Gå til innhold
Hundesonen.no

Flere navn på samme hund


Flash

Recommended Posts

Inspirert av den andre hundenavntråden:

Har lagt merke til at flere har to eller flere navn (eller kort-/langversjoner av originalnavnet) på hundene sine. Ei jeg kjenner f.eks. har to hunder som heter Franchesca og Chico, men på tur bruker hun "Fransi" og "Chic".

Hva med dere? Slike ting gror vel ofte fram sånn litt etter litt. Jeg bruker fortsatt alltid Molly ute, men når vi er inne og koser og pludreprater, har jeg begynt å kalle henne "Snute" av en eller annen grunn... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Inspirert av den andre hundenavntråden:

Har lagt merke til at flere har to eller flere navn (eller kort-/langversjoner av originalnavnet) på hundene sine. Ei jeg kjenner f.eks. har to hunder som heter Franchesca og Chico, men på tur bruker hun "Fransi" og "Chic".

Hva med dere? Slike ting gror vel ofte fram sånn litt etter litt. Jeg bruker fortsatt alltid Molly ute, men når vi er inne og koser og pludreprater, har jeg begynt å kalle henne "Snute" av en eller annen grunn... :)

Kjært barn har mange navn.. Jeg bruker mest Umsa, men det går mye i 'mums', 'muff' og 'foffy' også.. eller 'mamsen' som hun blir kalt i disse dager :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fibi heter Tollerlabbens Fire n' Ice. Hun ble kalt Fibi av sin første familie og det navnet arvet vi med hunden. Her hjemme går det mye i Tuppelure og Rufsetufsa. Akkurat nå er Solo her også og i dag har de vært både Tuppen og Lillemor og Tutta og Matilde :) !

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden min blir kalt for så mye rart stakars at jeg ikke klarer å holde styr på det selv. Hun har sikkert rundt 100 kallenavn.

Nå for tiden har jeg blitt inspirert av "pirates", så da blir det fort kallenavn som "sjørøvern" og "piraten" min :)

Xn min hadde et veldig stygt kallenavn på henne som hun begynte å lyde :unsure:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min kalles Max, klumpen, neger`n, flump, du har også klumpelumpenstumpen :P ... Max er vel det som han kalles på offentlige steder :rolleyes:

Egentlig heter han: Svegro`s Blackburn Maximus B)

Jaja- kjært barn mange navn- helt enig der :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, det er klart. Felix blir til Folic, Frolic, Folo. Så har vi da krokodilla og diverse andre mer eller mindre politisk korrekte navn;) Min forrige hund, Puma, var bare Pums han.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hele navnet til vorsteheren er Sagåsen's Varja, men vi sier jo bare Varja.

Pointeren min heter Elgtråkket's Bruce Willis, til daglig kalles han bare Willis. Syntes det var helt corny først, men er blitt vant til det nå. Faren hans heter Emil, det synes jeg var et kult navn. :P

Ellers går det mye i sånn 'dikkedikk' nuskepuskelusken, mor si pia og mor sin gutt, snuppa osv til hundene våre.. :)

Også hender det av man sier Wallis eller Warjis eller Virja når ting skjer fort og det går litt i surr. :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan bare si som så mange før meg: Kjært barn mange navn.

Lille kalles gjerne gamla, jenta til mor, bulldoseren, drittbikkje og litt ymse.

De andre har ikke fått noe kallenavn av større grad enda, med unntak av Ronja, hun kalles også Brutal pga. utseendet. Men det dukker nok opp noe mer med tiden.

Dachsen kalles lille rotta og maskotten da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjært barn skal ha mange navn.

Bogar lyder også Bobo, Bobi og Bobosen. Mens Nirm lyder Nimme, Nim og Nimmen. Han kalles også for lille Nimme da. Veldig ironisk, siden han er rundt 60 cm høy...

Vida. Ikke like pene kallenavn på hu, for det blir tispeskinn når hu ikke oppfører seg pent, og så kaller jeg hu for lille krokodille. Hu lydet fortsatt "Vi" også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rocky har mange kallenavn.

Ikke alle fungerer like godt under innkalling selvfølgelig, men han vet hvem vi snakker til når vi bruker dem.. :P

Tjukken, Bolla, Rockypocky, Pock (forkortelse av det forrige) og Lille troll.

Alle med sin egen lille sannhet bak! :)

Edit: Han heter forøvrig Kebic's Neo, men jeg syntes Neo var for likt nei.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hund heter Pitofina til daglig, men hun går for Pito blandt alle.

Ellers så kaller jeg henne

- Loddi

- Biffi

- Boffen

- Pitus

- voffi

- simmi

- bibbi

- simmen

- klompi

ja you name it...Men jeg kaller henne veldig masse for "simmen".

Ikke spør hvorfor,,,det har jo ingenting med Pitofina å gjøre :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle mine hunder har hatt flere kallenavn :)

Tommy - Gubbelille, Tomselomsen, Toms, Moms, Måns, Månsemannen, Ønse

Hero - Herverket, Virrum, Gullet

Zar - Zarten, Zars, Bebi (med lang e.. hehe), Søten, Dustebikkje (da begynner han å rocke :P )

Dina - Dinersen, Skrulle, Blåndie, Frøken, Purkeskinn

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pia kalles for mye rart:

- Pialura

- bølla

- mamma sin

- pappa si Pia

- prikken

- pus ( :) )

- vennen

- klumpen

Hvilke navn Cleo får er usikkert, men regner med at Pompel & Pilt, bøllene og rakkerungene kommer til å bli brukt som fellesbetegnelser.

Mamma's hund Spike kalles for:

- spik

- spiker'n

- spaikelaik

- rampegutt

- bikkja

(og må ikke glemme at bestefar aldri har lært seg navnet, han sier Spais)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

som det sies her kjært barn har mange navn!

Embla blir kalt bla bla, lala folk i familien min kaller bare Embla får bla bla, de spør åssen går det med lille bla bla da hehe..

Zendy kaller vi zendy pendy

familie hunden min, yorkshire terriern som heter Oliver kaller vi Dollepip Dolle, dollmann, bolemannen, pitt bull light.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ike`s fulle navn er telegram walk on the wild side,men han blir da kalt Ike til vanlig,sammen med en hel rekke andre kallenavn.

lille gossen

ikemannen

lillegutt

ajaj

ike`en

det er de som blir brukt mest :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bikjene min har menge rare kallenavn.. hehe..

Geisha:

Geishi

Geishi Feishi

Dumma :)

Møkka Bikkje (når hu gjøre rakker skap)

Lille Voffaen

Boffa

Gulla

Vufsi

Snoopy

Dyret

Misty:

Nupi (ja, det er dte som går mest, hehe, og hu lyder det :P )

Mist

Misty Pisty

Vovva

Boffa

Skrulla

Bikkje krek

Bikkje skrell

Dyret

Bebien min

Scnupps

Søtnos

osv

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chicka har masse forskjellige kallenavn:

*Tutta

*Nutta

*Piajenta mi (dialekt)

*Nuska

*Nydligvakkerpen

MEN hun lyder Chicka og Trulte, bruker begge om hverandre, så man kan vel kanskje si hun har to navn og virker ikke forvirret av det. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...