Gå til innhold
Hundesonen.no

hvor tidlig kan man kastrere..


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Vi kastrerte hannkatten vår før han var kjønnsmoden, vi hadde en hunn katt fra samme kull, så ville ikke risikere noe :D

Skrevet

Så tidlig som mulig har da jeg hørt...før så skulle man vente til katten var kjønnsmoden av en eller annen overtroisk grunn men det har de stort sett gått langt vekk fra nå. Avgårde til vetten med han! :D

Skrevet

1år høres ut som en grei alder å kasterere i. Vet mange som kastererer allerede i 6mnds alderen. Grunnen til at mange ikke vil kasterere for tidlig er at de da tror pusen vil bli mye mindre og mer feminin. Og så har jeg jo hørt noen som sier pusen kan bli gal av miste ballene tidlig hehe. Litt overtroisk kanskje :rolleyes:

Skrevet

1år høres ut som en grei alder å kasterere i. Vet mange som kastererer allerede i 6mnds alderen. Grunnen til at mange ikke vil kasterere for tidlig er at de da tror pusen vil bli mye mindre og mer feminin. Og så har jeg jo hørt noen som sier pusen kan bli gal av miste ballene tidlig hehe. Litt overtroisk kanskje :rolleyes:

hehe, katten her trudde vi var hunn katt i nesten et havlt år før vi fant ut at det ikke stemte :D så denne katta har vært gjenom både p-piller og andre feminine saker :D tviler på at pus blir gal av kastraksjon ja! :P

Skrevet

hehe, katten her trudde vi var hunn katt i nesten et havlt år før vi fant ut at det ikke stemte :D så denne katta har vært gjenom både p-piller og andre feminine saker :D tviler på at pus blir gal av kastraksjon ja! :P

hmm, den teorien tror jeg er tull..

ellers kunne man jo kastrert de, når de var kattunger?

så hadde man hatt voksne kattunger?? hehe..

hadde vært digg da.. :P

de er jo så søte som kattunger!

Skrevet

grunnen til at man kastrerer når de er kjønnsmoden er vel fordi at da er testiklene fallt ordentlig ned? For ellers måtte man jo ha gått opp i buken på dem.. og det hadde blitt et mye større inngrep

Skrevet

grunnen til at de ikke kastreres som kattunger er at urinrøret ikke er ferdigvokst. De får da for kort urinrør og kan få div. plager pga. det. Men fra 6 mnd`s alder skulle det ikke være noe problem. Mine katter har blitt kastrert rundt 7 mnd`s alder.

Skrevet

Hei

Vi kastrerte hankatten vår da han var 5 mnd. Vetrinæren hadde absolutt ingen problem med å finne testikklene, selv om den ene satt litt langt oppe. Var selv med da han ble opperert og det tok kun et par minutter. Vetrinæren sydde heller ikke.

Etter at katten våknet spise han og sov resten av dagen. Dagen etter var han helt normal.

Selv om vi kastrerte tidlig er han ikke liten og femenin, men en staselig stor gutt. Han er hjemmekjær og strålende flink musejeger :)

Etter han ble kastrert sluttet vi med kattunge for og gikk over på voksen for.

Lykke til med din gutt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...