Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heihei!

Jeg og min samboer har en welsh springer spaniel på snart 9 år. Han er bestandig glad, og veldig snill. Men, det siste ca. halve året har han begynt å oppføre seg merkelig mot min samboer (som er mann). Han virker ekstremt usikker, og knurrer/murrer. Han lager knurrelyd, men flekker ikke tenner, og ser ikke sint ut. Min samboer bruker å sette seg ned med hendene ut og ber med myk stemme hunden om å komme bort til han. Hunden kommer frivillig og presser seg inntil han og lar seg kose med, mens han lager denne knurrelyden. Han virker generelt mer engstelig enn han har vært. Jeg har kjent han i tre år (hunden altså, vi har bodd sammen i tre år), og mot meg oppfører han seg ikke slik. Min samboer har på ingen måte gitt hunden grunn til å føle seg truet, redd eller usikker, vi skjemmer han bort og er bare snille med han hele tiden. Han er også frisk, da vi var på helsesjekk hos dyrlegen for en måned siden. Er det noen som har opplevd lignende, og evt. har noen tips? Jeg synes det er veldig trasig at han skal oppføre seg sånn mot samboeren min, som har hatt han hele livet hans.

- Ida

Skrevet

Kan det være prating? En del hunder lager gromlyder når de koser seg.

Nei, det tror jeg ikke, for det ser ikke ut som han koser seg, men at han gjør en plikt fordi eier ber han komme :P

Skrevet

Er synet sjekket?

Nei det ble faktisk ikke sjekket, mulig vi må få gjort det. Men han kjenner jo uansett igjen min samboers stemme, så det er ikke som om han tror han er fremmed, for han har ingenting imot nye mennesker.

Skrevet

Nei det ble faktisk ikke sjekket, mulig vi må få gjort det. Men han kjenner jo uansett igjen min samboers stemme, så det er ikke som om han tror han er fremmed, for han har ingenting imot nye mennesker.

Svekket syn kan forsterke usikkerhet, og det er jo også gjerne noe som kommer med alderen. Husk å dra til en autorisert øyelyser dersom dere skal sjekke det.

Skrevet

Svekket syn kan forsterke usikkerhet, og det er jo også gjerne noe som kommer med alderen. Husk å dra til en autorisert øyelyser dersom dere skal sjekke det.

Takk for tips, det skal vi gjøre.

Skrevet

Kanskje hun begynner å bli senil? Det er ikke helt uvanlig på hund, selv om det ikke er så lett å oppdage. Det kan også være dårligere hørsel i tillegg til dårligere syn, det er heller ikke helt uvanlig på hunder som begynner å bli godt voksne :)

Skrevet

Kanskje hun begynner å bli senil? Det er ikke helt uvanlig på hund, selv om det ikke er så lett å oppdage. Det kan også være dårligere hørsel i tillegg til dårligere syn, det er heller ikke helt uvanlig på hunder som begynner å bli godt voksne :)

Hmm kanskje det! Vi får bare følge med han! :)

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...