønner ikke at jeg ikke merket det i butikken!

Selv om jeg la merke til at marinaden var blekrosa og litt tykk og kjøttet litt hvitere enn normalt..

Jeg skar opp pakken og mot meg kom en ENORM stank av sur tåfis, lutefisk og gammel melk (og enda verre ting!)

Jeg rygget og sa "fy f*** for en stank!" Gubben kom bort og merket det også med en gang.. Men jeg er hysterisk når det gjelder holdbarhetsdatoer og gammel mat. Jeg eter f.eks ikke reker dersom pakken er åpnet for lenger enn 3 dager siden etc..

Mannen min er litt mer fleksibel og tenker litt mer i disse baner "jammen, jeg vet jo ikke hvordan bedervet kjøtt lukter, og kanskje det ikke er bedervet, så jeg steiker det jeg, og så eter jeg det!" :)

Så vi diskuterte litt og jeg fortsatte å skjære opp kjøttet, med strake armer og nesa en annen vei..

Og så sa jeg, "Nei, dette vil jeg ikke spise!".

Vi ringte svigermor og spurte om kjøtt skulle lukte, men hun visste ikke.. Så da bestemte vi oss for å gå over veien til butikken og levere kjøttet tilbake.

Vi la det i en pose og gikk ned.

Gutten vi møtte løftet bare på en flik av posen og så rynket han på nesen og trakk seg unna, og så sa han, "Det er greit..!" Vi fikk pengene tilbake uten å ha spurt engang.

Jeg spurte ham "Ja, for du synes det luktet vondt ikke sant!?" og han svarte "Ja, jeg hadde i hvertfall ikke spist det!"

Så gikk vi for å finne noe annet.. men hadde fortsatt lyst på flintstek.

Så i frysedisken fant vi et annet stykke, hvor kjøttet var rødere og marinaden tynn og rød.

Datoen på denne var 5/8. Det andre var merket 29/7.

I vår leten på bedre kjøtt fant vi to stykker til nedi der som var merket 29/7 og som så like ut som det bedervede.. Den ene så ENDA verre ut og nesten litt gelè aktig ut! Så vi tok de med til kassa og jeg sa "Disse ser helt like ut og er merket med samme dato, kanskje dere skal spare andre kunder for en slik opplevelse som vi har hatt og ikke selge disse!?"

De var enige og tok vekk alle pakkene..

Så der "reddet" vi kanskje noen mer tolerante kunder fra en dårlig natt med spy og diarè! :rolleyes:

Skal innrømme at jeg nå er litt skeptisk til middagen vi snart skal spise, og en ting er sikkert, jeg kjøper ALDRI kjøtt som går ut innen 3-4 dager igjen!

Så kresen tillater jeg meg å være.

Så en advarsel til dere;

Ser dere kjøtt hvor saftene er hvitaktig, kjøttet er grålig/lysere enn normalt som går ut et par dager etter, LIGG UNNA!

Og dersom det i tillegg avgir en lukt som rett og slett gir deg lyst til å la være å spise det, så bør du mest sannsynlig la være!

*Grøss*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig, jeg er en superpyse når det gjelder holdbarhetsdatoer selv.. Ikke det at jeg er redd for å dø eller noe, men tanken på å tømme seg i to ender samtidig (worst case scenario..liksom) er ikke videre tiltrekkende!

MEN, samtidig, så sier de at kjøtt i utgangspunktet er grovt "undervurdert" mtp holdbarhetsdato. Mao, så går det liksom ikke ut før etter datoen.. OG at det blir mer og mer mørt etterhver jo mer eldre det blir.. *brekke seg*

Men menn er menn.. og de får sikkert hår på brystet av å spise "veldig død mat", hehe...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, men så er det visst også forskjell på

Minst holdbar til

Best før og

Siste forbruksdag også...!

Kan ikke regla jeg, men siste forbruksdag betyr at varene ikke kan selges etter datomerkingen. Best før betyr at den kan selges og spises etter, men da er kvaliteten butikkens ansvar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, du skriver så bra at jeg bare måtte le litt :angry:

Men det hørtes ut som en usannsynlig ekkel opplevelse, og det er tragisk at kundene må be butikken om å fjerne det. At de ikke kan tenke seg til det selv når de står der og pakker og stempler bedervet kjøtt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...