Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan stille en Cocker Spaniel?


Synne N

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal kanskje stille en Cocker hannhund på mathshowet på søndag, men dette er da første gangen jeg stiller så jeg vet ikke helt hvordan han skal stilles. Skal man holde halen og hode oppe? Er det lov å ha med godbiter? Hvordan skal de klippes? Huff, blir alltid så nervøs av sånt.

Skrevet

Jeg skal kanskje stille en Cocker hannhund på mathshowet på søndag, men dette er da første gangen jeg stiller så jeg vet ikke helt hvordan han skal stilles. Skal man holde halen og hode oppe? Er det lov å ha med godbiter? Hvordan skal de klippes? Huff, blir alltid så nervøs av sånt.

Hei!

Flott at du vil stille cocker! Ja, på cockeren er det lov å holde hode oppe og hale. Hale skal ikke holdes opp, men rett ut. Bakbena skal stå litt bak, slik at vinklene vises best mulig, og frambena rett ned. Husk at den skal stilles på bordet, ikke på bakken som noen andre raser, i allefall på vanlige utstillinger.

Klipp av cocker er en hel vitenskap..... her er en side som forklarer det ganske godt: http://www.manacas.se/palsvard.htm Lykke til!!

Skrevet

Så spennende! Går sikkert bra. :P

Holder på å øve til utstilling selv, og det jeg kan anbefale deg, er å se på masse bilder av cockere som blir stillt opp. Samme med pelsklippen, se på bilder, og den linken du fikk av RunM er veldig god. Det kan og være greit å få hjelp av noen som kan det (eks. en oppdretter eller hundefrisør).

Skrevet

Takk for svar :) Den linken var kjempebra :)

Jeg tror ikke jeg burde klippe ham selv nei, i hvertfall ikke ennå, første gang på utstilling og så ser han ikke ut ;)

Men hvis jeg er heldig så har de vært å klippet han for ikke så lenge siden. Det er jo matchshow uansett, så jeg tror ikke det betyr så veldig mye.

Skrevet

Kan jeg komme med et lite spørsmål ang oppstilling av cocker?

Hvorfor holdes halen så ofte "bøyd" innover mot handleren?

som f.eks på dette bildet:

JessicaA.JPG

eller på det ene forside bildet her: http://www.isbjornhiet.com/

Er det en spesiell grunn?

Det er fordi halen på denne rasen tidligere var kuppert, derfor holder handleren den sånn at det skal se slik ut... (Tror jeg, rett meg gjerne hvis det er feil :) )

Skrevet

De gjør det samma på boxer så det er nok pga at de tidligere var kupert ja..

Når det gjelder å stille cocker så pass på at hasene er 90 grader fra bakken,at bakbeina og frembeina er paralelle og at hoder er passerlig oppreist.

Du kan holde under hodet på hunden mellom kjevebeina der, der er det en grop som du kan ta forsiktig tak i for da har du kontroll på hodet samtidig som at dommeren ser ikke fingrene dine :) Lykke til!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...