Gå til innhold
Hundesonen.no

Innkalling og fri ved fot


Nokia

Recommended Posts

Hva ville du gjort dersom du hadde en hund som det egentlig gikk helt greit å ha løs (den tok ofte kontakt selv, kom når man sa "kom"), bortsett fra når det kom noen folk? Da sprang den bort til dem, bjeffet i ett sett og "lukket" ørene, umulig å få tak i (hoppet unna)?

Og en ting til. Hvordan få opp farta på fri ved fot/lineføring? Går en mellomting av sakte/vanlig marsj hele tiden (og ikke interessert i leker..)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva ville du gjort dersom du hadde en hund som det egentlig gikk helt greit å ha løs (den tok ofte kontakt selv, kom når man sa "kom"), bortsett fra når det kom noen folk? Da sprang den bort til dem, bjeffet i ett sett og "lukket" ørene, umulig å få tak i (hoppet unna)?

Hatt langline på konsekvent.

Og en ting til. Hvordan få opp farta på fri ved fot/lineføring? Går en mellomting av sakte/vanlig marsj hele tiden (og ikke interessert i leker..)

Her gjorde jeg det motsatte, hehe, i stedet for å gå saktere og saktere for å følge hunden gikk jeg rask marsj/springmarsj for å tydeliggjøre 'feilen'/kunne korrigere og deretter belønne når hunden tok tegningen og fulgte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva ville du gjort dersom du hadde en hund som det egentlig gikk helt greit å ha løs (den tok ofte kontakt selv, kom når man sa "kom"), bortsett fra når det kom noen folk? Da sprang den bort til dem, bjeffet i ett sett og "lukket" ørene, umulig å få tak i (hoppet unna)?

Langline er jo en løsning. Som Vipsen har sagt :P Så har det jo litt å si hvordan du trer fram når det kommer mennesker- er du anspent e.l. merker bikkja det veldig godt.

Men jeg ville kanskje ha fått noen venner av meg til å trene på dette- framprovosere feilen! At de står å prater mens du går med hunden løs... Da har du to(eller fler) valg når hunden stikker bort- enten løper du din vei (og vennene dine enser ikke bikkja), bikkja kommer kanskje til å bli hysterisk på deg- eller drite i at du går... Så har du korreksjon, å ta tak i bikkja når den går bort- om du ikke får tak i den si til en av vennene ta tak i bikkja. Så tar du hunden din... Vet ikke hvordan hunden din er, men min virker begge deler- men funker best med korreksjon- siden han belønner seg selv med å dra bort til andre :P

Og en ting til. Hvordan få opp farta på fri ved fot/lineføring? Går en mellomting av sakte/vanlig marsj hele tiden (og ikke interessert i leker..)

Jeg ville gjort som Vipsen sier :P

Men på min hund- funker det bedre med at jeg løper fra han, jeg slipper båndet og tenker om ikke du kommer nå så synd for deg! Jeg forer deg, jeg er sjefen din- om du stikker av har du et himla problem! Med en gang han er opp på plass belønner jeg han :) Det er sånn trening som passer for meg og min.

Men veldig mye avhenger av hvordan hunden din er! Og hvordan dere er sammen :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva ville du gjort dersom du hadde en hund som det egentlig gikk helt greit å ha løs (den tok ofte kontakt selv, kom når man sa "kom"), bortsett fra når det kom noen folk? Da sprang den bort til dem, bjeffet i ett sett og "lukket" ørene, umulig å få tak i (hoppet unna)?

Hatt på langline/bånd helt til det bedret seg. For å få det til å bedre seg hadde jeg startet treninga i bånd hvor jeg har god kontroll på hva som skjer. Når det kom møtende mennesker så ville jeg ha belønnet for frivillig kontakt fra hunden. Om hunden ikke ser på meg så ville jeg belønnet den for å være rolig/ikke reagere på de møtende menneskene. Etterhvert ville jeg krevd at hunden skulle se på meg for å få belønning. Deretter å passere menneskene og bare se på meg for å få belønning osv. Gå sakte fram. Etterhvert vil denne treninga overføres helt naturlig til når hunden er i langline eller løs. Det viktige her er å aldri mase på eller si navnet til hunden for at den skal se på deg, SÆRLIG hvis hunden har allerede begynt å reagere på menneskene! Da forsterker du bare oppførselen hans. Om han rekker å reagere før du får belønnet ham for å ikke reagere, så korter du bare inn båndet og går i mellom han og menneskene, og prøver å belønne tidligere på neste menneske dere møter.

Og en ting til. Hvordan få opp farta på fri ved fot/lineføring? Går en mellomting av sakte/vanlig marsj hele tiden (og ikke interessert i leker..)

Her ville jeg fulgt rådet til vipsen. Men igjen så er det viktig at du ikke lokker eller snakker til hunden for å få opp farta. Da forsterker du faktisk at den går sakte! Når den går sakte får den jo oppmerksomhet, men ellers så går du stiv som en stokk og gir en godbit nå og da. Selvsagt lønner det seg å gå sakte da. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...