Gå til innhold
Hundesonen.no

Collie korthåret


Minadachs

Recommended Posts

Jeg har lest utrolig mye om denne hunderasen idet siste, og har funnet ut at det er den ideale alroundhunden for meg. Den er akkurat slik jeg vil ha den og er perfekt. Noen som har erfaring med slik rase? Er de egentlig så lettlærte? Noen uvaner som de har?

Greit å vite om jeg skal ha en :icon_redface:

~Mina

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Korthår er helt toppers! :D Har langhår selv, men neste blir korthår. Og ja de er så lettlærte som det sies, men de er myke og førervare hunder som responderer best på positive metoder, f.eks. klikker.

Uvaner? Hmm...collien er kjent for å være en snakkesalig rase da. :D Men det kan jo bare være kos med en hund med litt lyd i, så lenge man trener bort bjeffinga.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!

Jeg har fått en collie korthåret av Synnøve Godager (www.feetfire.com) og hunden er herlig!Hun er lettlært, balansert, rolig. Hun takler mennesker, barn og andre hunder flott! Hun er superaktiv og er så uproblematisk som hun kunne vært! Mammas lillle baby<3

Ulemper.. hmm..! Kanskje at de er noe sarte i magen? Ellers er dette herlige, aktive dyr!

Gotta love 'em!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Jeg har også korthår fra Synnøve - og vil anbefale både rasen og oppdretteren på det sterkeste! :icon_redface:

Hjemme nå har vi to korthår - min 6 mnd gamle tispe fra Synnøve, og mammas 2 år gamle hannhund fra kennel Torrosly (også superhyggelige og flinke mennesker!). Rasen er utrolig allsidig og lett å arbeide med, og de passer utmerket både som "sofahunder" og til mer aktivitet :P

Hannhunden vår går lydighet og agility, i tillegg til at han har vært litt på utstillinger (ble nylig champion også :P ), og om man ser bort ifra enkelte trassperioder så er han utrolig positiv til så og si alt - og liker veldig godt å trene. Tispen min er jo ikke så gammel enda - men hun er utrolig lærevillig, trygg, rolig, snill og ikke minst utrolig glad - og jeg tror det går an å komme langt med henne innen så og si hva som helst, med litt jobbing :P

Det er, som nevnt tidligere i tråden, en veldig pratsom rase, som lager en del lyd - men det er ikke i form av bjeffing og _bråking_ - ihvertfall ikke hos oss (og sammenlignet med Dachsen vår, er colliene stille som mus, uansett hvor mye de "prater" :P ).

Jeg har ikke noe vondt å si om rasen - og kan tenke meg at jeg etterhvert ender opp med (minst) en til :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tja, min forrige hund måtte ha små måltider gjennom hele dagen, ellers ble hun kvalm og spydde hun magesyre. Det feilte henne ikke noe utover det at magesekken ikke tålte å bli helt tom. Det hunden jeg har nå sultestreiket i sitt tidligere hjem og kunne gå dagevis uten mat. Hun klarer seg like fint på ett stort måltid daglig som flere små. Jeg har prøvd OMAD selv, og jeg klarer faktisk ikke å spise ~2000 kalorier (som er mitt dagsbehov for vedlikehold) på ett måltid. Fasting kan sikkert være positivt for noen individer i noen tilfeller, men jeg tror absolutt ikke det er noe som passer for alle.
    • Det var lenge siden! Hvis du faktisk skal ha noe særlig sol og varme så er det sør-Spania som gjelder. Kanariøyene hvis du vil være værsikker. Det kan være ganske hustrig ellers i sør-Europa, og husene der er jo ofte ikke laget for vinter og ikke spesielt godt isolert. Heller ikke i Spania, forsåvidt. Kanskje se på feriehusutleiere som Novasol og den type ting?  Tenker du å fly eller kjøre? Det blir jo fort dyrt å fly tre store hunder fram og tilbake i cargo.
    • Jeg har begynt å se etter sydendestinasjoner pga helsa, og tenker at hvis jeg blir ufør så blir det å tilbringe vintrene der nede. Jeg vil ha noe veldig rolig, ei hytte ved et stille fjellvann med bare en dagligvarebutikk i nærheten hadde funka, liksom, men jeg sliter litt med å orientere meg. Er det noen som har forslag til feriedestinasjoner for ei litt pysete dame med to mellomstore (alaskan husky og storpuddel) hunder? 🙈 Pris har en del å si, jeg vil helst ikke blakke meg 🙈
    • Hei.  Jeg har hatt Mitt spor og err veldig fornøyd med dem men nå skal jo dem legges ned fra 30sept nå.. Så da fikk jeg tilbud om å få gratis brikker igjennom Lildog og dette er noe av det mest ubrukelige jeg har hatt.. Dem har ikke i nærheten av det Mitt spor har av aktivitetsovervåkning og turfunkjon osv.. Så jeg skal over til Tractive men har 2 hunder så det som holder meg igjen er prisen på abennomentene jeg må ha siden jeg vil jo ha alle de funksjonene som er tilgjengelig men da må jeg ut med minimum 2520-, for ett år på begge gutta samtidig for å få fullt utbytte av trackeren.. + at det koster jo fra 1000-, - 1500-, pr sporingsenhet oppå der igjen.. Og med uførepensjon så har man ikke mulighet til å betale sånne summer på engang på en sporingsenhet men heller det enn å miste dem fordi dem kanskje løp etter ett rådyr ellernoe og løp for langt og ikke finner veien hjem igjen..  Så du betaler for trygghet på tur tenker jeg.. Jeg har mine løse på tur nesten hver eneste dag.. Det har gått bra hittil men man vet aldri..  MEN STYR UNNA LILDOG IHVERTFALL ER MITT RÅD!!! 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...