Gå til innhold
Hundesonen.no

Spesialutstilling, valpeshow og working test


charlotte

Recommended Posts

Heisann!

Vi skal på spesial utstillingen ograseutstillingen dag 1 og dag 2! :lol:

Men ikke working test, har ikke helt fått med meg alt du skal på den en gang! hehe

Du kan godt fortelle meg litt om du gidder? hehe :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heisann!

Vi skal på spesial utstillingen ograseutstillingen dag 1 og dag 2! :P

Men ikke working test, har ikke helt fått med meg alt du skal på den en gang! hehe

Du kan godt fortelle meg litt om du gidder? hehe :P

Selvfølgelig :wub:

Working test er en form for jaktprøve, men den er uoffisiell og det foregår kun med dummies. Det er delt opp i begynnerklasse, åpen klasse og vinnerklasse, og man får fem oppgaver som er beregnet på hvilken klasse man er i, hvor man på hver post (oppgave) kan få maks 20 poeng. Man går fra post til post, hvor man i begynnerklasse får tilsammen fem nokså enkle markeringer . dvs at de ikke kaster dummyen så altfor langt unna, hunden skal bare hente en om gangen, og den skal være enkel å spore opp. I åpen klasse får de litt vanskeligere markeringer, litt lengre, kanskje lander den på et område hvor hunden må ta seg over hindre for å komme frem. Kriteriene er litt høyere. I vinnerklasse er det nok en del dobbeltmarkeringer, dvs at når hunden har funnet dummyen, eller er på vei inn med dummyen så faller det enda en dummy og den skal hunden markere og legge på minnet. Når hunden har levert den første blir den sendt ut igjen til den andre. Hunden skal IKKE bytte dummy. Det var veldig kort og enkelt fortalt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, tusen takk!

Så i begynner klassen ska hunden omtrent bare hente en dummy da eller?

Ja, den skal sitte i utgangsstilling, så er det en som skyter med løsskudd og hiver en dummy høyt og fint slik at hunden skal se den, også skal den løpe ut og hente den på ditt signal. Så skal den avlevere i hånda og komme fint på plass, evt komme på plass og så avlevere - er ikke noen regel for dette. Hunden skal ikke pipe, gjø eller knalle (løpe ut uten ditt signal). :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, den skal sitte i utgangsstilling, så er det en som skyter med løsskudd og hiver en dummy høyt og fint slik at hunden skal se den, også skal den løpe ut og hente den på ditt signal. Så skal den avlevere i hånda og komme fint på plass, evt komme på plass og så avlevere - er ikke noen regel for dette. Hunden skal ikke pipe, gjø eller knalle (løpe ut uten ditt signal). :D

Ja, jeg kan jo drømme. Kanskje en gang snart, om ikke så altfor lenge.... :D Det er det smellet som er litt skummelt. Fibi fikk hetta på ettermiddagen på nyttårsaften og det er veldig veldig dumt! Men kanskje jeg får med Ane, så vi kan se på!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...