Gå til innhold
Hundesonen.no

En tanke.


Ulvinne

Recommended Posts

Det er mye snakk om useriøse oppdrettere og useriøse valpekjøpere.

Og det er mye snakk om hvordan man skal ordne opp i alt dette..

Hmm..

Hvis alle valpekjøpere blir mer seriøse og IKKE kjøper fra useriøse oppdrettere vil jo det bety at disse oppdretterene snart går "konk" og må gi seg.

Hvis alle oppdrettere slutter og selge til alle useriøse valpekjøpere ville disse menneskene snart slutte og kjøpe hunder for de får ikke hund noen steds i fra.

Jeg for min del holder en finger på at det første alternativet ville være den beste løsningen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

som tine sier er det forskjellige meninger om hva useriøse oppdrettere og kjøpere er. Noen mener feks det er useriøst og selge kull som ikke er registrert, andre mener det er greit osv. noen vil si det er useriøst å prute på pris, eller kjøpe brukshund som familiehund, andre ikke. Så det blir nok vanskelig og sile ut hvem som er useriøs og ikke.

;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er mye snakk om useriøse oppdrettere og useriøse valpekjøpere.

Og det er mye snakk om hvordan man skal ordne opp i alt dette..

Hmm..

Hvis alle valpekjøpere blir mer seriøse og IKKE kjøper fra useriøse oppdrettere vil jo det bety at disse oppdretterene snart går "konk" og må gi seg.

Hvis alle oppdrettere slutter og selge til alle useriøse valpekjøpere ville disse menneskene snart slutte og kjøpe hunder for de får ikke hund noen steds i fra.

Jeg for min del holder en finger på at det første alternativet ville være den beste løsningen.

Ja, hvis alle valpe kjøpere hadde vært så smarte så :) Kanskje det blir bedre om noen år? Håper det kan komme bedre regler for avling på hund og slik. Men jeg tror at etter Internettet kom, har "det" fjernet noen av de useriøse oppdretterne. Fordi nå blir folk litt mer opplyste, og bevisste på hva de får/kjøper :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, hvis alle valpe kjøpere hadde vært så smarte så :) Kanskje det blir bedre om noen år? Håper det kan komme bedre regler for avling på hund og slik. Men jeg tror at etter Internettet kom, har "det" fjernet noen av de useriøse oppdretterne. Fordi nå blir folk litt mer opplyste, og bevisste på hva de får/kjøper :D

Tror internett slår begge veier. Joda, er enig i at folk kanskje blir litt mer opplyste, men en ulempe med nettet er at det også er lettere for useriøse å få lagt ut annonser som når menigmann - både billigere og med flere "lesere" gjennom finn.no og tilsvarende. Og for de "useriøse" kjøperne er en ny hund da noen ganger bare et tastetrykk unna... Så jeg er ikke så sikker på at akkurat internett fører til færre useriøse kjøpere og selgere - de som leter på nettet etter info er kanskje de som er såpass seriøse at de ville leita etter info andre steder om nettet ikke fantes. Bare en tanke altså.

mvh

HeliX

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Eurasier, og sannsynligvis pyrineer, er ikke hunder jeg vil anbefale om man har noe ambisjoner i hundesport. Bichon utgår på bjeffingen. Det er (heldigvis!) forskjell på raser, og det er en grunn til at noen raser går igjen, på godt og vondt. Av gruppe 1 har du jo colle, lang- og korthår. Det har vært noe mentale svakheter på dem, men jeg har inntrykk av at det bedres. Det er himla mye røyting og børsting. Og så vil jeg generelt sett fraråde sports/jaktvarianter av rasene. Alle disse er aktive bruksraser som tåler å brukes en god del uten å være hypervarianten. Noen av jaktvariantene har mye stress og dårligere mentalitet. Det er ikke alle som får dem til, og jeg synes helt ærlig at de bør være hos noen som jakter, eller minimum satser mye på hundesport.
    • Hahaha! Har tenkt lenge for å klare komme på noen raser å supplere med. Det er alltid golden, labrador og springer som foreslås, fordi de er hva de er, og de andre rasene er det ikke.  Det ble vanskelig. Raser med masse, tykk pels vil ikke jogge i varmen, så pyrineer og eurasier utgår på det.  Bichon? De individene jeg har møtt har vært fine og gitt et inntrykk av rasen som fin. Jeg kommer heller ikke på flere raser som passer alle kriteriene like godt som de Simira nevner.  Aldri hørt om en kjip labrador, men det ble avlet noen lite rasetypiske og dårlige golden under store popularitetsbølger, og det finnes visst sure og gretne springere også. Velg oppdretter med omhu.    Edit: "retrieverne" ville jeg unntatt Nova Scotia Duck Tolling, Curly Coated og Chesapeak Bay fra. De to første er ihvertfall noe annet enn typisk lab og golden. Nervøsitet blant første, vokt på andre. Siste er jeg usikker på, men den er sjelden, og det er sikkert en grunn til det. 
    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...