Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan stille en Cocker Spaniel?


Synne N

Recommended Posts

Jeg skal kanskje stille en Cocker hannhund på mathshowet på søndag, men dette er da første gangen jeg stiller så jeg vet ikke helt hvordan han skal stilles. Skal man holde halen og hode oppe? Er det lov å ha med godbiter? Hvordan skal de klippes? Huff, blir alltid så nervøs av sånt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal kanskje stille en Cocker hannhund på mathshowet på søndag, men dette er da første gangen jeg stiller så jeg vet ikke helt hvordan han skal stilles. Skal man holde halen og hode oppe? Er det lov å ha med godbiter? Hvordan skal de klippes? Huff, blir alltid så nervøs av sånt.

Hei!

Flott at du vil stille cocker! Ja, på cockeren er det lov å holde hode oppe og hale. Hale skal ikke holdes opp, men rett ut. Bakbena skal stå litt bak, slik at vinklene vises best mulig, og frambena rett ned. Husk at den skal stilles på bordet, ikke på bakken som noen andre raser, i allefall på vanlige utstillinger.

Klipp av cocker er en hel vitenskap..... her er en side som forklarer det ganske godt: http://www.manacas.se/palsvard.htm Lykke til!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så spennende! Går sikkert bra. :P

Holder på å øve til utstilling selv, og det jeg kan anbefale deg, er å se på masse bilder av cockere som blir stillt opp. Samme med pelsklippen, se på bilder, og den linken du fikk av RunM er veldig god. Det kan og være greit å få hjelp av noen som kan det (eks. en oppdretter eller hundefrisør).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :) Den linken var kjempebra :)

Jeg tror ikke jeg burde klippe ham selv nei, i hvertfall ikke ennå, første gang på utstilling og så ser han ikke ut ;)

Men hvis jeg er heldig så har de vært å klippet han for ikke så lenge siden. Det er jo matchshow uansett, så jeg tror ikke det betyr så veldig mye.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan jeg komme med et lite spørsmål ang oppstilling av cocker?

Hvorfor holdes halen så ofte "bøyd" innover mot handleren?

som f.eks på dette bildet:

JessicaA.JPG

eller på det ene forside bildet her: http://www.isbjornhiet.com/

Er det en spesiell grunn?

Det er fordi halen på denne rasen tidligere var kuppert, derfor holder handleren den sånn at det skal se slik ut... (Tror jeg, rett meg gjerne hvis det er feil :) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De gjør det samma på boxer så det er nok pga at de tidligere var kupert ja..

Når det gjelder å stille cocker så pass på at hasene er 90 grader fra bakken,at bakbeina og frembeina er paralelle og at hoder er passerlig oppreist.

Du kan holde under hodet på hunden mellom kjevebeina der, der er det en grop som du kan ta forsiktig tak i for da har du kontroll på hodet samtidig som at dommeren ser ikke fingrene dine :) Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...