Gå til innhold
Hundesonen.no

Sandra og Mira


Mira

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har 2 sheltier. Den ene heter Sandra og er 11 år og den andre heter Mira og er 13 uker. Sandra er ikke noen utstillingshund men er alle tiders. Har drevet med lydighet for noen år siden og vi fikk sølvmerket i klasse 1. I ettertid så har vi ikke drevet med lydighet men bare koset oss sammen. Hun er 50 cm i mankehøyde og sobel. Hun kommer fra Ålesund. Når det gjelder min siste hund, Mira, så er hun nettopp blitt familiemedlem. Hun er ei vakker sobel tispe som kommer fra Biristrand. Med tid å stunder skal vi prøve oss i utstillningsringen . Hun er ei lærervillig pie og en hund med mye fart og moro. Mira er en ulv i matfatet og tar gjerne smaksprøver i de andre hundenes fat om muligheten er der. Mira ønsker jeg valper på når den tid nærmer seg så det skal bli moro. Kanskje så er hun starten på mitt oppdrett ? :P Hadde ei tricolortispe som jeg måtte avlive i fjor sommer . Hun hadde hjertesvikt og væske på lungene. Hun ble bare 8 år :P Man kan si det slik at Mira er mitt håp i framtiden.

Skrevet

Ja det er virkelige fine hunder jeg har. Skal på utstilling med Mira når hun blir gammel nok og jeg får trenet henne til utstilling. Da blir det i første omgang valpeshow, noe som er ganske moro. Kommer til å konsentrere meg om midtnorge i første omgang når det gjelder utstilling så får vi se hvoran det går. Hun står iallefall som en stjerne så vi får håpe at det fortsetter.

Skrevet

kjempe søtt bilde da :huh: smeltet helt jeg.. så ut som at de trivdes i hverandres selskap ja :)

utrolig pene var de også ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...