Gå til innhold
Hundesonen.no

Urinlekkasje ved sterilisering


Recommended Posts

Skrevet

Har i det siste hørt om flere som sliter med urinlekkasje i varierende grad etter sterilisering. Hvor vanlig er egentlig dette, og er det noe å få gjort i ettertid (operasjon) hvis problemet vedvarer? Tenker ikke på de pillene som ofte blir gitt, da det er flere som har opplevd at de ikke virker.

Jeg er i vurderingsfasen når det gjelder å sterilisere tispa mi. Hun plages mer og mer med innbildt svangerskap, og nå er vi der at hun tisser i senger, sofaer, på klær - klynker, er stresset, redd, henter valper (briller, fjernkontroller etc), i tillegg til at hun går av skaftet hvis hun blir etterlatt alene mer enn i 20 minutter.

Men jeg vil ikke erstatte en febrilsk terrier mot en urindryppende terrier hvis risikoen for det er stor...

Noen erfaringer?

Skrevet

Jeg har kjent en... si seks-sju kastrerte tisper godt, og bare én hadde lekkasjeproblemer - og det igjen ordnet det seg med litt justering ved hjelp av piller som regulerte hormonnivået riktig, eller hva det nå var.

Det gjøres jo på SAMTLIGE førerhunder, de må jo ha bred erfaring?

Ellers så handler det jo som du er inne på, hva du bytter mot hva. Er det livmorbetennelse er det aldri noe spørsmål liksom. Men "bare" adferd er det jo litt synd hvis ting ufrivillig blir forverret likevel.

Men som sagt: MINE relativt "nære" erfaringer er disse - og jeg har altså bare kjent til en som ble lekk en tid.

Skrevet

Jeg har hatt to kastrerte tisper og det var aldri noe problem men har lest at det kan forekomme. Nå er jeg ikke sikker på om det er helt sammenlignbart men alle mine katter, både hanner og hunner, har vært kastrerte og der har det aldri heller vært noen urinlekkasje.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...