Gå til innhold
Hundesonen.no

Når dere går tur


Taz

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan gjør dere når dere går tur?

Går dere tur med alle hundene samtidig eller med en hund om gangen?

Ble plutselig bare veldig nysgjerrig. :)

Skrevet

det er alt etterom egentlig. Men jeg går ofte med de hver for seg, slik at de får prøve seg i div. situasjoner alene.

Er livredd det "nr 2 hund" syndromet... Vil ikke ha en hund som ikke finnes selvstendig og er avhengig av den andre for å fungere. :)

Skrevet

Jeg går somregel med begge to i lag. Da har jeg den ene laus, og den andre i bånd (hvis vi går på sykkelsti). Ellers har jeg begge laus i skogen og slik. For å skille de så trener jeg med de hver for seg :)

Skrevet

Nå har mammahunden her flyttet med eldstebarnet og det er utrolig greit med bare en hund! Vi har vher for oss fått trent mye bedre med bikkjene. Sist jeg hadde Solo på besøk, gikk det to tollertisper ved min venstre fot i dobbeltbåndet! Stilig!

Jeg kan også binde dem et sted og legge ut til en runde søk til en og en av dem! Det går helt fint å trene på den måten. Syns nok likevel at det er best å ha en hund om gangen, ja! :)

Skrevet

Jeg går ofte tur med de sammen. Simba og bånd og Nana løs eller omvendt. ellers går begge løs eller begge i bånd.

Jeg går også tur med de hver for seg.

Skrevet

Jeg har to, har hatt tre før, og det hender fremdeles at jeg har med meg tre på tur. Jeg synes rett og slett litt av kosen med å ha flere hunder er at de skal trives sammen ute på tur... og det ser jeg mine gjør; de driver og ordner og styrer litt sammen :)

Men hele utgangspunktet blir jo at hundene samtidig trenes så de blir MER opptatt av meg totalt sett, der kan man utnytte det å trene én - mens den andre sitter i bånd og ser på. Jeg jobber mye med at bare den ene kan kalles inn, eller at den ene må ligge i dekk mens jeg gjør noe med den andre - et felt eller litt fri ved foten-trening.

Veldig nyttig, for da får man "individuelt styrte" hunder - og ikke de som bare hiver seg med den andre, som er mer opptatt av hva den andre hunden gjør. For DÉT er ikke så gøy, før jeg ble mer bevisst slet jeg mer med det...

Ja, man kan trene hver hund separat - men det handler også om en egen dynamikk som man får når man har flere hunder ute. Mine er mest lydige alene, men det MÅ fungere med begge to sammen - derfor trener jeg på akkurat dét. Og da blir hverdagen litt lettere, iallfall når man har jobb i tillegg! Og så er det deilig å legge ut på lange turer med "flokken" samlet... vil jo at ALLE skal ha det hyggelig.

Husker hvordan Thorleif Lundqvist i sin tid innså dette og satte igang kurs for "flerhundseiere". Også en dyktig amerikansk hundetrener ved navn Patricia McConnell har tatt for seg det å eie flere hunder; jeg har ikke lest boken, men tipper hun er innom dette med turgåing/flere hunder sammen ute - boken heter "Feeling Outnumbered?". Så dette er nok noe flere tenker på :)

Sånne ting er forresten lure å tenke på når man skaffer seg hund nummer to: At man velger en rase som ikke har førstehundens diller! Har man en hund som er litt usikker i noen situasjoner, er det ok å finne en selvstendig sjel som ikke aper etter den første. Sånne ting som gjør det videre livet litt enklere...

For hunder blir også "tøffere" når de har med seg flere. Når vi er flere venner som går tur med hundene våre, bemerker noen av de med "enehund" som på egenhånd er litt mer forsiktige og usikre at de TØR mer når de er flere sammen. Så det er mye å tenke på. Hannhunder kan begynne å passe på tispene de går sammen med mot andre hannhunder; to tisper eller to hanner kan finne ut at det er "kult" å løpe mot og skremme andre hunder sammen i miniflokk. Så når jeg møter andre hunder, tar jeg alltid og roper inn ene hunden, kanskje begge, og kontrollerer hilsingen litt - fordi det for andre hunder kan bli litt sterkt å møte flere hunder som kjenner hverandre.

Skrevet

Stort sett går jeg med dem sammen, men trener jeg går jeg ut med dem hver for seg... Har hatt besøk av enda ei en halvannen ukes tid, og det er en utfordring og gå med 3 bånd altså :) I går hadde jeg med alle 3 på kurs.. Litt av en jobb å ha med 3 stk. på bussen ja (hadde 2 i bur sammen, men likevel..)

Skrevet

Så lenge evita ikke har løpetid, er de ofte på tur sammen, men nå har jo ik evita flyttet inn enda heller da :) Men når hun kommer blir det nok mesteparten av turene sammen ja. Treingen kommer jeg til åta separat, da ask trenes aktivt, og evita ikke i det hele tatt. Hun kan ikke sitt en gang, i en alder av 9 år... :)

Skrevet

Jeg går med alle 3 sammen på tur stort sett. Unntaket er når jeg har besøk av andre turvenner med hund; da blir det for komplisert å ha med hele bøtteballetten :rolleyes: Da er det yngstemann Amigo som er med. Han trener jeg også alene i forhold til spor.

Skrevet

Tja, litt både og.

Skal jeg opp i skauen tar jeg med begge, da Geisha kan gå løs uten problemer, og Misty kan være i langline.

Men ellers så går jeg aldri med begge sammen. Hvorfor?

-Misty må bli mer selvstendig, hu kan ikke forvnete at Geisha alltid vil være der.

- Geisha påvirker Misty til å dra i båndet. Og Misty skal IKKE bli noen dra bikkje.

- Det er veldig slitsomt med begge. Da de leker og herjer konstant.

Nei, tar heller 2-4 turer i løpet av en dag, enn en lang og slitsom en.

Skrevet

Stort sett går jeg med begge to på tur. I hilsesituasjoner så prøver jeg på at en hund hilser om gangen, slik som akela. Shaylee er en tøff liten rakker så jeg tror ikke hun har"hund nr 2 syndrom". Miljøtrening har hun mye alene, f.eks når vi er på utstilling så er ikke Aro med, og jeg ser ingen forskjell på henne da og ellers viss Aro er med. Trener dem en og en. Er jeg på tur og bestemer meg for å trene så bider jeg den ene fast. Dette funker veldig bra fordi da blir den som må vente så giret :icon_redface:

Skrevet

Jeg har cockerne i parkobbel,og Janka i vanlig bånd ..går fint det,men somregel er det samboeren min som går med Janka da..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...