Gå til innhold
Hundesonen.no

tøybur


Recommended Posts

Skrevet

Gjorde en noe ubehagelig oppdagelse i dag.

Har kjøpt inn tøybur til hundene for jeg synes de er fine og hendige på mange områder. Min eldste tispe har for tiden løpetid og hun står for hannen i disse dager. ( Hadde en parring i går). Har også hennes sønn fra forige kull boende her. Når jeg ikke har tid å ha øyne på hunene så setter jeg de i bur litt her og der for å være sikker.

I dag tok jeg med vaplen og gikk en tur. Løpsk tispe og kjæresten hennes ble plassert i hvert sitt tøybur i hver sin etg. Tispas bur er kjøpt på Ellos.

Da jeg kom hjem møtte min løpske tispe meg i døra!!! Det gikk litt kaldt nedover ryggen på meg da. Tenk om sønnen hennes hadde vært hjemme og ikke i bur. Hjelpe meg.

Gjett om jeg lærte en lekse (heldigvis i tide)! Stol ikke på tøybur!

Skrevet

Ja, du har helt rett. Tøybur er ikke så vanskelig for hundene å komme seg ut av, når de vel har skjønt hvordan det funker..

Jeg har også en tispe som har åpnet et par tøybur med glidelås. Hun bruker nesen og presser, presser og presser rett ovenfor der glidelås-låsen (for et ord!) sitter, og da sklir den saaaakte nedover, og åpningen blir større og større..

Så nei, jeg hadde aldri stolt på en slik ordning - her går det i låste dører. Selv om ingen av mine kan åpne dører, så låses de uansett. Man vet jo aldri når de finner ut av at dører faktisk kan åpnes av dem selv.

Nøkkelen sitter i døren hele tiden, så man relativt raskt likevel kan komme seg inn på rommet hvis man må.

He he - når jeg ser meg rundt her så ser det jo litt merkelig ut - med nøkkelen på utsiden av døren, både til soverommet og badet... Og enda det er månedsvis siden sist løpetid...

Susanne

Skrevet

Derfor har jeg et tøybur med beskyttelse over glidlåsen.De ellos burene ser overhodet ikke særlig trygge ut etter min mening..

Skrevet

Tok hun sømmen? Huff, da. DA hjelper det ikke stort med allskens beskyttelse på glidelåsen, nei.

Ja, Ellosburene er billige og ganske kjipe i utførelsen. Men til DEN prisen, så funker de jo helt greit - så lenge man er i nærheten og kan stoppe evt. søm-sprettende eller glidelås-tytende hunder, selvsagt.

Jeg har brukt mine Ellos-bur endel ganger (kanskje rundt 30), og de er like stødige nå som når de var nye, og like greie å sette opp.

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...