Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken rase passer meg?


tarzan

Recommended Posts

Hei ;)

Jeg har ikke tenkt å kjøpe meg hund nå, men jeg sitter nå å tenker på at etter de to hundene jeg har nå hviken rase skal jeg velge da. Jeg lurer på om dere har noen gode forslag?

Jeg kan skrive litt om hva jeg vil bruke den til og hvordan den bør være;

Jeg vil bruke den til agility og lydighet, mest for moro men også litt konkurranse. Rasen bør være middels eller stor i størrelse. Jeg ønsker å stille den ut og samtidig ha en fin turkamerat som kan bære litt kløv. Jeg er ikke allergisk.

Nå har jeg en border collie og en petit basset griffon vendeen som er mine egne da. Det er jo to helt forskjellige raser! Sacko (border collie) bruker jeg seff til gjeting, trener litt agility med han også. Han er turkameraten min og han har bare et nydelig temperament! Aqita (PBGV) bruker jeg til jakt/spor/ettersøk. :P

Hanne, Sacko og Aqita B)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei! ;) Tror det er en del raser som passer den beskrivelsen! Jeg har jo selv flat og vil si den egner seg godt både i lydighet og agility, kan bære kløv, og er en vakker utstillingshund! :P

I og med at du har erfaring med gjeterhund, kunne jo kanskje malinois vært noe? Vet i hvert fall at de kan brukes til mye! Og synes de er veldig flotte!

Så har du jo australian shepherd som er veldig populær som utstillingshund og ser den ofte i agility/lydighet.

Er nok mange andre også, men hvis du kunne kommet med flere kriterier, så blir nok utvalget av raser som kunne passe, litt mindre. Da er det lettere å bestemme seg! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange forslag her :icon_redface: Thanks :mellow: Har tenkt litt på Mudi, Aussie og litt på Puddel også :icon_redface:

Christine: Hehe, joda! Men mamma og søstra mi eier jo de andre utenom de to jeg eier da.. så når jeg flytter ut av valpekassa så har jeg bare to hunder :lol: Har som sagt ikke tenkt å kjøpe hund enda, men det er litt morro å sitte å klekke ut en rase som passer meg ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange forslag her :lol: Thanks ;) Har tenkt litt på Mudi, Aussie og litt på Puddel også :icon_redface:

Christine: Hehe, joda! Men mamma og søstra mi eier jo de andre utenom de to jeg eier da.. så når jeg flytter ut av valpekassa så har jeg bare to hunder :P Har som sagt ikke tenkt å kjøpe hund enda, men det er litt morro å sitte å klekke ut en rase som passer meg :P

Pudler er jo fine til det du beskriver da.. :icon_redface: De er jo faktisk all-aroundhunder, til tross for pelsen.. :mellow:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...