Gå til innhold
Hundesonen.no

hvor tidlig kan man kastrere..


MarieR

Recommended Posts

Så tidlig som mulig har da jeg hørt...før så skulle man vente til katten var kjønnsmoden av en eller annen overtroisk grunn men det har de stort sett gått langt vekk fra nå. Avgårde til vetten med han! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1år høres ut som en grei alder å kasterere i. Vet mange som kastererer allerede i 6mnds alderen. Grunnen til at mange ikke vil kasterere for tidlig er at de da tror pusen vil bli mye mindre og mer feminin. Og så har jeg jo hørt noen som sier pusen kan bli gal av miste ballene tidlig hehe. Litt overtroisk kanskje :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1år høres ut som en grei alder å kasterere i. Vet mange som kastererer allerede i 6mnds alderen. Grunnen til at mange ikke vil kasterere for tidlig er at de da tror pusen vil bli mye mindre og mer feminin. Og så har jeg jo hørt noen som sier pusen kan bli gal av miste ballene tidlig hehe. Litt overtroisk kanskje :rolleyes:

hehe, katten her trudde vi var hunn katt i nesten et havlt år før vi fant ut at det ikke stemte :D så denne katta har vært gjenom både p-piller og andre feminine saker :D tviler på at pus blir gal av kastraksjon ja! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe, katten her trudde vi var hunn katt i nesten et havlt år før vi fant ut at det ikke stemte :D så denne katta har vært gjenom både p-piller og andre feminine saker :D tviler på at pus blir gal av kastraksjon ja! :P

hmm, den teorien tror jeg er tull..

ellers kunne man jo kastrert de, når de var kattunger?

så hadde man hatt voksne kattunger?? hehe..

hadde vært digg da.. :P

de er jo så søte som kattunger!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

grunnen til at man kastrerer når de er kjønnsmoden er vel fordi at da er testiklene fallt ordentlig ned? For ellers måtte man jo ha gått opp i buken på dem.. og det hadde blitt et mye større inngrep

Lenke til kommentar
Del på andre sider

grunnen til at de ikke kastreres som kattunger er at urinrøret ikke er ferdigvokst. De får da for kort urinrør og kan få div. plager pga. det. Men fra 6 mnd`s alder skulle det ikke være noe problem. Mine katter har blitt kastrert rundt 7 mnd`s alder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei

Vi kastrerte hankatten vår da han var 5 mnd. Vetrinæren hadde absolutt ingen problem med å finne testikklene, selv om den ene satt litt langt oppe. Var selv med da han ble opperert og det tok kun et par minutter. Vetrinæren sydde heller ikke.

Etter at katten våknet spise han og sov resten av dagen. Dagen etter var han helt normal.

Selv om vi kastrerte tidlig er han ikke liten og femenin, men en staselig stor gutt. Han er hjemmekjær og strålende flink musejeger :)

Etter han ble kastrert sluttet vi med kattunge for og gikk over på voksen for.

Lykke til med din gutt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...