Gå til innhold
Hundesonen.no

"Irish"/Old Tyme Staffordshire Bull Terrier oppdrett?


Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg kom over noen bilder av Old Tyme, også kalt Irish Staffordshire Bull Terrier. De var utrolig fine! Jeg syns de vanlige staffene er flotte hunder, men har blitt så brede og er litt for lave etter min smak? Det er såvidt jeg har skjønt stort sett det eksteriøre som skiller de to rasene...

Så er det noen som har noe informasjon om denne rasen/varianten? Og om dere vet om noen gode oppdretter (helst innenfor Europa). Har prøvd å søke på google, men er veldig vanskelig å finne noen som er aktive og lovlige. Flere som bruker det som et dekknavn for amstaff-blandinger, og det er uaktuelt for min del.

Her er diverse bilder for de som er interesserte!

http://www.gotdogson...terriers/Page9/

*jeg skal ikke ha meg staff med det første, men tenker om et par år :) Veldig greit å starte tidlig å forhøre seg, da det virker som det er lange ventelister på de (fra amerikanske forum vell og merke). Har andre valpeplaner i 2013, og det er mer enn nok i første omgang :)

Skrevet

Usj. Det er jo ikke en "egen rase", men staffer som er utenfor standard og ikke rasetypiske... Så mye løse fronter og dårlige vinkler... :no:

Du finner vel det du leter etter hvis du søker etter "atletiske staffer".

  • Like 2
Skrevet

Har møtt en ''irsk staffe''. Må si den var veldig stresset, hyper og bråkete (bjeffing og skriking).. Den var vennlig og snill, men veldig ''høyt oppe''. Kan jo ha noe med eier å gjøre, men i forhold til ''vanlig'' staff, så synes jeg den virka mer stressa.

Eksteriør messing var den større, men slankere enn enn staff, vinklene kan jeg ikke uttale meg om.. Men den så ikke ut som en ren staff.

Skrevet

Old thyme bulldog er da vel en egen rase? Det er ihvertfall ikke det samme som irsk staff, såvidt jeg har fått med meg.

I WP-miljøet i England ble jeg fortalt at "irsk staff" er resultatet av at de krysset inn pitbull i staffen for å "bevare" pitbullen da den ble forbudt. De er høyere og smalere enn vanlig staff, og litt annen hodeform.

Skrevet

De "irske staffene" er vel egentlig bare et skjul å gjemme seg bak for å avle frem hunder som er mer like am.staffen og pitbullen i utseende etter at de ble forbudt. Altså er de langt utenfor rasestandarden av hva en staff skal være.

Skrevet

"Kjært" barn har mange navn... Old tyme, Irish, working, atlethic osv...

Old thyme bulldog er da vel en egen rase? Det er ihvertfall ikke det samme som irsk staff, såvidt jeg har fått med meg.

I WP-miljøet i England ble jeg fortalt at "irsk staff" er resultatet av at de krysset inn pitbull i staffen for å "bevare" pitbullen da den ble forbudt. De er høyere og smalere enn vanlig staff, og litt annen hodeform.

Du mener vel Dorset old tyme bulldog :) Det er en egen rase ja, men noe helt annet enn det TS sikter til, regner jeg med.

olde-tyme-bulldog-8.jpg

Skrevet

"Kjært" barn har mange navn... Old tyme, Irish, working, atlethic osv...

Du mener vel Dorset old tyme bulldog :) Det er en egen rase ja, men noe helt annet enn det TS sikter til, regner jeg med.

olde-tyme-bulldog-8.jpg

Om den er fra Dorset eller ikke er vel ikke så nøye? ;):P Men ihvertfall ikke det samme som irsk staff.

Skrevet

De "irske staffene" er vel egentlig bare et skjul å gjemme seg bak for å avle frem hunder som er mer like am.staffen og pitbullen i utseende etter at de ble forbudt. Altså er de langt utenfor rasestandarden av hva en staff skal være.

Folk avler "irske" staffer i land hvor både pit bull og amstaff er fullt lovlig, så dette er ikke helt sant.

Det er med staffen slik som med mange andre raser, uenighet blandt entusiastene om hvordan og hva rasen skal være. I prinsippet ikke noe galt med det.

For øvrig, dette er en irsk staff. De er ikke alle lette som en parson.

2483646364_c7ff4bbf1f.jpg

2483648726_24801872c2.jpg

2482833209_b1bcbb56f3.jpg

Ellers må jeg si som Yatzy at jeg ser mye stress og dårlig konsentrasjon på de atletiske staffene. Showstaffene også for den saks skyld, men mer på den andre typen. Ville plukket oppdretter veldig nøye, reist og møtt mange hunder, og brukt veldig lang tid på å finne valp.

  • Like 1
Skrevet

Sånn hund vil jeg ha! *peke opp*

Hun fikk opprykk til LP 3 den dagen. :) Men nei, du vil ikke det altså. Hun måtte pensjoneres pga av patella luksasjon eller var det leddbånd, jeg husker ikke helt. Operert flere ganger iallfall. :hmm:

Skrevet

Tusen takk for gode svar! :)

Viss dere har hørt om noen, gjerne send meg PM. Det hadde vert veldig greit å ha flere oppdrettere å velge mellom (spesiellt viss rasen har tendenser til å være stressa osv), men jeg har ikke funnet en eneste en :/ har funnet flere med veldig lette/atletiske staffer, men ikke som er høyere og større.

Skrevet

Irske Staffer er vanskelig å få tak i, da det ikke finnes mange av dem. Dessuten kan dem ikke registreres i The Kennel Club og ergo heller ikke i NKK.

Men nå er det jo mange som kaller sine Atletiske Staffer for Irske, av en eller annen grunn.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
    • Du kan anmelde eier/fører med beskrivelse og tidspunkt/sted til politiet, men det er lite sannsynlig at de vil ha kapasitet til å gjøre noe med det. Hvis du har mulighet til å finne ut hvem det er kan du sende en bekymringsmelding til Mattilsynet, men så lenge hunden får mat, vann og tak over hodet er det lite de kan gjøre også, så lenge de ikke ser faktisk alvorlig mishandling. Det er lovpålagt å ha kontroll på hunden enten den er i bånd eller ikke, men i realiteten veldig vanskelig å håndheve.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...