Gå til innhold
Hundesonen.no

Rottweilervalp


Mirai

Recommended Posts

Bare lurer litt angående rottweilervalp! :icon_redface: Hvor mye skal man aktivisere en? F.eks når den er våken, den trenger ikke å bli lekt med hele tiden, den skal få være i ro og sulle med sitt? Tenker da fordi det er en ellers ganske aktiv rase.

Den er ganske intens på valpebitingen sin. Hva er beste metode å avlære dette? Noen ganger får han helt anfall. Metoden som blir brukt er å "nei'e" han til han slutter.

Hva er viktige punkter med tanke på rasen, av sosialisering og aktivisering som valp? Jeg vil så gjerne se at dette vokser opp til å bli en rolig og fornuftig hanne :lol: Skal man da ta han med på tur med eldre og roligere hunder, samt lek med jevnaldrende?

Takk for eventuelle svar.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå snakker ikke jeg kun rottis, men husk på at vil man ha en rolig voksen hund, begynner man med å få den rolig som valp. Det vil si - ikke herje med den hele tiden når den er våken,og legge gode rutiner allerede fra dag en.Det fine med veldig mange rottiser er "av og på" knappen de har, slik at de er rolig hjemme og "slått på" på trening - bare husk at den knappen må fremtrenes litt. :icon_redface:

Ang valpebiting, så hadde jeg hylt istedet,og lært inn "nei2 under litt roligere omstendigheter, ikke når hunden er i hundre i lek...tenk deg denne hunden 50 kg tyngre - du vil gjerne at "nei" funker også når den ikke er giret opp.

Men jeg tror du klarer dette fint jeg da - du er fornuftig og flink med hunder - det jeg kjenner av deg hvertfall !

Eldre,rolige og GREIE hunder er veldig, veldig bra! Lek med jevnaldrende er og helt supert. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare lurer litt angående rottweilervalp! :icon_redface: Hvor mye skal man aktivisere en? F.eks når den er våken, den trenger ikke å bli lekt med hele tiden, den skal få være i ro og sulle med sitt? Tenker da fordi det er en ellers ganske aktiv rase.

Den er ganske intens på valpebitingen sin. Hva er beste metode å avlære dette? Noen ganger får han helt anfall. Metoden som blir brukt er å "nei'e" han til han slutter.

Hva er viktige punkter med tanke på rasen, av sosialisering og aktivisering som valp? Jeg vil så gjerne se at dette vokser opp til å bli en rolig og fornuftig hanne :lol: Skal man da ta han med på tur med eldre og roligere hunder, samt lek med jevnaldrende?

Takk for eventuelle svar.

Sorry, Julie, dette er fullstendig OT, men har du fått deg en rottis valp?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, nå løper det en liten Aiko rundt beina mine her :P

Nei, jeg har ikke det. Hehe.. Er en venn/noen jeg kjenner som har fått seg valp ;) Nydelig liten dott. Må jo si han er utrolig sjarmerende, og tanken på rottweiler var plutselig ikke så umulig ;)

Jeg vil gjerne se den lille krabaten vokse opp til å bli en stabil hanne - ikke en av disse pesende, utagerende grusomme tilfellene. Derfor tenkte jeg noen tips kunne være på sin plass :P Han og Mona har møtt hverandre, og det gikk veldig bra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja,hun er sjekket,og som familiehund er hun helt super. Går veldig godt overens med små barn, knurrer aldri da. Har ikke vært hos instruktør med fokus på dette enda, har trent spesifikt på dette på ringtrening. Hun reagerte veldig på lyden ,kaos og andre hunder i starten,men der har hun klart å lande greit nå. Hun løper som en drøm i ringen,og alt annet føler vi er på plass nå, men det hjelper så lite når hun ikke takler håndteringen fra fremmede. Kanskje det går seg til med alder,men det er kanskje greit å kontakt en instruktør for mer generell trening,ja.
    • Har dere gått noe kurs, eller fått noe hjelp fra en instruktør eller adferdsekspert? Jeg tenker jo at hun er enda ung, men det er desto viktigere å ta dette tidlig før det blir et livsvarig problem. Jeg går ut fra at hun er sjekket hos veterinær for eventuelle smerter og ubehag.
    • Tusen takk for svar, vi har tenkt det samme. Vi har henne på foravtale, så vi har prøvd alle forslag fra oppdretter, og begynner å føle litt på at vi ikke får dette til.       
    • Jeg tenker at en hund som er så ukomfortabel med håndtering at den knurrer bør slippe det. Den er uansett da ikke noe godt avlsemne, og bør slippe belastningen det er både å mengdetrene på det og bli tvunget til det i en litt masete situasjon som utstilling er. Det beste dere kan gjøre er å jobbe med tryggheten i ulike situasjoner, generell hverdagslydighet, jobbe i ulike miljøer og jobbe med trygghet rundt mennesker generelt. Hun har enda en god stund igjen av tenåringsfasen og mye som skal formes, og jeg ville utsatt alle eventuelle utstillingsplaner til hun har modnet en del og kanskje blitt tryggere. Hvis hun ikke blir tryggere med alderen og jobbing så ville jeg utelukket avl.
    • 1-årig tispe må stilles ut for å godkjennes ift avl. Mye egne meninger,men snill og god som familiehund. Hun liker IKKE at andre enn familie skal kjenne på kroppen. Se tenner går oftere bedre nå,men helst ikke. Godtar mer hvis folk tar seg litt tid til å bli litt kjent,og gir godbit først. Knurrer ved trening på å kjenne på kroppen/se på tenner,og det begrenser seg noe med mengdetrening på grunn av at knurring skremmer folk. Naturlig nok. Og det har hun erfart også,at da slipper hun,og folk trekker seg. Hvordan få trent på dette slik at hun kan få en vurdering av dommer uten å bli kastet ut?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...