Gå til innhold
Hundesonen.no

Småbiting i hender og ansikt


Frikk

Recommended Posts

Skrevet

Frikk har akkurat kommet i hus, han har bodd her i halvannen uke, og er snill og grei, og ikke minst en nydelig liten Wheaten terrier.

Men han har en tendens til å bite i hendene våre, og småglefse når han skal slikke oss i ansiktet. Siden han har tenner som synåler er dette ikke noe særlig behagelig. Hvordan skal vi venne ham av med dette?

Vi har hørt at vi kan lage en skrikelyd og snu oss vekk, for liksom å "slikke sårene", slik valper gjør. Men det er jo ikke alltid det er praktisk mulig, og vi bør jo være konsekvente... Vi har heller ikke hatt lyst til å være morske, Frikk er jo bare glad...

Noen tips?

Hilsen David

Skrevet

Som du sier: Vær konsekvente - og hold ansiktene deres unna valpen...

Valpebiting er naturlig, og en del av leken, men de må jo lære at det ikke er OK på oss tynnhudede.

Vi lot valpen vår bite oss i hendene den første uken eller så, men hvis det ble for hardt så klynket vi høyt. Ofte var det nok til at hun slutten (men hun bet sjelden hardt de første ukene). Nå biter hun hardere, og vi lar henne ikke lekebite på hendene lenger. Nå får hun et strengt nei, og så snur vi oss bort, eller vi overfører bitetrangen på en leke som tåler tennen hennes. Er hun hyper, så går vi ut av rommet for et par sekunder. Da har hun roet seg og skjønner at biting gjør at mor forsvinner. (Dvs: hun skjønner det til neste gang hun blir hyper, hehe)

Og husk, hender som veiver er morsomt og oppfordrer til biting. Lek armene i kors og gjem hendene når valpen vil bite. Det er skrevet mye om valpebiting, sikkert her på forumet også og i alle fall plenty på Canis. Du finner mange flere råd ved å lete litt her og der.

Skrevet

Har dere noe annet å bite på tilgjengelig? En tauknute, frossen tørkehåndduk med knute på, griseøre etc som kan fiskes fram i full fart når han begynner. I starten skal alt smakes på og finnes ut av før han kommer i perioden hvor tenner klør veeeldig, greit å ha etablert noen alternativer før den tid :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...