Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Vi har en Cockapoo som er 3,5 år og nå en baby på 7 måneder. Vi har en del utfordringer jeg gjerne trenger tips på og håper på å få noen gode råd.

 

Vi har hatt mye opp og nedturer med hunden vår. Hun er nok litt skeptisk i natur og det tar lang tid før hun stoler på mennesker (føler det er litt fordi hun er vokst opp under korona hvor hun ble lite eksponenter ovenfor mennesker og andre hunder). Vi har noen perioder hvor hun er suuuper flink og andre perioder hvor det klikker totalt for henne. Her er noen av problemområdene

1. De periodene vi føler hun er ekstra stresset så kan hun reagere fra sekundet vi går utenfor døren. Hver minste lukt får henne til å spurte rundt og bjeffe selv om man ikke ser noen på lang avstand. De periodene utagerer hun også mye mer ovenfor hunder og mange ganger får hun helt bjeffeattack og bjeffer i flere minutter. I gode perioder bryr hun seg ikke om noen hunder bortsett fra 1-2 hunder som hun alltid klikker på i nabolaget. Når hun skal hilse på hunder er det full spurt opp til nesen til dem før hun snuser som også er ubehagelig for andre hunder. Det vi har prøvd for å rette på dette er passering med «på plass», mye øyenkontakt og godbiter rundt andre hunder. Vi har også øvd på mye øyenkontakt og godbiter i gangen og utenfor huset for få henne til å stresse ned. Problemet er at hun er flink til å gå på plass når hun er rolig (gjerne nesten hele turen hvis hun er i godt humør), men hvis hun blir stresset får vi ikke kontakt med henne i det hele tatt.

2. Hunden er eiersyk med mat, ben og nå ser det også ut som hun er eiersyk med babyen ovenfor hunder. Hun har aldri glefset eller vært eiersyk med mennesker, men det er hun altså ovenfor hunder. Etter vi har fått baby har hun blitt mer eiersyk ovenfor hunder. Hun gikk til angrep mot svigermor sin hund da hun spiste og hunden til svigermor var 10m unna (de har kunnet spise ved siden av hverandre uten problem tidligere). I tillegg har hun flydd på to andre hunder som har nærmet seg lille gutten vår. Vi har ikke sett noen bitt gå gjennom, men det ser voldsomt ut.

3. Hunden vår har aldri vært noe flink med barn. Vi har ikke hatt noen venner i nærme omkrets med barn, og igjen vært lite eksponert under korona. Barn har jo mye uforutsigbare bevegelser så er ikke rart det er litt uvant og skummelt. Vi har alltid passet på henne rundt barn. Et par ganger har barn snudd ryggen sin mot henne og da har hun hoppet på de som er ubehagelig. Vi var derfor veldig nervøse før vi skulle få barn selv. Det ser ut til at det går bra og at hunden vår er veldig glad i han. Likevel føler vi av og til at hun stirrer veldig på den lille babyen som jeg synes er litt ubehagelig. Hun har rykket frem mot han et par ganger, men da går hun for å slikke øret. Likevel føler jeg at slikkingen kan være så intens at jeg ikke er sikker på hensikten hennes. Noen erfaringer her?

Beklager mye tekst her, men er veldig frustrert og lei meg over at jeg ikke føler meg trygg med hunden. Vi elsker henne så høyt og vil bare det beste for henne, men av og til så ser det ikke ut som hun har det bra med alt stresset. Det skal sies at inne er hun som oftest helt avslappet og verdens mest kosete hund. Vi kan gjøre hva enn vi vil med henne uten at hun bryr seg. For eksempel neglklipping og klipping av pels hater hun, men hun godtar det med oss. Men jeg er redd for at hvis vi ikke tar tak i det nå at det plutselig kan skje noe mellom hunden og babyen. Det er min værste frykt. Vi har vært på mange hundekurs, men ser ikke ut til å fungere. Vi tenker nå å få tak i en privattime, men tenkte jeg ville se om der er noen som har samme erfaringer eller kan komme med tips her først. All tilbakemelding setter jeg stor pris på.

Skrevet

Anbefaler dere å sjekke ut https://atferdskonsulenter.no/ for å finne noen nær dere som kan hjelpe. Denne hunden har sannsynligvis ressursforsvar og potensielt fryktaggresjon, og dere må jobbe systematisk og helhetlig med dette i hverdagen for å få det bedre.

I første omgang er det viktig å skjerme hunden for situasjoner om utløser stress og ressursforsvar. Det vil si å aldri ha hunden løs sammen med barnet hvis det er andre der, fysisk skille når hunden får mat eller tygg/godbiter, og generelt gjøre så godt dere kan med å ha avstand til utløsende faktorer når hun er stresset på tur. Gå omveier hvis dere kan for å unngå møter med andre hunder.

Tenk også å ha fokus på det dere ønsker at hunden SKAL gjøre, ikke det den IKKE skal gjøre. Så lær inn alternativ adferd og bruk det i situasjoner, enten det er kontakt, sitt i møte med folk f.eks. eller andre ting som passer situasjonen. Hjernevask hunden på kontakt og andre alternative adferder i rolige omgivelser, og øk gradvis vanskelighetsgraden med forstyrrelser inne og ute.

Jeg kan også anbefale bøkene Control Unleashed med Leslie McDevitt og BAT med Grisha Stewart som er noe av de metodene som har hjulpet oss mest med en fryktaggressiv hund.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...