Gå til innhold
Hundesonen.no

Dotrening for 4 måneder gammel hannhund


Recommended Posts

Skrevet

Hei! 

Har en liten shelty som er igang med dotrening. Tingen er at han nesten ikke har uhell inne lenger. Men han vil kun tisse 2 steder ute. Kan være ute i godt over 1 time, og han vil holde seg helt til vi kommer til den "faste plassen". Han begynte nylig og gjøre nummer 2 andre plasser, men han kjemper for alt i verden for og tisse på de 2 plassene. Roser alltid når han gjør fra seg, men lurte på om det er noe jeg kan gjøre for og få han til og tisse andre plasser.

Fikk det til en gang, etter en lang lur+ mat gikk jeg unna den faste plassen, så tilslutt klarte han ikke mer. Og tisset et annet sted, roste han masse!

Er dette vanlig? Tror det blir bedre når han kommer i puberteten.

Men lurte på om noen her har noen tips? ?

Skrevet

Min var også litt sånn, og selv om det var litt frustrerende til tider, så var det også veldig behaglig: det gjorde luftingen på morningen veldig kjapp. Opplevde egentlig at det løste seg selv når han ble eldre og nå har vi vel litt motsatt "problem" igjen, han skal tisse overalt ! Tror ikke jeg ville vært så bekymret, det løser seg nok når han blir litt eldre. 

Har dessverre ingen tips, det måtte bli å finne et nytt sted som ligner veldig på det gamle i underlag kanskje, men er ikke sikkert det hjelper heller

Skrevet (endret)

Jeg har lest at valper ikke ønsker å gå på do andre steder enn der lukten deres allerede er. Så når folk går og går med valpen så opplever mange at valpen holder seg helt til de er hjemme igjen. 
Min late samboer har alltid vært utrolig flink å gjøre valpene i huset renslig; han tar de ofte ut (etter lek, etter soving, etter de har spist O.l.) for han vil ikke vaske etter dem. Og han slippper dem rett ut i hagen. Han gidder ikke gå tur med dem. Og der er de trygg og går gladelig på do. De har alle blitt veldig raskt renslige.
Nå som de er voksen går de selvfølgelig på do alle plasser, men jeg har fremdeles noen faste «do-plasser» som jeg bruker om morningen når jeg har dårlig tid/ det er dårlig vær.

Så mine hunder bruker ca 3 minutter om morningen på å gå på do. Da er alle ferdig. Mens andre hundeeiere går og går og går (og ikke rekker bussen ?)


 

Endret av Rufs

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Zelda røyter å vi trenger en børste. Jeg kommer ikke på hva vi har brukt før. Det er kun for å få av litt hår nå under røyting, ellers får pelsen greie seg selv her i gården. For øyeblikket virker det som det er mest dekkhår type pels hun har.
    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...