Gå til innhold
Hundesonen.no

Separasjonsangst!


annan

Recommended Posts

Vi har nå, etter mang en samtale med hundefolk og sammenligning med andre hunder funnet ut at Kira har separasjonsangst. Hun river ned og ødelegger ting, skraper, gjør de tingene hun ikke har lov til, svetter så det kommer ekkelt stoff på gulvet og det lukter adrenalin i hele huset osv. Dette er da hva som kalles separasjonsangst

Er det noen som vet hvordan man kan få behandlet dette på en grei måte?

Begynner å bli litt desperat her, det er ikke så veldig gøy alltid..

Kira er en flat coated retriever tispe på 10 mnd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Start helt forfra med alene hjemme trening. Det vil ta tid siden hun allerede er redd, men det er verdt det hvis dere gjør det ordentlig og hun blir rolig og trygg hjemme. Begynn å forlat henne bare noen få sekunder og øk tiden etterhvert som hun takler det. Øk med små steg og hvis hun begynner å stresse så gå tilbake. Ikke ha henne med overalt i huset(f.eks på do, da kan hun være utenfor) Enkelte hunder roer seg ikke hvis de har hele huset å vandre på, så hva med å prøve å stenge av deler av huset/leiligheten slik at hun ikke får springe rundt å stresse?

Jeg gir hele tiden noe godt før jeg skal gå til min hund, og han springe alt han orker inn på rommet hans og kan vente i en halv time på at vi skal komme oss ut slik at han får gotiten sin. Dette var veldig effektivt for oss når vi trente på å være alene hjemme siden han gledet seg skikkelig til å være alene og kunne ikke vente til vi gikk ut døra. La hunden gjerne se at du lager noe godt, og ikke gi det i andre sammenhenger enn når dere skal dra og hun skal være alene. Ha også radioen på, slik at huset ikke blir helt stille når hun er alene. Noe som også kan være lurt er å si det samme hver gang dere skal ut, slik at hunden forbinder det ordet med at dere er snart tilbake igjen, "når går mor, men hun er snart tilbake igjen"

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ble utsatt for Evighetshunden/ (Tasseladden) på Instagram og ble syk av dårlig samvittighet for å fore med ~50% Farmina, som jeg trodde var et BRA for, men som hun rangerer nær bunnen, marginalt bedre enn RC og Hills. Føler meg bedre nå, etter å ha undersøkt litt om Købers, som hun mener er veldig mye bedre. Råfor på hennes måte er uaktuelt av praktiske årsaker, og pga trening foretrekker jeg minst 50% tørrfor.  Den nagende dårlige samvittigheten mtp hundens velvære i alderdommen, der riktig kosthold gjennom livet gjør en massiv forskjell.. Gjør det egentlig det? Golden retrieveren jeg vokste opp med på 80-90-tallet ble foret EKSKLUSIVT på Pedigree fra REMA. Han fikk mørk kokesjokolade som godbiter. Han var sunn og frisk og sprek og aktiv og glad til han var 12 år før han som eneste tegn på alderdom fikk vondt for å gå ned trappene fra 4. etg i blokk. Han ble avlivet som  13-åring fordi han ble syk av sorg da faren min, hans best buddy for life døde, og han var såpass gammel, så.. Pedigree, fra REMA, hele livet.  Jeg sier ikke at det er et bra for, jeg bare nevner det for å hjelpe om andre sliter med for-og-helse-angst.  
    • Ja,hun er sjekket,og som familiehund er hun helt super. Går veldig godt overens med små barn, knurrer aldri da. Har ikke vært hos instruktør med fokus på dette enda, har trent spesifikt på dette på ringtrening. Hun reagerte veldig på lyden ,kaos og andre hunder i starten,men der har hun klart å lande greit nå. Hun løper som en drøm i ringen,og alt annet føler vi er på plass nå, men det hjelper så lite når hun ikke takler håndteringen fra fremmede. Kanskje det går seg til med alder,men det er kanskje greit å kontakt en instruktør for mer generell trening,ja.
    • Har dere gått noe kurs, eller fått noe hjelp fra en instruktør eller adferdsekspert? Jeg tenker jo at hun er enda ung, men det er desto viktigere å ta dette tidlig før det blir et livsvarig problem. Jeg går ut fra at hun er sjekket hos veterinær for eventuelle smerter og ubehag.
    • Tusen takk for svar, vi har tenkt det samme. Vi har henne på foravtale, så vi har prøvd alle forslag fra oppdretter, og begynner å føle litt på at vi ikke får dette til.       
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...