Gå til innhold
Hundesonen.no

Sying


Kristina

Recommended Posts

Skrevet

Jeg driver å syr en topp.

Den har en framdel og en bakdel som jeg skal sy sammen. Den skal sitte forholdsvis stramt, gjevnt over hele. Men så er det ikke stretch stoff, så jeg må sy på glidelås på den ene siden.

Jeg klarer ikke sy sammen de to delene, fordi den blir så slækk på magen, men stram over puppa. Og jeg må klippe inn litt i sidene så den blir smalere, men jeg veit ikke hvor mye eller hvor jeg skal klippe inn.

Og det er ikke så lett å drive å måle på seg selv heller.

Skrevet

Du må jo lage fasong på toppen da, dumma. Lettest mulig blir det kanskje om du tar en topp som sitter sånn som du vil ha den, og tegner av på stoffet hvordan fasongen er, og klipper etter det. Så syr du sammen, fester på glidelås og vips så er du ferdig. Da må det vel bli bra?

Skrevet

Du må jo lage fasong på toppen da, dumma. Lettest mulig blir det kanskje om du tar en topp som sitter sånn som du vil ha den, og tegner av på stoffet hvordan fasongen er, og klipper etter det. Så syr du sammen, fester på glidelås og vips så er du ferdig. Da må det vel bli bra?

JAMMEN klæsdhFJØEØJ!!!

Jeg klarer ikke lage fasong på den, jeg har ingen topper som sitter sånn som jeg vil den skal sitte, tror jeg...

Det er fan ikke lett å sy sammen.

Har lagt tskjorte en gang, en firkanta en, så stor som et laken.

Tror jeg skal klippe meg burka i stedet :glare:

Skrevet

Poncho? Klippe hull til hodet midt på. Ellers er vel det beste å sy etter en topp du liker, Kristina.

:barfy::P:P

Den var god.

Nei jeg er ikke flink til å sy men det med å klippe etter en topp du liker formen på hørtes ikke helt dum ut nei.(mor min har sydd 3 bunader og er kjempeflink, men det hjelper jo lite her da ;) )

Skrevet

Jeg forlanger å få se resultatet av denne "heimstell" økten arrangert av Kristina!

(kanskje du skal ta kontakt med Espen og høre om du kan få sy topper til Hundesone-shoppen? :barfy:)

Skrevet

Hellau.

Hvis du skal sy deg en topp av et stoff uten stretch, så må du figursy den helt hvis den skal sitte fint, á la korsett. (Ser ikke helt for meg hva slag stoff du syr den av, men.) Da blir det helt klart ikke fint om du bare tar to biter og syr dem sammen. Man kan vel ha alt fra 0 til 50 cm i forskjell på midjemål og brystmål, alt etter hvor heldig man er. :barfy:

Jeg har to tips. Enten kan du finne en topp du liker i et stoff uten stretch (er toppen i stretch-stoff blir du sannsynligvis skikkelig skuffet om du prøver å sy den av et uten stretch), og klippe mønster etter denne, eller så kjøper du deg et mønster du liker. Mange ganger inneholder mønstrene på sånne enkle ting flere mønstre, og da kan du jo øke utvide sortementet ditt! ;)

Lykke til! Hadde vært artig å se bilder!

Skrevet

Takk for svar.

Jeg tror det blir litt vansklig for meg, så jeg har gitt opp.

Jeg kjøpte en topp på h&m i lik farge stedet :barfy:

Din super pyse!!!!! ;)

Skrevet

Din super pyse!!!!! :barfy:

pft. prøv sjæl a.

jeg innså at jeg aldri ville egne meg som syerske, inget å gjøre med det.

Holder meg til å gå i klær her etter, ikke sy dem.

Men jeg kan jo prøve poncho som vips sa, virker ikke så alt for vansklig det.

Skrevet

Det er rimelig lett å strikke noe da. F.eks. legge opp en del masker på en rundpinne og strikke rundt og rund og rundt en stund, før du legger av, også strikker du to smale remmer/stropper og syr på, og vips så har du strikka deg en topp. Det er ikke så vanskelig å strikke vest heller, og kan du først strikke vest så er det ikke så komplisert å strikke genser eller t-skjorte heller. Skjørt burde heller ikke være for vanskelig, men det tar jo en stund da.

Skjerf, luer, hansker, votter og sjal er jo fort gjort å strikke. Så du trenger ikke å sy for å produsere klær selv.

Skrevet

Ikke gi opp! Om ikke annet så kan det være veldig gøy å se det noen år senere.. Hva med å først sy den stor så den passer over puppene, og så legge inn i sidene og under puppene? Så klipper du kløft og OJ!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...