Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikkertrening


Guest Jonna

Recommended Posts

Guest Jonna

Filmet litt klikker trening i dag. Dette er den eneste øvelsen jeg har rent klikker trenet.

Men jeg ser på første runden at jeg også må klikkes inn iblandt. :P Og hvor lett det er å få feil atferd når hunden begynner å fatte poenget...

Senere gikk det mye bedre.

Filmene kan du se her:

Greit å filme iblandt, jeg trodde ikke jeg holdt tilbake så mye første runden som jeg gjorde ;) Men jeg tittet på videoen og skjerpet meg. :rolleyes:

Edit: Filmene er vist litt trege å få opp... Skal prøve å fikse det. Om ikke jeg klarer det så får dere heller ha litt is i magen og vente..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det der var KJEMPEMORO å se! Nå ble jeg utrolig inspirert. Jeg prøver jo å drive med klikkertrening på nabohunden, men jeg er ikke kommet så godt i gang ettersom vi ikke går så ofte turer. Men nå kjenner jeg at det klør i fingrene etter å starte. Har lært henne sånn halvveis å se til høyre, men har ikke rukket å sette kommando på det. Og så har jeg tenkt å lære henne å dekke på nytt igjen, for hun sliter med dette (tror at eierne har brukt mye tvang og kjefting når de lærte henne det).

Så selv om du sier at du ikke er noen proff, får du jo tydelig fram klikkertreningsprinsippet her (noe av det, i hvert fall). Hunden finner selv ut hva den må gjøre, og som man ser på video nr. 3 så går det jo fortere og fortere!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blaze er en flink liten klikkerkelpie ;) Jeg likte at hun gjentok den atferden hun ble klikket for sist så kjapt!Selv om du mer eller mindre "byttet reglene" fra å være labb på musematte til å bli dekk på musematte midt inni :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Blaze er en flink liten klikkerkelpie :) Jeg likte at hun gjentok den atferden hun ble klikket for sist så kjapt!Selv om du mer eller mindre "byttet reglene" fra å være labb på musematte til å bli dekk på musematte midt inni :D

Var ikke heeelt meningen å bytte reglene da :) Men det var heldigvis ikke så vanskelig å få henne tilbake til det jeg ville. Jeg har slitt utrolig lenge med å få henne til å berøre musmatten med labben. Som dere sikkert ser så er det først nese og tunge som går på matten. Årsaken til atr labben har kommet er pga hun har prøvd å "delje" til den når hun ikke har klart å plukke den opp med munnen. "KILLER-KLIKKER-KELPIE" B)

Så artig å se på! :D

Klikkertrening virker utrolig gøy!

Det er morro, men jeg klarer ikke helt til å slippe take på det gamle gode i konkurranse innlæringen. Mest pga da får jeg er Crossover hund, men om noen gang hund nr.2 kommer i hus så skal jeg prøve å starte med det med en gang. Vuderer også å klikke inn valpene hennes (om hun da blir drektig og får valper) Tror nok ikke noen valpekjøpere har for mye i mot det..

Jeg driver bare med "ren" klikker som aktivisering inne, men det er en start og man kan lære seg å klikke riktig/feil på en ellers ikke konkurranse øvelse. Fin trening for meg til senere bruk :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Nå har vi tatt det litt videre :angry:

Og ja jeg klikket liiiitt for lenge denne gangen :rolleyes:

Videoen kan du se her Dem gamle er slettet om noen lurer.

ps: det går vanvittig tregt igjen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...