Gå til innhold
Hundesonen.no

Medias makt


Guest Per Olav

Recommended Posts

Guest Per Olav
Skrevet

I siste nummer av Hundesport (4-2006 s. 39 - 40) har bladet et referat fra møtet i Norsk Atferdsgruppe for Selskapsdyr, høsten 2005 med tittelen "Farlige hunder og samfunnet". Artikkelen omhandler foredraget til den belgiske veterinæren Rudy de Meester som arbeider for fjerning av lovbestemte raseforbud. Jeg bet meg merke i fotnoten til artikkelen hvor bladet skriver at ""For å unngå å "stemple" noen raser som farlige har redaksjonen valgt å ikke illustrere denne artikkelen med bilder."

--

Per Olav

Skrevet

Syns det var klokt jeg. Regner med det var det du og mente? Hadde bare andre medier tenkt slik. Men du vet. Aviser skal selge, og for å få et godt salg går journalister etter bestemte nyhetskriterie. Konflikter er godt stoff. Det samme med saker hvor folk kan identifisere seg med saken. Kan de ikke bildelegge en sak droppes den ofte. Legg inn et bilde av en AmStaff så blir saken straks mye mer salgbar.

Dramatikk og personorientert vinkling er jo det folk vil lese om.

Nå er det jo slik at media er med på å sette dagsorden. Det vil si at de er med på å bestemme hva jeg skal mene noe om. Ikke rart at farlige hunder er godt stoff. Det kan alle mene noe om liksom. Og alle kjenner en som kjenner noen som har en hund som er agressiv.

Pressens egne normer, Vær Varsom Plakaten, er veldig rund i formuleringen på mange punkt slik at det blir opp til den enkelte redaksjon å tolke den. Den sier blant annet at "Legg vekt på saklighet og omtanke i innhold og presentasjon". Det vet man jo at det syndes mot ofte. Er det en bitesak, omhandles den som regel kun hvis et vitne uttaler at det var en amstafflignende hund som bet. Da kan de kjøre på med illustrasjonsbilder av pitbull etc. Det strider igjen mot punktet som sier: Vær varsom med bruk av bilder i annen sammenheng enn den opprinnelige.

Syns det er flott av Hundesport å ikke bildelegge den artikkelen for å unngå diskusjoner og spekulasjoner.

Skrevet

Enig, synes det var bra at de ikke illustrerte. Over alt der det er snakk om hunder som har bitt noen osv, så er det alltid bilde av enten rottweiler, schæfer, ulv, amstaff osv som glefser osv på bildet. Ikke rart folk går lange runder rundt de rasene, og mumler for seg selv at de skulle vært skutt alle sammen :)

Alle burde tenkt slik, men så lenge folk støtter seg til netopp media, så er jo det umulig.

Golden retriever, en av de mest populære rasene i et ti-talls år, er også den rasen det registreres flest bitt på, men man ser aldri den i slike repotasjer. I andre koselige artikkler osv er den ofte med. Aldri vært snakk om å puttte den på forbudt listen (takk og lov, ikke rart den biter, alle trur jo den er snill)...

Skrevet

Enig, synes det var bra at de ikke illustrerte. Over alt der det er snakk om hunder som har bitt noen osv, så er det alltid bilde av enten rottweiler, schæfer, ulv, amstaff osv som glefser osv på bildet. Ikke rart folk går lange runder rundt de rasene, og mumler for seg selv at de skulle vært skutt alle sammen :)

Alle burde tenkt slik, men så lenge folk støtter seg til netopp media, så er jo det umulig.

Golden retriever, en av de mest populære rasene i et ti-talls år, er også den rasen det registreres flest bitt på, men man ser aldri den i slike repotasjer. I andre koselige artikkler osv er den ofte med. Aldri vært snakk om å puttte den på forbudt listen (takk og lov, ikke rart den biter, alle trur jo den er snill)...

Så enig så enig. Haddfe jo vert lit morsommt med en golden også overskrift datter skammbit av familiens hund! Tenker meg at folk hadde reagert da.

Skrevet

jeg er også enig i at det er bra at de ikke brukte bilder av noen raser, syntes det hadde blitt litt vel mye sånn skremsels propaganda..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...